Önellátó turistaház a Börzsönyben
Siket Vanda Nagy-Mánára tervezett turistaházat, ami az elvonulásra vágyók vagy társasági összejövetelek helye lehet. A mélyen a természetben elhelyezett, önellátó ház főként egyesületek szabadidős programjainak kiszolgálására épül, de az arra kiránduló turistákat is ellátja. A diplomamunka elnyerte a 2010-es Hauszmann-díjak egyikét.
Önellátó ház déli hegyoldalra
Kirándulók, természetjárók számára igény van a településektől távol eső, többnapos pihenés, kikapcsolódás célját szolgáló helyre, ahol az alapvető kényelmi funkciók biztosítva vannak, ami egyben induló, érkező vagy találkozási pont. Ilyen hely lehet a turistaház.
Magyarország turistaházainak többségét az osztrák és német Alpenverein házainak mintájára a Magyar Turista Egyesület építtette. A házakat 1945 után államosították. Az épületállomány mára nagyon leromlott, megfogyatkozott. Néhány ház újra turista egyesület gondozásába került és felújították.
A helyszín
A helyszín kiválasztását több kirándulás előzte meg, sok szép helyet találtam, de a legtöbb helyen zavart volna egy épített elem a természetben. Fontosnak tartottam, hogy elbújjon, de mégis könnyen megtalálható legyen.
A helyszín kiválasztásának szempontjai:
- a meglévő, jól működő turistaházak rendszerének figyelembevétele,
- településektől távol, természeti környezetben, szép kilátással,
- kialakult turistaútvonal mentén, több irányból való megközelíthetőség,
- hegytető közelében,
- dél, délnyugati tájoltság a jó benapozottághoz
Az így kiválasztott helyszín a Börzsöny belsejében, észak-keleti részén található. Megközelíteni csak turistaútról lehet, a legközelebb lévő műút, ami Diósjenőt köti össze Kemence faluval, kb. 2 km távolságra van. A terület a Nagy-Mána csúcs közelében található. A délnyugat-északkelet irányú gerinc mindkét oldalán meredek a terep (30-40°). A délkeleti oldalon hosszan húzódó füves lejtőről a fák fölött kilátás nyílik a környező hegyekre. Az északnyugati oldal zártabb, a fák eltakarják a látványt, viszont a szél ellen védik a gerincet. A kiválasztott helyszín a turistaúttól 10 métert elhúzva, a gerinc magasságától 8 méterrel mélyebben található. Északról egy kisebb facsoport rejti el a területet, míg keletről a gerincre merőlegesen kibukó sziklatömb határolja. A helyszínről 180°-os panoráma nyílik délkelet - hegyek, erdők, érintetlen természet - irányába.
Az épület
A ház rásimul a lejtőre a terepet nem bántva. Megbújó, rejtőzködő forma, a lejtő szintvonalaira merőleges irányultság a helyszínen található sziklatömb viselkedését utánozza. A 175 m2 össz-alapterületű épület dél-délkeleti lejtőn helyezkedik el, a tereptől minimum 40 cm-re elemelve. Az épület a lejtő átlagos lejtésével párhuzamosan helyezkedik el, egy egyszerű tömeg. A homlokzat magassága 8,20 méter, az épület tetővonala a lejtővel párhuzamos. Az épület 2 kiszolgáló, 2 lakó és 2 gépészeti szint, azaz 6 szintre van osztva. A helyiségek kialakításánál fontosnak tartottam, hogy az épület geometriájából adódó szögek a lehető legjobban ki legyenek használva. A pontszerű, elszórt homlokzati nyílások követik a belső funkcionális igényeket, nyílásméretek illeszkednek a környezet léptékéhez.
A funkció
A turistaház lehet az elvonulásra vágyók vagy társasági összejövetelek helye. Mélyen a természetben elhelyezett, önellátó ház főként egyesületek szabadidős programjainak kiszolgálására épül, de az arra kiránduló turistákat is ellátja. Állandó személyzet fogadja a vendégeket, szervez szabadidős, rekreációs programokat. A turistaház akár több éjszakára, hetekre, hónapokra fogadja a baráti társaságokat, csapatokat, családokat, szálláshelyet és étkezési lehetőséget biztosítva. Olyan menedékház tervezése volt a cél, ami illeszkedik a környezetéhez, megbújik a fák között. Csöndben működik, az őt körülvevő természetet nem zavarva. Kb. 40 fő elhelyezését biztosítja. Nem csak éjszakai szálláshely, hanem napközbeni pihenő is, közösségi tereiben csoportos megbeszélések, tanfolyamok, kiscsoportos foglalkozások tarthatóak.
A turistaház főbejáratán szélfogón keresztül az étkező-társalgó közösségi térbe jutunk, ezen a szinten van egy kis büfépult, illetve konyha az idetévedő turisták kiszolgálására, de az egyesületi csapatprogramok számára a konyha akár önkiszolgáló rendszerrel is működhet (maguknak főznek). Az étkezőből induló lépcsőn föl lehet menni egy szintet, ami étkezőként vagy különteremként is funkcionálhat. A -1-es szinten találhatóak a vizesblokkok – külön női és férfi -, két vendégszoba és egy matracszállás kialakítású szoba. A -2. szinten egy vendégszoba és egy a felsőbb szinten lévővel megegyező kialakítású matracszoba kapott helyet, illetve egy külön szoba, amihez vizesblokk és öltöző tartozik a személyzet vagy csapatvezető részére. Ezen a szinten található egy külön helyiség, illetve gyerekjátszó-helyiség. Az alsóbb gépészeti szintekre a lépcső alatt található felnyíló ajtón keresztül lehet jutni.
„Közműellátottság" - Működés
A turistaház önellátó rendszerrel működik, minden számára szükséges energiát helyi erőforrásból, megújuló energiából szerzi. A Börzsöny keleti részén működő, sok turista által közkedvelt nagy-hideghegyi turistaház látogatottsági százalékát alapul véve számolom a nagy-mánai turistaház igényeit. A tavaszi és őszi időszakok a leglátogatottabbak, ~80% foglaltság jellemző, a tél kicsit kevésbé látogatott ~50%, nyáron az emberek inkább a vízpartokat keresik, ezért a hegyi turistaházak foglaltsága ~15%.
A házban szükség van hidegvízre főzéshez, mosáshoz, takarításra, ivásra, kézmosásra, melegvíz a konyhába és fürdéshez. A szükséges vízmennyiséget a 212 m2 tetőfelületen gyűjtött csapadékvíz tisztításából, illetve a 800-1000 m-en lévő forrásból nyeri. A víz tárolására szükség van, hiszen a csapadék és a forrás folyamatosan változó mennyiségű vizet tud biztosítani. A víz melegítése napkollektorok segítségével van megoldva, a melegvíz tárolására a gépészeti helyiségben melegvíztartályok vannak elhelyezve. Az esetleges „borús" napok kisegítésére, amikor a napkollektorok nem tudnak kellő mennyiségű melegvizet előállítani, lehetőség van a gépészeti helyiségben elhelyezett fatüzelésű kályha használatára. A szennyvizet biológiai szennyvíztisztító tartály ülepíti, tisztítja, ami felhasználható wc öblítéséhez, öntözéshez, illetve a maradék víz kiengedhető a természetbe. A szennyvíztisztító tartályok is a gépészeti szinten vannak elhelyezve.
Tavasszal és télen a hóolvadás, és több csapadék miatt a vízellátás szinte folyamatosan biztosítható, nyáron ugyan kevesebb a csapadék, de a kisebb látogatottság miatt ilyenkor sem kell vízhiánnyal számolni. Az épület mellett ~ 50 m3-es vízgyűjtő tartályt helyeznek el. A napsütéses órák számától függ a melegvíz mennyisége, ezért többnapi szükséglet tárolását kell megoldani. Borús időben a ház csökkentheti a melegvíz felhasználását. Az épület kiegészítő fűtéséről a 0. és -2. szinten található kandalló gondoskodik. Az elektromos berendezések, illetve világítás ellátására a tetőn elhelyezett napelemek szolgálnak.
Siket Vanda
Siket Vanda hallgatói diplomamunka
konzulensek:
építészet: Szabó Levente
épületszerkezettan: Horváth Sándor
tartószerkezet: Andor Eszter
építéskivitelezés: Tőkés Balázs
gépészet: Zöld András
opponens: Hőnich Richárd
17:54
hmpf http://www.dezeen.com/2012/03/26/are-solbringen-by-waldemarson-berglund/