Közösen újítaná meg a Nyugati teret a főváros és a VI. kerület
A főváros egyik központi terének helyzetét a felüljáró lebontásával rendeznék, hogy egy zöld, élhető városi tér váljon belőle - erről beszélt egy videóban Karácsony Gergely főpolgármester és Soproni Tamás terézvárosi polgármester.
A fővárosi önkormányzat és Terézváros a 3-as metró felújítását követően megújítja majd a Nyugati teret - jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester pénteken a Facebook-oldalára feltöltött videóban. Soproni Tamás VI. kerületi polgármester a videóban a Nyugati téri felüljáró elbontására tett javaslatot.
"A kormány sajnos lemondott a Nyugati tér fejlesztéséről, de a fővárosi önkormányzat és Terézváros nem mond le arról, hogy a Nyugati tér is Budapest egyik élhető városi találkozóhelye legyen, ezért a metrófelújítás után a metró feletti városrészt is meg fogjuk újítani" - fogalmazott Karácsony Gergely, utalva arra a januári hírre, miszerint felmondja a kormány a Nyugati pályuadvar fejlesztése kapcsán a továbbtervezésre már elnyert uniós támogatási szerződést. A főpolgármester azt is hangsúlyozta: nem mondanak le arról, hogy a Nyugati tér, a Nyugati pályaudvar és környéke ne "városi autópályák", hanem a városi polgárok találkozóhelye legyen, egy zöld, élhető városi tér.
Soproni Tamás a videóban arról beszélt, hogy a Podmaniczky utca mellett a már 30-40 éve elhanyagoltan fekvő MÁV-területből zöld parkot kell csinálni, de a Puczi Béla tér és a Nyugati tér is megújulásra érdemes. "Azonban ez nem fog úgy létrejönni, ha itt húzódik az emberek felett egy felüljáró. Éppen ezért azt javasoljuk, hogy bontsuk le ezt a felüljárót és kössük össze a villamosokat, hogy egészen elérjen a Lehel tértől a Deák Ferenc térig" - mondta. Arról is szólt, hogy a munka már idén megkezdődik: nemcsak a metró lesz akadálymentes, hanem a felszín is, a főváros a téren három új gyalogátkelőhelyet épít.
A Nyugati pályaudvarral kapcsolatos fejlesztési elképzelésekkel korábban mi is többször foglalkoztunk: a meghívásos, nemzetközi építészeti tervpályázatot 2021 októberében írta ki az azóta megszűnt Budapest Fejlesztési Központ, a felhívásra összesen 36 iroda jelentkezett - közülük került ki az a 12, amely részletesebben kidolgozott tervet nyújthatott be a megmérettetésre. Az eredményhirdetésre tavaly márciusban került sor, a zsűri döntése értelmében a Grimshaw Architects csapatának terve lett a győztes. Néhány további pályamunkát részletesebben is bemutattunk, ezeket ebben a dossziéban gyűjtöttük össze.