Interaktivitás-ösztönzés a BKF-en
A közelmúltban a BKF Művészeti Kar is felsorakozott a fiatal pályakezdők és tapasztalt mentor-szakemberek interakciójának platformot biztosítók sorába, és a PTE PMMIK-val karöltve megrendezte első szakmai szemléjét Portfolio KickOff címen, amelynek fókuszában a belsőépítészet állt. A rendezvény témaválasztása nem véletlen: a fiatalok szakmába csábítása mellett apropót szolgáltatott, hogy a két intézmény - egymástól függetlenül - először indít belsőépítészeti mesterképzést az országban ez év szeptemberétől.
Az este első felében a jótanácsra éhes résztvevők prezentálták portfólióikat, kis csapatokban együttműködve. A bemutatott munkák változatosságának magyarázata egyrészt a különböző intézményi háttér, – vegyes csapatok alakultak a MOME, az NYME AMI, a BKF, a PTE PMMIK, és a SZIE Ybl Miklós karáról érkező pályakezdőkből - másrészt az eltérő képzési szint, hisz a jelentkezők közt volt, aki még csak kapcsolódó pl. építész alapképzésben vesz részt, és olyan is akadt, aki nem csupán diplomával, de gyakorlattal is rendelkezik már. A szemlére vágyók közt volt, aki csak egy munkát hozott, volt, aki többet, és olyan is akadt, aki kifejezetten erre az alkalomra best of összeállítással készült.
Az eseményen mentorként is szereplő Emresz Adrienn DLA, a BKF Környezetkultúra szak vezetője szerint alapvetően a portfólió funkciójára kívánták rávezetni az ott lévőket, hogy kompetenciáikat fejlesztve a gyakorlatban megtanulják, a jól összerakott portfólió a belépő a szakmai körökbe. És korántsem csak az számít, milyen munkákat tartalmaz, hanem az is, a tervezője hogyan „értékesíti önmagát". Kovács Zoltán DLA a BKF-en induló Belsőépítész környezettervező művész mesterszak vezetője elmondta, egy felsőoktatási intézmény életében kiemelkedő hangsúlyt kell kapnia az olyan rendezvényeknek, ahol a már végzett, szakmáját gyakorló egykori hallgatónak is mentori támogatást tudnak nyújtani.
A workshopot külsős szakemberek előadásai követték: a BKF egykori hallgatója, Tillinger Adrienn, Kecskés Tibor DLA építész-iparművész, a spontán építészet szakértője, Fortvingler Éva DLA és Bulcsu Tamás építészek, a munkacsoport.net műhely alapítói, Feuertag Ottó, az Europa Design Zrt. alapító-tulajdonosa, Martinkó József szakújságíró, építészeti kritikus ispiráló témái lenyűgözték a közönséget.
A rendezvény sikerén felbuzdulva a két együttműködő intézmény már a következő közös workshop koncepcióját tervezi.