Két év telt el azóta, hogy az egykori Balatoni Úttörőváros, vagyis a Zánkai Erzsébet-tábor a megújulás útjára lépett, a terveket a DVM Group készítette. Korábban már felelevenítettük a komplexum történetét, jelen írásunkban pedig beszámolunk a tervezési folyamatról, melyet maguk a tervezők ismertetnek. További két cikkben az egyes épületeket mutatjuk majd be.
MEGBÍZÁS
Tervezési megbízásunk a Zánkai Erzsébet-tábor, mint az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány tulajdonában működő gyerektábor teljes megújításához, infrastrukturális fejlesztéséhez szükséges generál tervezési feladataira terjedt ki. Az európai uniós nyílt közbeszerzésen elnyert megbízás 2018. év elején indult és közel másfél évig tartott, majd azt a kivitelezés ideje alatt egy igen intenzív tervezési művezetés követett 2019 őszétől egészen idén nyárig, amikor a táboroztatás egy nyári szünet után újraindult Zánkán.
Ezen tervezési időszakban rendkívül összetett és sokrétű feladat hárult a DVM tervezőcsapatára, ránk. A DVM Group építészirodája közel ötven fő építész tervezőt foglalkoztat, de a zánkai generáltervezési feladat komplexitása, a hatalmas tervezési kapacitásigénye miatt külsős építészeket is bevontunk.
MEGBÍZÓI CÉLKITŰZÉSEK
„Az ERZSÉBET TÁBOROK Magyarország legnagyobb táboroztatási programja, amelyet az egyházi hátterű Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány valósít meg közfeladatként 2016-tól 2020 nyaráig az Erzsébet-programról szóló 2012. évi CIII. törvény értelmében, majd 2020 júniusától az Erzsébet-táborokról szóló 2020. évi LXIV. törvény szerint.
Az Erzsébet Alapítvány Magyarország Kormányának támogatásával számos tábort szervez és megannyi gyermekprogramról gondoskodik egész évben. Legyen szó hagyományőrzésről, a sport, az életmód, a kultúra, a művészet vagy a tudományok területéről: széles programkínálat, évről évre egyre több lehetőség és rengeteg élmény várja a gyermekeket.
Az elmúlt években folyamatosan bővült az Erzsébet-táborok köre. Ennek köszönhető, hogy míg 2015-ben 50 ezren táboroztak, addig 2019-ben már több mint kétszer annyian, összesen 130 ezren. 2020-ban a járványhelyzet miatt nem valósulhattak meg a nyári, ottalvós Erzsébet-táborok a Balatonnál, de a legmagasabb fokú óvintézkedések mellett voltak Napközi Erzsébet-táborok, melyek minden korábbinál magasabb, mintegy 80 ezres összlétszámmal működtek. 2021-ben a tervek szerint mintegy 150 ezren vehetnek részt év végéig valamilyen típusú Erzsébet-táborban (ottalvós, napközi, családi, erdélyi, gyógyító és diabétesz táborokban, valamint év végén a hagyományos Erzsébet-karácsonyon).
Az Erzsébet-táborokba Kárpátaljáról, Ukrajnából, Erdélyből, a Felvidékről és Délvidékről is érkeznek tanulók.
Az Erzsébet Alapítvány hosszú távú koncepció mentén szervezi a táborokat és a programokat, amelyek jellemzően a tulajdonában lévő zánkai és fonyódligeti táborhelyeken valósulnak meg.
A zánkai és a fonyódligeti Erzsébet-táborokban összesen több mint négyezren vakációzhatnak egy időben, tavasszal és ősszel pedig háromnapos osztálykirándulásoknak is otthont ad a zánkai táborhely. A zánkai táborban hétvégenként Családi Erzsébet-táborokat is megrendeznek, amelyekben a gyermektáborokhoz hasonlóan szintén biztosított a teljes ellátás, valamint a programkavalkád. Erdélyben is működik Erzsébet-tábor: A székelyföldi tábor kapui is jóformán folyamatosan nyitva állnak, tavasztól őszig erdélyi magyar gyermekek és anyaországi társaik együtt is táborozhatnak a Madarasi Hargitánál.
Az Erzsébet Táborokhoz gyógyító táborok is tartoznak, amelyek partner-táborhelyszíneken valósulnak meg.
A tábori programok szakmai tartalma az Erzsébet Táborok öt alappillérére épül. Ezek: a magyarság és honismeret – hagyományőrzés és a magyarságtudat erősítése; a sport – sportfoglalkozások, egészséges életmódra való törekvés; a tudomány – ismeretterjesztés és a környezettudatosság fejlesztése; a kultúra – különböző művészeti ágak bemutatása, bemutatkozása; és a kereszténység.
Az Erzsébet-táborok minden gyermek számára nyitottak, ugyanakkor a rászoruló (hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, valamint sajátos nevelési igényű) gyerekekkel történő jelentkezések minden évben előnyt élveznek túljelentkezés esetén.
Az Erzsébet Táborok rendszere csoportos jelentkezéssel működik. Köznevelési, gyermekvédelmi és egészségügyi intézmények, családsegítő szolgálatok és központok, kötelező közművelődési feladatot ellátó intézmények jelentkeztethetik a gyerekeket az E-tábor Plusz online felületen. A résztvevők számára minden szolgáltatás és program ingyenes, és az egész napi étkezésük is biztosított. Továbbá szakemberek, gyermekorvosi ügyelet, mentő-, vízimentő- és biztonsági szolgálat óvja a gyermekek testi és lelki egészségét.
Az Erzsébet Táborok szervezése és lebonyolítása mellett nagyszabású és kulcsfontosságú fejlesztések kezdődtek 2018-ban: a 2022 nyaráig tartó, összesen 13,5 milliárd forint összegű európai uniós projekt keretében esélyteremtő programokat valósít meg az Erzsébet Alapítvány, valamint a hazánkban egyedülálló befogadóképességű és kivételes földrajzi elhelyezkedésű zánkai és a fonyódligeti táborhelyek felújítási munkálatainak szervezését, koordinálását, lebonyolítását és felügyeletét is az Erzsébet Alapítvány végzi.
Az elmúlt években több mint 30 milliárd forint összegű állami támogatással újult meg az 50 éves Zánkai Erzsébet-tábor, és épült újjá a 40 éves fonyódligeti tábor. Mindezeknek köszönhetően az elavult és leromlott állapotú épületek megújultak, illetve új egységek is létesültek, modern, korszerű gyermektáborok jöttek létre. A felújított zánkai tábor 2021. június 20-án nyitott, a „Fonyódligeti Erzsébet-táborban" pedig 2021. augusztus 1-től fogad gyermekcsoportokat a szervező alapítvány.
RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS
A tábor épületei a funkcióból, léptékből, fekvésből eredően Zánka település egyéb beépített területeihez képest eltérő, egyedi településképi karaktert képviselnek. Az épületek telepítése, léptéke, tömegformálása egyfajta sajátos egységben jelenik meg. A korra jellemző tömegformálás és építési technológiák jelennek meg a meghatározó épületeken.
„1962-től, a kezdeti úttörőpark létesítésének terve az idők folyamán úttörőváros-koncepcióvá növekedett. 1968 őszétől került sor a Zánka és Balatonakali községek közötti Ság-puszta tereprendezésére és az infrastruktúra kiépítésére. 1969. augusztus 15-én helyezték el a jövendő >város< 90 kg-os sütői márványtömb alapkövét. Az építési munkák irányításával Mayer Antal mérnököt bízták meg, míg a generáltervezést az Általános Épülettervező Vállalat, a kivitelezési munkákat a Zalai Építőipari Vállalat végezte 17 vállalat és szövetkezet bevonásával. 1969-től önkéntes ifjúsági építőtáborok fiataljai is részt vettek a munkában."
Közép-Európa legnagyobb úttörőtáborát, a Balatoni Úttörővárost 1975. május 25-én adták át a gyerekeknek.
A tábor területén ezzel egy időben megjelentek az akkor modernnek számító házgyári panelépületek (dolgozói szállások, egészségház), valamint az egyszerűbb, könnyűszerkezetes kiszolgáló épületek, barakkok, faházak, falpaneles műhelyépületek. Tehát a színvonalas kortárs építészet mellett megjelentek a kevésbé időtálló építési módok, melyeken a 40-50 év elteltével erőteljes állagromlás volt megfigyelhető.
A tábor átadását követően az évtizedek alatt a folyamatosan megjelenő új funkcionális és energetikai igények kielégítése (épületek átépítése, bővítése, magastetősítés, homlokzati hőszigetelés, nyílászárók cseréje stb.) átfogó rendező elv nélkül ment végbe, mely összességében rontotta a tábor épületeinek megjelenését, az épületegyüttesek összképét, a kezdetekkor kialakult építészeti minőséget.
TERVEZŐI MUNKA ELŐKÉSZÍTÉSE
Szerzői jogok tisztázása
A tervezés előkészítési szakaszától kezdve nagy figyelmet fordítunk a tábor területén létesült építészeti alkotások, mint szellemi termékek szerzőinek felkutatására, a szerzői jogok tisztázására. Elsődleges célunk az volt, hogy a tervezett beavatkozások a korábban létrejött szellemi termékek szerzői és tulajdonosi jogait gyakorló vállalatok, illetve tervezők, vagy azok jogi örököseinek jóváhagyásával, beleegyezésével valósuljanak meg.
Az épületek részben eredeti állapotban maradtak, de történtek átépítések, bővítések. Ezekben az esetekben az átépítést tervező cég, illetve tervező szintén szerzői jogokat szerzett az újonnan létrejött szellemi termékekre. Ahol beazonosítható volt a szellemi termék szerzői és tulajdonosi jogaival rendelkező cég, vagy annak jogutóda, ill. a tervező magánszemély, megtörtént a kapcsolatfelévétel, a hozzájárulásokat beszereztük. Ahol jogutód nélkül szűnt meg a szellemi termék tulajdoni jogát birtokló cég, ott az eredeti tervezőkkel vagy a már nem élő tervező örököseivel vettük fel a kapcsolatot, amennyiben a szellemi termék örökléséről rendelkezett.
Ebből kifolyólag a szerzői jogok tisztázása rendkívül sokrétű, bonyolult és szerteágazó, időigényes feladat volt, amit mi jelen projekt generál tervezőjeként, jóhiszeműen eljárva, a rendelkezésre álló információk és lehetőségek, eszközök alapján messzemenőkig próbáltunk elvégezni. A szellemi termékek szerzői jogaival kapcsolatos jogi kutatásokat, szakvéleményeket szakértők bevonásával végeztük el.
Eredeti tervek
Nagy segítségünkre voltak a tervezésben az épületek eredeti tervei, melyeket a Lechner Tudásközpontban, illetve a zánkai tábor tervtárában kutattunk fel és tanulmányoztunk át.
Felmérések
Az első időszakban az egész táborra kiterjedően épületfelméréseket, közvilágítás, közmű-, úthálózat, parkoló állagfelméréseket végeztünk a meglévő, kiindulási állapotok rögzítésére, a későbbi tervezési feladatok előkészítésére. Az átépítés, bővítés előtt álló épületek esetében épületszerkezeti, tartószerkezeti, talajmechanikai feltárásokat végeztünk.
A tábor vízellátás, szennyvíztisztítás szempontjából szigetszerűen működik, azaz saját víznyerő kutakkal, víztoronnyal, illetve saját szennyvíztisztító teleppel rendelkezik. Ezen műtárgyak állapotvizsgálatát követően a szükséges átalakítások, felújítások történtek meg.
A meglévő épületek építészeti és állagfelmérése, áttervezése, felújítása mellett foglalkoznunk kellett a víztorony, víznyerőkutak, szennyvíztelep, üzemanyagtöltő állomás, kikötő megújításával, a strandi területek felújításával, lidósításával (sekély vizű, védett, homokpados öböl kialakítása fürdőzésre).
Korabeli építéstechnológiák
A statikus kollégákkal elmélyedtünk a korszak alkalmazott építéstechnológiáiban, az átalakítás előtt álló meglévő épületek statikai rendszereinek megismerésében, feltárva a beavatkozási lehetőségek korlátait, nehézségeit. Az eredeti épületek jelentős része UNIVÁZ-as előre gyártott szerkezeti rendszerben épült.
Az előkészítő szakaszban elvégzett épületfelméréseink, az eredeti tervek, valamint az épületszerkezeti feltárásaink, szakvélemények együttesen alapozták meg a terveink műszaki tartalmát, rögzítették a kiindulási, meglévő állapotot.
Országos Tervtanács
A magyar kormány 2017-ben nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak sorolta be az Erzsébet Táborok infrastrukturális fejlesztését, így az Országos Tervtanács (központi építészeti-műszaki tervtanács) előtt több körben mutattuk be az építészeti koncepciót, majd az építési engedélyezési terveket, illetve az építésügyi eljárás is kiemelt eljárásrendnek megfelelően zajlott le.
Látványtervezés
A DVM látványtervező csapatától megrendelői döntések előkészítésében és az Országos Tervtanács pozitív elbírálású véleményezéseinél nagy támogatást kaptunk, rövid animációkkal, látványtervekkel segítették a munkánkat.
Projektmenedzsment, lebonyolítás
A generáltervezési feladatok mellett a megbízásunk a projekt lebonyolítási, projektmenedzsmenti feladatok ellátásáról is szólt, melyet a DVM Group építész és szakági projektmenedzserei láttak el, nagyban segítve a projekt jó ütemű előrehaladását, támogatva a tervezési munkánkat.
A projekt megrendelői támogatása
A megrendelő Erzsébet Alapítvány az átlagos megrendelőkhöz képest nagy szaktudású csapattal segítette a beruházást és a mi munkánkat. Az alapítvány Ingatlanfejlesztési Igazgatósága mind a zánkai, mind a fonyódligeti beruházás projektmenedzsmentjében és lebonyolításában is részt vett, továbbá a műszaki ellenőrzést saját munkavállalóiként dolgozó szakembereivel látta el. Külön kiemelendő az építész végzettségű Ézsiás Gergely ingatlanfejlesztési igazgató és Marosvári Csaba vezető műszaki ellenőr munkája.
ÉTDR
Az építési engedély ÉTDR-en lefolytatott eljárás előkészítéseként külön tárgyaltunk az ÉTDR rendszert fejlesztő és üzemeltető Lechner Tudásközponttal, hogy az engedélyezési eljárás elindításakor ne terheljük túl a rendszert a 4 építési telken lévő nagyságrendileg 30 épület tervdokumentációjának egyidejű feltöltésével.
TERVEZÉS
A beavatkozás építészeti koncepciója
A meglévő épületállomány építészettörténeti, gazdaságossági szempontból nagy értéket képvisel, ennek megőrzése fontos volt. A meglévő épületállomány megújítása mellett néhány új épület tervezésére volt megbízásunk.
Az eredeti építészeti gondolatokat, szellemiséget óvva, megtartva, a 70-es évek építéstechnológiai színvonalát, minőségét meghaladva terveztük meg a beavatkozásokat, az egyes épületek értékeit megerősítve, a huszonegyedik századi követelményeknek megfeleltetve.
A tábor megújuló épületeinél kísérletet tettünk egy tömegformálásában, anyaghasználatában, homlokzatképzésében, színezésében egységes megjelenés kialakítására oly módon, hogy az egyes épületek építészeti identitása ne vesszen el.
A meglévő épületek közül a Fórum körüli közösségi épületek (É, SP-SZ, K) és a gyerekek és kiszolgáló személyzet szállás épületei (T1-8, Ny1-8, Sz4), a part menti Sirály épület (KH), a Rózsa szállásépület (RSZ) képviselik a 70-es évek nemzetközi modern építészetének magyarországi irányvonalát, ezek hordoznak egyetemes építészeti értékeket, amit a felújításoknál, átalakításoknál figyelembe vettünk, megőrzendőnek, viszonyulási pontnak tartottunk. A tervezés nem a rekonstrukciót célozza meg egyik épület tekintetében sem, de az egyes épületek építészeti értékeinek megőrzésével, eredeti karakterének megtartásával történtek a tervezett beavatkozások.
Átfogó, az egész tábor területére és minden egyes épületre kiterjedő információs, tájékozódási rendszert dolgoztunk ki egységes infografikai arculattal, ezzel is erősítve a gyerekváros egységes „településképi" arculatát.
Az újonnan létesülő és meglévő, felújítandó, átépítendő épületeknél kiemelt szempont volt az akadálymentesítés. Az épületek akadálymentes megközelítése, az épületen belüli akadálymentes közlekedés biztosítása, akadálymentes vizesblokkok, szállásépületeknél akadálymentes apartmanok, szobák kialakítása része volt a tervezési feladatnak. A Fórum mellett az Étterem és új Multifunkcionális Sportcsarnok között, a tereplépcső mellett kültéri akadálymentes lift létesült, biztosítva a táboron belüli akadálymentes közlekedést.
Néhány épület esetén a BREEAM nemzetközi minősítési rendszer szerint terveztünk. Nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy az épületnek biztosítva legyen a természeti környezettel való vizuális kapcsolata, a természetes szellőzése, akadálymentes megközelíthetősége, kerékpár tárolók felhasználóbarát létesítése, természet- és felhasználóbarát fogyasztás- és energiatudatos gépészeti és villamos berendezések telepítése, szelektív hulladékgyűjtés, épületakusztikai szempontból optimalizált terek, árnyékolás, stb.
A tábor tervezett kapacitása 3350 fő gyermek, illetve 300 fő üzemeltető személyzet. Ennek feleltettük meg a szálláskapacitást, az étterem és konyha kapacitásokat, a közösségi funkciók helyigényeit. A táborban külön egészségház működik, mely 24 órás orvosi és mentős ügyeletet biztosít a táborozás ideje alatt. Az egészségházat teljes egészében modernizáltunk.
A felújítás előtti állapotot mutató fotókat a DVM Group készítette.
A tábor múltját bemutató cikk:
Közép-Európa legnagyobb úttörőtábora – A Zánkai Gyermekváros múltja
Következik: A megújuló Erzsébet-tábor II. – A Fórum épületei
Csécsei Ákos
Szerk.: Paár Eszter Szilvia