HAP Galéria - Szrogh György kiállítás
2012. december 11-én 18 órakor nyílik a HAP Galéria új tárlata, mely Szrogh György építész életművét mutatja be. A kiállítást Mátrai Péter építész nyitja meg.
Szrogh György 1915. január 23.-án született Csömörön. Hamarosan árvaságra jutott és rokonai nevelték fel. 1932-ben beiratkozott a Királyi József Nádor Műszaki Egyetem Építészmérnöki karára, melyet 1938-ban fejezett be. Egyetemi évei után – 1938-1944 között – Hidasi Lajos magán tervező-irodájában dolgozott.
A második világháború után 1945-1948 között a MÉMOSZ Építőipari Vállalatnál dolgozott. Erre az időszakra tehető a Bányaipari Dolgozók Szakszervezet Székházának tervezése (1946-47) a Városligeti (volt Gorkij) fasor 46-48 alatt, valamint a MÉMOSZ Székház (1945-1950) új épülettömbje a Dózsa György út 84/a alatt. Ezen utóbbi épületet, több pályázó társával – Gádoros Lajos, Perényi Imre, Preisich Gábor – együtt nyerték és kapták meg a megbízást.
1948-tól rövid ideig a Városépítési Tudományos Intézetnél (VÁTI), és a Lakóépület-tervező Irodánál (LAKÓTERV) dolgozott. Legtöbb alkotása már a Középület Tervező Irodához (KÖZTI) kötődik. Ebben az időben tervezte a Piszkéstetői csillagvizsgálót, a Nagyszénási Szociális otthont, a Salgótarjáni Művelődési otthont és a Budapest Szállót a Fogaskerekű vasútnál. „Legtöbb alkotását szerkezeti meggondolásokon alapuló ötletes és nemes formálás jellemezte."
1966–67 között – UNESCO-ösztöndíjasként – Angliában, USA-ban és Mexikóban – járt, ahol az új iskolaépítési elveket és módszereket tanulmányozta. 1966-tól a budapesti Iparművészeti Főiskola tanára volt, és 1966 -1986 között az Építészeti Tanszéket vezette.
Idős korában Vác számára tervezett kulturális célú épületeket. Szenvedélyesen fotózta a régi és modern építészet kiemelkedő emlékeit. 1999. november 29.-én halt meg Budapesten.
Visszaemlékezése
„Miután az első Világháborúban elvesztettem Édesapámat, majd rövidesen Édesanyámat is és bár a kétági rokonság gondoskodott rólam, élelemről, ruházatról, fedélről és szeretetben sem szenvedtem hiányt, sőt még arra is volt gondjuk, hogy mérnök Nagyapám, vaskohómérnök Édesapám sorát én is mérnökként folytathassam, - mégis, Apa nélkül nőttem fel. Azt pedig, amire mindenkinek szüksége van a felnőtté váláshoz: a tartásra, a kötelességtudásra, a felelősségtudatra és jó iránytűre az életben, azt itt és éppen Kotsis Iván Professzor Úrtól mind megkaptam, s akit éppen ezért, ilyen értelemben nevelő Apámként is tisztelek"
15:14
Megemlékezés Oscar Niemeyerről
teljes nevén Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho (Rio de Janeiro, 1907. december 15. – Rio de Janeiro, 2012. december 5.) ... Kérek előre is elnézést, hogy most elsősorban nem Szrogh Gyuri bá' okán szólalok meg itt, aki pedig jelentős szögeket vert be pl.a salgótarjáni művelődési házával a Nagy Koprsóba, amiben aztán sikerült elhantolni azokat az időket, amikor egy ilyen ház megvalósulásához legalábbis Szrogh Györgynek kellett lenni és konokul ellenállni minden akadálynak. Az igazi megszólalási ok egy gyászesemény.
Ma 2012. december 8-án már idestova negyedik napja, hogy jelenlétével, alkotásaival, lenyűgöző személyiségével két évszázadot is megtisztelő építész óriás hagyott itt bennünket anélkül, hogy ennek a ténynek bármi híre, nyoma lenne ezen a felületen.
Szrogh György talán nem bánja, hogy az ő társaságába helyeztem világhírű kollégáját és kortársát, akit feltehetően ő is ugyanúgy tisztelt és szeretett,mint mi sokan.
Nagyon szomorú vagyok.
11:04
@FenyvesiHK: Kedves FenyvesiHK, való igaz, hogy külön cikket nem jelentettünk meg a témában, a hírt, mégpedig a hvg.hu cikkét viszont még december 6-án reggel feltettük a tartalomajánlónkba, : http://epiteszforum.hu/104-evesen-meghalt-oscar-niemeyer-brazil-epitesz , illetve megosztottuk Facebookon is.Köszönöm, hogy szólt, és sajnálom, hogy ez nem volt egyértelmű, illetve nem tűnt fel a friss tartalmak között.
13:04
@balintcili: Kedves balintcili, köszönöm a választ, a két bélyegnyi ajánló tényleg elkerülte a figyelmemet és tényleg nem értettem miért van az, hogy minden más építész újságban a főoldalon kiemeleten szerepel ez a hír ( a mai napig), itt meg... A hvg. korrekt megemlékezése helyett az ÉF-en jólesett volna egy képekkel gazdagon illusztrált változat, de akár egy építészetesebb idézet is, mint pl .:http://www.dezeen.com/2012/12/06/oscar-niemeyer-1907-2012-2/
A Facebook tartalmai persze mindenért kárpótolnak,de akkor is....
13:23
@FenyvesiHK: Kedves FenyvesiHK, mivel a hvg-n egy elég részletes összefoglaló megjelent Oscar Niemeyerről (és az egész internet ezzel volt tele), viszont a mi kis magyarországi szakmai közösségünk nagy veszteségéről, Gerle Jánosról kevés hír jelent meg, úgy döntöttünk, hogy ebben a kivételesen szomorú koincidenciában máshová helyezzük a hangsúlyt. Elnézést ezért. Üdv, perika
20:14
@perika: No igen, ez meg a másik számomra érthetetlen dolog és teljesen igazatok van. Mert az ÉF megemlékezésén kívül talán a Népszabadságban volt valami rendes írás...
Pedig a Jóisten is olyan szomorú lett azon a decemberi napon, hogy lenézett és még egy nap sem múlt el, máris magához szólította Oscar-t, hogy Jánosnak legyen valami vígasza, O.bácsinak meg méltó társasága.
Őrizzük emléküket, jó hogy velünk voltak és megajándékoztak tehetségükkel, tudásukkal, korokon átható személyiségükkel.