Pannonhalma Főapátság — a látogatók minőségi fogadása
A III. díjas 23. sorszámú pályamű. Szerzője: Lévai Tamás
A Pannonhalmi Főapátság látogatóinak minőségi fogadását segítő fejlesztések tervezésére kiírt nyílt építészeti tervpályázat.
III. díjban részesült a 23. sorszámú pályamű (1.000.000,- Ft).
Szerzője: Lévai Tamás
Részletes bírálat
23. sorszámú pályamű
A pályamű beépítési-környezetalakítási koncepciója a Kosaras dombon és közvetlen térségében hangsúlyos elemként kezeli a meglévő fogadó épületet. Az előírt új funkciókat és fejlesztést ezzel szervesen kapcsolva helyezi el, így az új kubatúra a meglévő épület észak-keleti oldalához csatlakozóan a gyalogos térszint alatt kerül megfogalmazásra. Új térfalak a völgy felől, a terephez illesztve, illetve abba bemetsződve jelennek meg. Ez a megoldás, valamint az, hogy a teljes parkolóigényt - autóbusz és személygépkocsi - a domb alatti gyűrűs mélygarázsban helyezi el, azt eredményezi, hogy a tervezési területen madártávlatból csak a rendezett zöld felület jelenik meg, amelyet a mélygarázs szellőző és bevilágító kőkubusai tesznek érdekes, szoborparkszerű környezetté.
A látogatói és gazdasági járműforgalom még a dombra érkezés előtt, a felvezető útról éri el a mélygarázst - így ez a forgalom nem érinti a fogadó épület előtti mai útszakaszt.
Az autóbuszokra is méretezett mélygarázs létesítését - annak dimenziói, gazdaságossági következményei miatt - a B.B. nem tartja szerencsésnek.
A terv építészeti koncepciója, az új építésű részeknél felvállalt, mértéktartó, ugyanakkor meggyőzően elegáns megfogalmazás, értékes, színvonalas javaslat. A völgy felé megjelenő épülettömeg részletek, homlokzatfelületek mértéktartása és arányrendszere példamutató. A dombfelületen megjelenő kőelemek nagyságrendje visszafogottabban előnyösebb lehetne.
Funkcionális szempontból a pályamű gyenge pontja az új vendéglátó és közösségi terek gyalogosforgalmának szervezése. Ez vonatkozik mind a parkolószint, mind a felszíni kapcsolatok kialakítására. A fogadóépületek legalsó szintjéhez való kapcsolódás lehet előny, de nem pótolja a fenti hiányosságokat.
A B.B. pozitívan értékelte a tervben megfogalmazott, az épített és táji elemek harmóniájára való törekvést. A belső térszervezési és közönségszervezési kérdések alaposabb mérlegelése, fontosságuk megfelelő kezelése a terv értékeit egyértelműen növelte volna. A tervet értékei miatt a B.B III. díjban részesíti.