Hatvan évvel a halála után új Mies van der Rohe-ház épül
Egy indianai egyetem döntött úgy, hogy megvalósítja az 1969-ben elhunyt, legendás építész ötvenes évek elején felvázolt skicceit.
A világ bármely egyeteme büszke lenne arra, ha a modern építészet egyik atyja, Ludwig Mies van der Rohe által tervezett épületet használhatna – különösen az építészeti és művészeti képzések. Az azonban előzmény nélküli, hogy több évtizeddel a tervező halála után döntenek a tervei megvalósításáról. Az Egyesült Államokbeli Indiana University művészeti kara, az Eskenazi School of Art, Architecture + Design nemrég mégis bejelentette, hogy a bloomingtoni campuson készülő új épülete Mies van der Rohe vázlatai alapján készül.
Nagy vállalás ez, különösen annak fényében, hogy Mies van der Rohe 1952-es terveit korábban alig ismerték – nemrég azonban előkerültek a bloomingtoni campus bővítéséhez készített tervek és dokumentációk. Ezek egy, a tervező kései korszakára nagyon jellemző, fém-üveg pavilont ábrázolnak, amilyenekhez hasonlót többek között a chicagói Illinois Institute of Technology (IIT) campusán, vagy a berlini Neue Nationalgalerie épületében is megvalósított (utóbbit napjainkban David Chipperfield rekonstruálja, az apró részletekig terjedő gondossággal).
A koncepció alapján a végleges terveket a New York-i Thomas Phifer and Partners építésziroda készíti el, akiknek kétségkívül segítségére lesznek a hasonló, de megvalósult épületek. A körülbelül 950 négyzetméteres pavilonban előadóterem, workshop-terek és irodák lesznek – a méret alapján a pavilont elsősorban jelképnek, illetve közösségi célokra szánják. Az épület a tervek szerint 2021-re készül el.
Az építkezést Sidney és Lois Eskenazi 200 millió dolláros adománya teszi lehetővé, amelyért hálául a művészeti képzés 2016-ban felvette a mecénás házaspár nevét. A modern épület nem önmagában áll majd a campuson – a kijelölt helyszín szomszédságában egy Myron Goldsmith által tervezett, ugyancsak fém-üveg szerkezetű modern tömb található. Goldsmith pályája Mies irodájában indult, és többek között az IIT terveinek elkészítésében is közreműködött.