II. Budapesti Építészeti Filmnapok
A KÉK rendezésében, a Toldi moziban 2009. december 11–12-én
A KÉK – Kortárs Építészeti Központ bemutatja:
II. Budapesti Építészeti Filmnapok
időpont: 2009. december 11–12.
helyszín: Toldi mozi, 1054 Budapest, V., Bajcsy-Zsilinszky út 36-38.
belépők (blokkonként):
teljes árú jegy: 800 forint
diákjegy: 600 forint
a Filmnapok programja
péntek, december 11. / elhagyott épületek, városok romok és elhagyott gondolatok (utópiák)
17.00 Elhagyott terek 90' / John Smith: Bomlás / Blight 15‘ / Lee Anne Schmitt: California Company Town 76‘
19.50 Elhagyott gondolatok - építészeti utópiák / Jesper Wachtmeister: Szép remények / Great Expectations 52‘
21.50 A helyeken túl / Jem Cohen: Lánc / Chain 99‘
szombat, december 12. / megszállottság és építészet
16.00 Berlin emlékei / Berlini rövidek 93‘
18.00 építészet és megszállottság 90' Erzberger Júlia: Maurerkinder / BBC interview / kerekasztal-beszélgetés
19.30 Párizs meghódítása / Gordon Matta-Clark: Kúp-metszet / Conical Intersect 17‘ / David Maysles: Christo Párizsban / Christo in Paris 58‘
21.00 New York meghódítása / James Marsh: Ember a magasban / Man on Wire 90‘
A KÉK – Kortárs Építészeti Központ másodszor rendezi meg a Budapesti Építészeti Filmnapokat, ezúttal a Toldi moziban. Az Építészeti Filmnapok küldetése, hogy párbeszédet teremtsen a filmet inspirációként és eszközként tekintő építészet, valamint az építészethez és a városhoz, mint témához forduló film között. A húsz év nemzetközi fesztiváljain díjazott filmekből válogató 2009-es kiadás két téma köré szerveződik: a pénteki nap elhagyott terek, városok és gondolatok (építészeti utópiák) felfedezésére vállalkozik, ezzel emlékeztetve a nézőt a kortárs városi táj, illetve a kor építészeti koncepcióinak folyamatos átalakulására. A szombati nap művészeti projekteken keresztül és egy pódiumbeszélgetés segítségével vizsgálja az épületekhez és az épített környezethez fűződő erős érzelmi viszony szélső értékeit.
KÉK
M: +3630 522 5994
T/F: +361 322 2907
info/kukac/kek.org.hu
17:51
Nem Budapest, de film: a napokban futottam bele a tévében az Aeon Flux című sci-fibe. A történet 400 évvel utánunk játszódik, és az építészeti hátteret Berlin huszadik századi ikonikus épületei adják.
A filmről nem is tudok nagyon mit mondani, mert lenyűgözött a képi világ, illetve el voltam foglalva az épületek beazonosításával és a bennük való gyönyörködéssel. A wikipédia szerint eredetileg Brazíliában szerettek volna forgatni, de ez nem jött össze, eztán mentek Berlinbe. Találtam is egy írást ahol a szerző szépen számba veszi a látható épületeket:
Architecture in the movies, Part 4 – Aeon Flux.
Érdekes amúgy, hogy a válogatott épületek már nagyrészt a mai, demokratikus Németország jelentős (és valóban jelentős) épületei (nagykövetség, krematórium, sportközpont, múzeum, ipari épület, stb.), miközben a filmben (mint ugye minden rendes 400 év múlva játszódó filmben) egy hierarchikus, elembertelenedett, diktatorikus világot látunk, az építészet ennek válik díszletévé.
*
(és most látom, hogy lesz az itteni rendezvényen is Berlin: "Berlin emlékei", szombaton.)