Magyarországon lépten-nyomon impozáns építészeti remekművekbe botlani, legyen szó a Kálvin téri metrómegállóról, a Várkert Bazár történeti épületeiről vagy éppen a Klapka Ház ékszerű formájáról. A közös pont az immár 75 (idén 76) éves KÖZTI-ben rejlik – a jubileumi év előtt egy elegáns, Hübner Dorka által tervezett építészeti albummal tisztelegtek, amely a cég elmúlt 30 évének legfontosabb projektjeit sorakoztatja fel.
Matt, finoman texturált papír, dombornyomott betűkből formált sorminta a KÖZTI ismétlődő betűivel, cseresznyepiros, logó mintájával áttört papírral átkötve. A kifinomult, könnyed borító 30 évnyi ezerarcú építészeti portfóliót és rendkívüli információmennyiséget rejt, pedig a masszív kötet pusztán egy szeletét mutatja annak a lehengerlő projektállománynak, amelyet a cég az elmúlt évtizedek során lebonyolított és dokumentált.
A könyv grafikai arculata Hübner Dorka munkáját dicséri, aki kilenc évvel ezelőtt a cég 66. évfordulóján megjelent kétkötetes építészeti album vizuális megjelenéséért is felelt és akinek édesapja, Hübner Tibor, építész, az építésziroda életének meghatározó szereplője volt. Ez az anyag 1949 és 2015 között vizsgálta a tervezőiroda történetét különböző archívumokból és magángyűjteményekből származó anyagokat felsorakoztatva, logikusan strukturált tematikával, bőséges képi dokumentációval. Az első kötet a háború utáni modern építészet korszakát ismertette Ferkai András szerkesztésében, olyan jelentős szerzők közreműködésével, mint Branczik Márta, Jankó Anna vagy Lantos Edit, míg a második kötet Rubóczki Erzsébet válogatásában a rendszerváltás utáni évek építészeti törekvéseit állította fókuszba. Már a 42+24, díszdobozba rejtett díszkiadványoknál is felsejlett a puritán színállomány és a piros accentek, amelyek a KÖZTI vizuális identitásának elengedhetetlen részei – így nem meglepő, hogy a legújabb, 75. évfordulóra kiadott kötetnél is épp erre a palettára esett a választás. A letisztázott, egyszerű megjelenés, a rövid, mégis informatív szövegrészletek teret engednek az 230 oldalnyi látványos képes dokumentációnak.
Bár egy jubileumi évfordulóra kiadott kötetnél kronológiai sorrendet feltételeznénk, a szerkesztés koncepciója nem időrendi rendszerezésen alapszik, a kiadvány műemléképületekre, kulturális és turisztikai létesítményekre, irodaházakra, lakóépületekre és szállodákra, oktatási és egészségügyi központokra, sportcélú építményekre, valamint tervekre szeparálja a gazdag portfóliót.
A felvezető szekció a tervezőiroda alapértékeit ismerteti: a megbízhatóság, hagyománytisztelet, minőség szentháromsága, a mesterek és tanítványok szoros szakmai kapcsolata, a tudás átadásának művészete, magas képzettségű szakembercsapatok, az alkotómunka és mérnöki tevékenység tökéletes ötvözete, amely 75 éve jellemzi a KÖZTI működését. A rövid bevezetőt Jánossy György sorai követik, amely a tradíciók követésének szükségességét hangsúlyozza, amely iránytűként szolgálhat az építészeti tervezések során – ez az útravaló nyit ajtót a műemlék épületekről szóló fejezetnek.
A projektek sora a MÁV Északi Járműjavító területén született Eiffel Műhelyházzal veszi kezdetét, amely kiváló felütést ad a további történeti rekonstrukcióknak és kortárs hozzáépítéseknek. A következő oldalakon bemutatott Várkert Bazár építészeti és kertépítészeti helyreállítása hasonlóképpen remekül példázza a „korhű restaurációt és kortárs hozzáadott értéket", amelyben a tervezőiroda jeleskedik – a cor-ten növényládákkal kiegészített kőkorláttal keretezett feljáró (amelyet a képek elkészítése óta romantikus, burjánzó növényzet vett birtokba) a Budai látkép egyik legmeghatározóbb szelete. A Kossuth tér alatt húzódó látogatóközpont szintén értékes példája a történeti városrészek kortárs újrafogalmazásának: a tér korábbi formájában és használati rendjében nem volt alkalmas arra, hogy a Parlament épületének reprezentatív szerepéhez méltó keretet adjon, később a KÖZTI által létrehozott terv az országházhoz illeszkedő esztétikai, hierarchiai és funkcionális rendet alakított ki.
Ezután Szrogh György idézete nyitja a kulturális és turisztikai épületek szekcióját, amely a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér SkyCourt csarnokának futurisztikus látképével köszönti az olvasót. A látványos szerkezeti megoldásokkal és korszerű technológiával megvalósított utascsarnok egyik oldalon kiválóan megfelel a funkcionális és kényelmi elvárásoknak, másrészről maradandó vizuális hatást eredményez, amely hamar nemzetközi elismeréseket hozott: az épület már megnyitása előtt elnyerte brit-magyar Tierney Clark díj, amelyet 2011-ben az European Steel Awards, majd 2012-ben az Építőipari Nívódíj követett. A reptérre vezető úton és a SkyCourtot követő oldalakon más KÖZTI-s épületikon is felbukkan: az MVM Dome kivilágított, geometrikusan tagolt homlokzata. A fejezet további részében a legjelentősebb (és legfrissebb) vidéki turisztikai helyszínekre irányul a figyelem, mint a környezetbe simuló Balatonfüred Kongresszusi Központ, a Veszprémi Kulturális Negyed megújítása perforált homlokzati elemekkel, valamint a kerámia lamellákkal borított Soproni parkolóház – az utóbbi projektek az épített és természeti környezet tisztelettel kezelt viszonyrendszeréről tesznek tanúbizonyságot.
Farkasdy Zoltán szakmai-mesterségbeli elkötelezettséget hangsúlyozó szavai után a GTC White House irodaház bemutatásával veszi kezdetét a KÖZTI elmúlt 30 évének legkiemelkedőbb irodaházairól szóló szegmens. A projekt különleges éke a Váci út irodaépületekkel telített látképének: egy egykori gyárépület és egy új irodaház tulajdonságait házasítja, a kor igényeinek megfelelő belső struktúrával, amely az eredeti loftos esztétikának is teret enged és méltó módon őrzi azt. A kötet egyik leglátványosabb fotódokumentációja a 98-99. oldalon terül el, amely a közel 30 méter belmagasságú, üvegablakokkal körülölelt passzázs monumentális térélményét és bravúros szerkezeti megoldásait emeli fókuszba.
A lakóépületekről és szállodákról szóló válogatás ezt az ívet folytatja. A Corinthia Grand Hotel Royal belső városának és a BudaPart BRD lakóépületének felsorakoztatása után a Riverloft Apartmanház ugyancsak egy hajdanán raktárépületként funkcionáló, ipari létesítményből alakított modern ház példáján keresztül példázza a KÖZTI portfóliójának egyik legerősebb pontját, a múltszázadi épületek ízléses revitalizációját. Természetesen az ízig-vérig kortárs példák és méltó figyelmet kapnak a könyvben, amelyek ugyancsak a tervezőiroda sajátos stílusjegyeit tartalmazzák (tégla, üveg, tiszta struktúrák).
Az oktatási és egészségügyi létesítmények változatos szelekció, és kiválóan reprezentálja az egységes arculat mellett megjelenő sokszínűséget. A Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Diagnosztikai központ fehér kubusa, a Nyugat-magyarországi Egyetem Tudományos és Kutató Központja, valamint a Klapka Ház ék alakú tömege mind látványos, önálló épületikonként, mégis a környező épített és környezeti közegbe simulva működnek. Emellett teret kapnak a grandiózus léptékek, valamint a főváros szimbolikus sportközpontjai is: a Puskás Aréna, valamint a Budapest Sportaréna monumentális külső-belső terei.
A kötetet záró traktusban pedig az építésziroda legfrissebb tervei kaptak helyet, amelyben műemlékek, városfejlesztéshez kapcsolódó projektek, oktatási intézmények és nemzetközi tervpályázatok hirdetik a KÖZTI aktuális és jövőbeli vízióit. Az utolsó oldalakon az építésziroda összes fontos szereplőjéről megemlékeznek, legyen szó a társtervező cégekről vagy a KÖZTI csapat munkatársairól.
Bár a kötet értelmezését nem befolyásolja a fejezeteken belül választott szerkesztési elv, a kronológiai sorrend lehetőséget adna az elmúlt 30 év következetes áttekintésére az egyes kategóriák vizsgálatában. Másfelől szerencsés, hiszen a portfóliót tekintve a stílus KÖZTI-re jellemző, időtálló, koherens és változatlan maradt, ezáltal különösen nem számottevő az évszámok ismerete. Az olvasmányos, informatív, kétnyelvű (és nem túlzó) bekezdések remek keretet adnak a látványos képanyagnak, a kevesebb néha több örökérvényű elvét követve. A könyvet tekintve: szép, ízléses tárgy, és bár 75. évforduló ugyan indokolná a 66. születésnapra készített kiadványnál megjelenő tartós keményborítást, cserébe a belső információhalmaz szolgáltatja a szükséges tartást.
A kiadvány megvásárolható a FUGA Budapesti Építészeti Központban.
Cselőtei Boglárka