Nézőpontok/Kritika

Hőszivattyús rendszerek

1/2

Hirdetés
?>
?>
1/2

Hőszivattyús rendszerek
Nézőpontok/Kritika

Hőszivattyús rendszerek

2009.09.14. 06:05

„Megérett a világ, és megérett Magyarország is a hőszivattyú széleskörű alkalmazására. ... vegyük tudomásul, hogy a hőszivattyúk a környezet eddig értéktelennek tartott, ingyenes és kimeríthetetlen – tehát megújuló – termikus energiakészletét hasznosítják. Mint ilyenek, a XXI. század mindennapjainak gépei."

1/2

Részlet a szerző bevezetőjéből:
Épített környezetünkben a felhasznált fosszilis eredetű energia mennyiségének csökkentése általában elengedhetetlen településeink, elsősorban városaink légszennyezés-csökkentéséhez. Ezért az ésszerű és hatékonyenergiagazdálkodás minden önkormányzatnak, fogyasztónak, felhasználónak közös érdeke. A fogyasztó általában még nem élvezi a versengő energiapiac előnyeit: az áttekinthető kínálatot és a színvonalasabb szolgáltatásokat.

E szakkönyv kiadásának előzménye az Energia Központ Kht. UNDP/GEF ENSZ projektjének 2008. évi "csináljuk jól 22. rész - Hőszivattyúzás" című önkorrmányzatok számára készült 52-oldalas kiadványa volt. E kiadvány sikere bátorított fel minket e szakkönyv megírására. A szakkönyv célja, hogy tisztelt olvasóink bepillantást nyerjenek a hőszivattyús technológiával kapcsolatos új kihívásokra, hiszen jövőbeli helyzetünket ez is nagymértékben befolyásolhatja. Célunk e szakkönyv kiadásával nem egy tervezési segédlet szerkesztése volt, hanem iránymutatás - nemcsak az önkormányzatok számára - egy esetleges hőszivattyús beruházás kezdő lépéseinek megtételéhez. A kötet mondanivalójával, újszerű szerkezetével és sok-sok illusztrációjával kívánja szolgálni a szakmailag érdeklődő közvéleményt. Ezt a szakkönyvet mindenféle megújuló energiával kapcsolatos oktatáshoz fel lehet használni, mivel ez jelenleg - nemcsak Magyarországon - hiánypótló mű, különös tekintettel az EU Parlamentjének 2008. december 17 -i ülésén elfogadott megújuló energia irányelvre és végrehajtásának időszerűségére.

A hőszivattyú napjaink egyik leghatékonyabb műszaki eszköze annak, hogy jelentős mennyiségben fossziilis eredetű energiát takarítsunk meg fűtéskor és hűtéskor, és ezzel szén-dioxid- és károsanyag-kibocsátást csökkentsünk. Fő jellemzője, hogy a működésére bevezetett villamos energiát - megújuló energia felhaszználásával - megtöbbszörözi. Napenergiából, földhőből ésszerű eszközökkel 35-55 oC-os víz nyerhető. A felhasznált energia jelentős részét ilyen hőmérsékletű fűtési igényhez hasznosítjuk. Hőszivattyúzással a fűtésre nem alkalmas hőmérsékletű hőforrás hőmérsékkletét emeljük fűtési célra alkalmas hőmérsékletre.

A hőszivattyús technológia szakmai szempontból nagy kihívást jelent. Adott hőigénynek kell megfelelni, a konkrét helyszínhez, az épülethez, a rendelkezésre álló energiahordozóhoz, és a beruházó, az üzemelltető egyedi igényeihez igazodó, optimális megoldást kell találni. Az épületfűtés, az épülethűtés, a használati meleg víz előállítása, a szellőzés, a klimatizálás megoldását a természetes (napenergia, földhő), vagy az értékes hulladékenergia-forrás oldalától a hőleeadás oldaláig teljes körben, rendszerszemléletben kell átgondolni, mérlegelni, és utána megtervezni, kivitelezni, beszabályozni, üzemeltetni, karbantartani és szervizelni. Igyekeztünk a felhasználhatóság oldaláról egyszerűen és közérthetően bemutatni a hőszivattyús technikát.


Részletek az előszó szerzőjének és a könyv ajánlóinak véleményeiből:
Dr. Jászay Tamás professzor emeritus (BME, Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék):
Megérett a világ, és megérett Magyarország is a hőszivattyú széleskörű alkalmazására. ... vegyük tudomásul, hogy a hőszivattyúk a környezet eddig értéktelennek tartott, ingyenes és kimeríthetetlen – tehát megújuló – termikus energiakészletét hasznosítják. Mint ilyenek, a XXI. század mindennapjainak gépei."

Dr. Dr.h.c. Rybach László (Eidgenössische Technische Hochschule (ETH), Zürich, Svájc, emeritus professzora, a Nemzetközi Geotermális Szövetség (IGA) elnöke, az MTA külső tagja):
A 'Hőszivattyús rendszerek' című könyv egy hiányt pótló szellemi alkotás. Olyan szakmai, közérthető nyelven adott összefoglaló, ami gyakorlati ismereteket, ötleteket nyújt a szakterületet művelők és az energetikában fejleszteni kívánó intézmények, önkormányzatok, cégek és magánszemélyek számára. A szerzőknek ehhez a kiváló teljesítményhez gratulálnom kell. ...a szakkönyv olvasói szakmai előképzettségük fokától függetlenül meg fogják találni benne azokat az elvi és gyakorlati ismereteket, amelyeket kiválóan képesek majd hasznosítani családjuk, a szakmabeli és nagyobb közösségek, az ország és környezetünk érdekben egyaránt."

Dr. Farkas István DSC, egyetemi tanár (Szent István Egyetem Gödöllő (SZIE) Műszaki Tudományok Doktori Iskola vezetője, az MTA Megújuló Energia Albizottság elnöke):
A kézikönyv erőssége, hogy a technológia átgondolt, mérnöki precizitással történő alkalmazásának fontosságát kiemelve ismerteti a hőszivattyús rendszereket, hangsúlyt helyez nemcsak az előnyökre, hanem a kockázatok ismertetésére is. Fontos igény, hogy kialakuljanak azok a minősítési paraméterek, amelyek alapján a hőszivattyú és egyéb megújuló energetikai technológiák (például fotovillamos rendszerek, mikrogrid rendszerek stb.) minősítése, hasznosítása a mai gyakorlatnál átgondoltabban és tudományos megalapozottsággal történjen. A kiadvány ezt a célt is segíti, bemutatva olyan minősítési módszereket, amelyekkel a hőszivattyús rendszerek hasznossága kimutatható."

Ádám Béla okl. bányamérnök, megújuló energia szakértő, Építéstudományi Egyesület Hőszivattyús Szakosztály elnöke:
A könyv sokoldalú elméleti és gyakorlati megközelítésével segíti a tájékozódást a potenciális hőszivattyús beruházók (lakossági, állami, vállalkozói) számára. A könyv érdeme, hogy bemutatja azt a komplex szemléletet, amely alapján ma az ingatlanok energetikai értékelését el kell végezni, majd ehhez hozzárendelni a hőszivattyús rendszerek tervezését, figyelembe véve a földhő, a rétegvíz, a környezeti levegő, az elsődleges hőforrások sajátosságait."


A magyar nyelvű kötet csak korlátozott példányszámban kapható. Érdeklődni Komlós Ferencnél lehet: komlosf/kukac/pr.hu

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Mozgásjavító Általános Iskola épülete // Egy Hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:36
10:30

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Nézőpontok/Történet

Japánkert // Egy hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:35
10:27

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.