Közélet, hírek

Hogyan tovább, Műcsarnok?

1/2

Hirdetés
?>
?>
1/2

Hogyan tovább, Műcsarnok?
Közélet, hírek

Hogyan tovább, Műcsarnok?

2011.12.13. 14:53

2011 jelentős év volt a Műcsarnok számára, a legfontosabb változás a vezetőváltással elkezdődött szervezeti átalakulás volt, ami azonban még nem teljesen fejeződött be. Az intézmény jövőbeli elképzeléseiről, céljairól, a 2012-es évre tervezett programokról az új igazgató, Gulyás Gábor számol be.

2011 – Az átalakulás éve
2011-ben a legfontosabb változás a Műcsarnok életében a vezetőváltással elkezdődött szervezeti átalakulás volt, ami azonban még nem fejeződött be: az új struktúra végleges formájában a belépésemet követő első év végére, február 1-re áll fel. Azon voltam, hogy az idei évben lehetőség szerint megvalósulhasson az elődöm által rám hagyományozott program. Ezért kértem fel Petrányi Zsoltot, hogy legyen az általa kezdeményezett Borremans-kiállítás kurátora, s ezért bíztam meg szintén őt a Műcsarnok Belgiumban rendezett vendégtárlatának lebonyolításával. Az elődöm által tervezett kiállítások között volt egy, amelynek létrehozására – az anyagi forrás hiánya miatt – nem tudtunk szerződést kötni. Az ilyen módon felszabaduló időszakban rendeztük meg a „Sírba visztek" – A Bizottság a Műcsarnokba megy című tárlatot, amely több szempontból is az elmúlt fél évtized legsikeresebb kiállítása volt ezen a helyen.

Miközben 2011-ben az előző évekhez képest a működési költségeink nőttek, az állami szubvenció jelentős mértékben csökkent. Ebben a helyzetben különösen fontos volt, hogy találtunk elkötelezett szponzorokat, akik mellénk álltak, jelentősen nőtt a látogatottságunk, s (ami még fontosabb) csaknem 40%-kal növelni tudtuk a jegyárbevételünket is.

 

1/2

 

 

2012 – Mi várható?
Budapest Biennále

A hazai képzőművészeti élet régi vágya teljesül a Budapest Biennále létrehozásával. A Műcsarnok koncepciója szerint ezen – a központi kiállítás mellett – a nemzetközi szcéna jelentős intézményei egy-egy önálló tematikus tárlattal vesznek részt. Az első seregszemle a tervek szerint 2014 tavaszán lesz. Annak érdekében, hogy az előkészületeket koordinálni tudja, a Biennále Iroda jövő év elején kibővül: az új munkatársak kizárólag a Budapest Biennáléval foglalkoznak majd.

Konferenciák, előadások
2012-ben két nagyobb és több kisebb konferenciát tervezünk. Az Ernst Múzeum centenáriumához kapcsolódó tanácskozás mellett nyilvános konferencián vitatjuk meg, hogy miképpen jelenik meg a magyar identitás a művészetben, de a Mi a magyar most? című kiállításhoz kapcsolódóan lesznek Mi a cseh most?, Mi a lengyel most? és Mi az osztrák most? címmel is előadások, neves meghívottak részvételével. Várhatóan vendégünk lesz – mások mellett – Pierre Lévy, Boris Groys, Marc Augé és Norbert Bolz is. Az év utolsó konferenciáját (2012 decemberében) Bukta Imre  művészetéről tartjuk.

Könyvkiadás
Folytatódik az Elmegyakorlat című elméleti sorozat köteteinek kiadása. Heteken belül megjelenik Pierre Lévy: Mi a virtuális?, Gilles Deleuze – Félix Guattari: Mi a filozófia? és Homi K. Bhabha: A kultúra helyei című könyve. Előkészületben van Marc Augé három könyve, a Bevezetés a szupermodernitás antropológiájába, az Egy etnológus a metróban és az Átkelés a Luxemburg parkon. Terveink szerint év végére megjelenhet Georges Didi-Huberman első magyar nyelvű könyve, a Csillagrepedés. Beszélgetés Hantaival című kötet, amely már a Műcsarnok 2013-as Hantai-kiállításához kapcsolódik.

Oktatás
Terveink szerint 2012-ben – a piliscsabai Pázmány Péter Katolikus Egyetem Esztétika Tanszékével közösenel tudjuk kezdeni az akkreditált művészeti kritikus képzést, amelyre régóta készülünk. Továbbra is együttműködünk több hazai és határon túli művészeti egyetemmel – ennek keretében sok hallgató teljesíti a Műcsarnokban gyakornoki feladatait. Terveink szerint két egyetemmel és két nagy művészeti szervezettel jövő év elején együttműködési szerződést írunk alá a további közös munkáról.

Társművészeti programok
Jövőre minden kiállításhoz külön irodalmi program kapcsolódik. Számos zenei, filmes és színházi produkció is lesz mindhárom kiállítótérben – jórészt a tárlatokhoz illeszkedve. Kiemelt figyelmet fordítunk a múzeumpedagógiai foglalkozásokra: a tárlatokhoz kapcsolódó kreatív, képzőművészeti műhelyprogramok mellett jövőre is lesz nyári alkotóműhely, tartunk pedagógiai fórumot, tervezünk fordított napot és TÉR-KÉP címmel makettpályázatot is hirdetünk iskoláknak.

Archiválás, publicitás
Idén ősszel új archiválási rendszert vezettünk be. Ennek megfelelően minden kiállításról olyan gömb-panoráma fotódokumentumot készítünk, amely lehetővé teszi a tárlatok virtuális bejárását. Ez részben elérhető lesz a honlapunkon is, amely 2012 januárjától szintén átalakul – szándékaink szerint nemcsak szebb lesz, mint az eddigi, hanem könnyebb lesz használni is. Folytatódik a könyvtár digitalizálási munkája is, amelynek eredményét elérhetővé tesszük a nagyközönség számára.

Flash Art Magyarország
2012. január végén a Műcsarnok kiadásában napvilágot lát a Flash Art Magyarország első száma. A kéthavonta jelentkező, reprezentatív művészeti folyóirat főszerkesztője Rieder Gábor, az Artmagazin és az Artportal korábbi szerkesztője. A magyar Flash Art a nemzetközi kortárs művészet egyik legfontosabb magazinjának, a Flash Art Internationalnek a hazai mutációja.

A Flash Artot Giancarlo Politi alapította 1967-ben Rómában, majd a lap Milánóba tette át a székhelyét. A mindmáig virágzó olasz magazin 1980-ban indította el Flash Art International néven angol nyelvű, New Yorkból szerkesztett változatát. Ezt ismeri ma a világ Flash Artként. A New York-i szerkesztőség élén olyan potentátok fordultak meg, mint a vezető galériásból múzeumigazgatóvá avanzsált Jeffrey Deitch vagy a 2003-as Velencei Biennále főkurátora, Francesco Bonami. A Flash Art International az amerikai központú, de európai gyökerű globális kortárs képzőművészeti színtér egyik legfontosabb orgánuma, 40 ezres példányszámmal. A lap a hatvanas évek óta jelen van az új irányzatok születésénél, olyan későbbi sztárművészekkel foglalkozott elsőként, mint a performansz nagyasszonya, Marina Abramović, a meghökkentő hiperrealista szobrairól ismert Maurizio Cattelan, a brit kortárs színtér milliárdos fenegyereke, Damien Hirst vagy a videoművészet svájci üdvöskéje, Pipilotti Rist.

A magyar kiadás tartalmának egyharmada a nemzetközi kiadás legizgalmasabb cikkeinek magyar fordításából áll össze, vagyis a hazai közönség befolyásos kurátorok és kritikusok írásaiból értesülhet a legfrissebb trendekről, és ismerkedhet meg a nemzetközi sztárművészekkel. A másik kétharmadot a magyar tartalom teszi ki. A jogtulajdonossal kötött megállapodás szerint a Műcsarnok szerkesztett anyagai ettől kezdve helyet kapnak az angol nyelvű nemzetközi kiadás számaiban is. A Flash Art Magyarország kettős missziót vállalt a kortárs magyar művészet helyzetének megváltoztatására: a nemzetközi szaksajtó meghódítását, valamint a hazai széles közönség elérését.

2012-ben tervezett kiállítások

műcsarnok


Keresztül-kasul – a hely szelleme
2012-ben a Hősök terén álló patinás épület tizenkét teremből álló, hatalmas kiállítócsarnokában a tárlatok mindegyike kapcsolódik valamilyen módon a tér gondolatköréhez. Geometriai térelemekhez, topológiai viszonyokhoz s természetesen a művészet szerkezeti helyeihez, a virtuális és mentális terekhez. Tudjuk jól, hogy egy város, amely kedves nekünk, az ország, amelyért rajongunk, a hazánk nem írható le pusztán fizikai jellemzőkkel – az emlékek, az érzelmek, az otthonosság szövedékei keresztül-kasul behálózzák a tereinket. Idén négy különböző kiállításon is lehetősége lesz a Műcsarnok látogatójának, hogy saját ízlése és érzékenysége szerint kibogozzon egy-egy ilyen hálót.

január 26. – március 25.
Párizstól Budapestig
Bernar Venet
(Kurátor: Alexandre Devals)

április 12. – július 1.
Európai utasok
Kolozsvári képzőművészet az ezredforduló után
Berszán Zsolt, Mircea Cantor, Adrian Ghenie, Victor Man, Ciprian Muresan, Veres Szabolcs és mások
(Kurátor: Angel Judit)

július 19. – október 7.
Mi a magyar most?
Kortárs válaszok
EL-HASSAN Róza, Eperjesi Ágnes, Fehér László, Gerber Pál, Kovács Péter, Szurcsik József és mások
(Kurátor: Gulyás Gábor)

október 27. – január 20.
Másik Magyarország
Bukta Imre
(Kurátor: Gulyás Gábor)

mélycsarnok


Máshonnét nézve
Az idei év végén egy új kiállítóhelyet alakítunk ki az épület alagsorában, ahol jövőre hat tárlatot rendezünk. Ezek közös jellemzője a szokványostól eltérő művészeti perspektíva alkalmazása. Bár világszerte ismert, mára sokak számára követendő példává lett alkotók munkái is megjelennek itt, mindegyikük valamiféle határterületről indult – ahogyan a két fiatal magyar művész is. Szemléletük radikális letisztultsága, formai maximalizmusuk, a személyes és társadalmi felelősségvállalás evidenciája mind-mind olyan érték, amelynek megóvása a Műcsarnok számára minden körülmények között kiemelten fontos feladat.

január 12. – február 12.
Laza optimizmus
Seres Szilvia
(Kurátor: Készman József)

február 23. – április 22.
Az üresség nyolc leckéje
Marina Abramovič
(Kurátor: Boros Lili)

május 3. – június 17.
Láthatatlan rajzok (munkacím)
Magyarósi Éva
(Kurátor: Gulyás Gábor)

június 28. – augusztus 26.
Óra
Christian MARCLAY
(Kurátor: Boros Lili)

szeptember 13. – november 11.
Elmozdulások
Fischli / Weiss
(Kurátor: Angel Judit)

november 22. – január 20.
Kijárat az ajándékbolton át
Banksy
(Kurátor: Készman József)

ernst múzeum


Jelen a múltban – százéves az Ernst Múzeum

Ünnepre készülünk: 2012 májusában lesz száz esztendeje annak, hogy megnyílt a magyar képzőművészet egyik legfontosabb helyszíne, az Ernst Múzeum. Bár a jelenlegi gazdasági helyzetben nincs mód a leromlott állagú épület felújítására, szeretnénk minél szélesebb körben megvitatni a kortárs művészeti kiállítóhelyként működő Ernst jelenlegi és jövőbeni szerepét. Ennek érdekében konferenciát rendezünk s pályázatot hirdetünk képző- és iparművészek számára a patinás épület homlokzatának újratervezésére. A győztes mű egy épülethálóra kerül, amely májustól kezdődően fedi majd a homlokzatot – ilyen módon jelezve a megújulás igényét. A centenáriumi évben olyan tárlatokat láthat a közönség, amelyek valamilyen formában reagálnak a hagyomány és progresszió kapcsolatának témájára.


január 19. – március 18.
Opera Omnia
Natalia LL
(Kurátor: Adam Sobota)

április 5. – április 22.
Újragondolt hagyomány
A Derkovits-ösztöndíjasok kiállítása
(Kurátorok: Készman József, Mayer Mariann)

május 3. – július 1.
Átfestett ikonok (munkacím)
Kelemen Károly
(Kurátor: Paksi Endre Lehel)

július 14. – november 25.
Arcok és álarcok
Százévnyi tekintet (centenáriumi múzeumi kiállítás)
Egon Schiele, Marc Chagall, Francis Bacon, Arnulf Rainer, Cindy Sherman, Andres Serrano és mások
(Kurátor: Gulyás Gábor)

december 8. – február 24.
Alternatív perspektíva
Aj Vej-vej
(Kurátorok: Urs Stahel, Készman József)

Gulyás Gábor

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Hilton szálló // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:37
9:40

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Nézőpontok/Történet

A Tóth Árpád sétány // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:34
9:25

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.