Amiről már korábban hírt adtunk, átadták az idei Pro Architectura- és Palóczi Antal-díjakat a FUGÁ-ban. A hétfői délután résztvevői rövidfilmet láthattak a Katona József Színházban a díjazott alkotásokból, majd az építész, belsőépítész, településtervező és tájépítész diplomadíjasok vették át az elismeréseket. Bardóczi Sándor tudósít a FUGA október 5-i „nagyüzeméről".
Az Építészeti Világnap alkalmából 2009 október 5-én délután, a FUGÁ-ban került sor az idei Pro Architectura és Palóczy Antal-díjak átadásra. Varga István gazdasági miniszter (NFGM) ünnepi beszédével indult a díjátadó ünnepség. A kissé általános, a lényegi kérdéseket, a díjazottak méltatását, az építészeti adminisztráció és a szakma között ma feszülő konfliktusokat kerülő, a kincstári optimizmust sugárzó szöveg ellenére az mindenesetre méltányolandó, hogy a FUGA megnyitóján az NFGM miniszteri szinten képviseltette magát. A miniszter javára írandó az is, hogy gesztust gyakorolt akkor, amikor a kamara határozott kérésének engedve, a Pro Architectura- és Palóczi Antal-díj hivatalos átadó ünnepségének helyszínéül a FUGA-t jelölte ki. Varga István beszédének végén megemlékezett a Budapesti Építész Kamara kezdeményező szerepéről is a FUGA Építészeti Központ létrehozásában.
Pro Architectura-díjak átadása
A 2009. évi öt Pro Architectura-díjat a miniszter és Fegyverneky Sándor országos főépítész, NFGM főosztályvezető adta át. Az 1991-ben alapított Pro Architectura-díjat egy kiemelkedő építészeti alkotás létrehozásában kifejtett építészeti, tervezői tevékenység elismeréseként ítélik meg. Évente 5 díj adományozható, amely megosztható a tervezőtársak között. 2009-ben Pro Architectura díjban részesültek:
Lukács István, Vikár András DLA és Harsány Gábor építészek megosztva, a Budapest, III. ker. Graphisoft-park ’M’ épületének tervezéséért.
Ferencz Marcell DLA, a bodrogkeresztúri Hun Fürdő tervezésért.
Csomay Zsófia és Nagy György építészek megosztva a veszprémi Völgyikúti Ház tervezéséért.
Pozsgai Zoltán és Takács Attila építészek megosztva, a veszprémi Lovassy László Gimnázium új tornatermének tervezéséért.
Steffler István, Kontra Dániel és Salgó Borbála táj- és kertépítészek megosztva, a Budapest, XI. kerületi Kopaszi gát revitalizációjának táj- és kertépítészeti tervezéséért.
A Palóczi Antal-díjak átadása
A két Palóczi Antal-díjat a miniszter és Dr. Tompai Géza NFGM főosztályvezető adta át. A 2006-ban az ÖTM által alapított díjat a településrendezés területén legalább 10 éven át végzett kimagasló tervezői, oktatói, kutatói, főépítészeti tevékenység elismeréséül ítélik meg évente 2 díjazottal. A díj létrehozását az indokolta, hogy a településrendezésben közreműködő szakemberek eredményei és munkájuk minősége nehezen mérhető össze a klasszikus tervezési feladatokat ellátókkal, így az Ybl Miklós-díj odaítélése során – amely a köztudatban építészeti díjként van számon tartva – csak kevés (1995 óta mindössze három) településtervező részesült. Palóczi Antal (1849–1927) korának kiemelkedő, sikeres építésze volt, akinek érdeklődése egy idő után a várostervezés felé fordult. Ma a modern magyar városrendezési tervek atyjának tartják. 2009-ben Palóczi Antal-díjban részesült:
Gömöry János építészmérnök, nyugalmazott főépítész.
Lázár Tibor tájépítész mérnök.
A kamarai elnök az építészet világnapjáról
A Pro Architectura- és a Palóczi Antal-díjak átadása után a Művészetek hídján átjutva a Katona József Színházban folytatódott a program, ahol Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke ragadta magához a szót. Rövid, közvetlen, informatív beszédben ecsetelte, hogy az Építészeti Világnapot közel 150 országban ünneplik meg, amire mi, magyarok még egy hónap ráadást adunk. Ebben a tekintetben az „Építészet Hónapja" rendezvénysorozat közel 200 rendezvénye unikumnak számít Európában. A program a beszédet követően két kisfilmmel folytatódott, az első a tavalyi év építészeti MÉSZ-MÉK eseményeket sűrítette 7 perces csokorba, majd ezt követte egy szintén 7 perces filmetűd, amely az idei év Pro Architectura-díjas alkotásokat dolgozta fel.
A diplomadíjak átadása
Bevezetőjében Eltér István, a MÉK elnöke 2005-ös glasgow-i emlékeit idézte fel, amikor először vett részt a holland alapítású Archiprix átadó ünnepségén, a HunterDouglas cég meghívásának eleget téve. A nézőként meghívott magyar építészeknek ekkor még nem sok fogalma volt róla, hogy ez a díj az építész diplomázók világbajnoksága, amelyet két évente rendeznek meg. Glasgowban 400 induló volt, ezek közül egyetlen egy sem volt magyar. Glasgowból hazatérve a kamarai vezetés azon kezdett el dolgozni, hogy legyenek magyar indulók is az ezt követő években. Sanghajban már két magyar diplomázó is bejutott az első 40 közé.
Idén tavasszal pedig már hat magyar egyetem 10 diplomázója képviselte magát Montevideóban, ahol a legnagyobb sikert Kund Iván Patrik (BME) érte el egy hajléktalanszálló projektjével. Kundot meghívták egy két hetes workshopra az Archiprix keretében. Legközelebb 2011-ben New York és Chicago közösen rendezi meg a bajnokságot. A kamarai elnök reményét fejezte ki, hogy ezen magyar indulók és magyar díjazottak is lesznek. Az Archiprix díjazottjairól kétévente könyvet jelentetnek meg, az eddig kiadott könyvek a MÉSZ könyvtárában elérhetőek.
Glasgow-i emlékei között ezek mellett az elnök felelevenítette a helyi építészeti központ (Light House) működését is, amely véleménye szerint Európa egyik legjobban működő és legjobban felszerelt ilyen jellegű központjának számít. Négy évvel ezelőtt még csak ábrándjaiban sem szerepelt a magyar kamarának az, hogy Budapesten létrehozza ennek kistestvérét. Annak ellenére történt mindez, hogy míg Európa-szerte az államok és az önkormányzatok finanszírozzák ezeket a központokat, addig Magyarországon „nem így történt". Mégis a jó oldalát emelte ki mindennek tanulságként: ha az építészek összegfognak, akkor képesek eredményekre. Eltér István külön gratulált a FUGA létrehozásáért a Budapesti Építész Kamara vezetésének. Reményét fejezte ki, hogy a Katona József Színházzal közösen egymást fogja a két művészeti központ erősíteni.
Az elnök kitért az egyetemi diplomadíj (Hauszmann-díj) és a kamarai diplomadíj szétválására, valamint a friss diplomásoktól elvárt tervezői attitűdre, amelyet az egyetemi díjátadáskor Cságoly Ferenc fogalmazott meg beszédében. „Alapkövetelmény a természetesség, alapkövetelmény az egyszerűség és alapkövetelmény a tisztaság." Az elnök szerint ezen értékek mentén igyekeztek kiválasztani a díjazottakat. A 2009 évi kamarai diplomadíjra 96 pályázó adta be a munkáját, ebből a kamara öt építészt díjazott, kettőt pedig oklevélben részesített.
Kálmán Ernő DLA, a MÉSZ elnöke egy isztambuli konferencia tapasztalatait osztotta meg bevezetőjében a hallgatósággal. Magyarország nagyjából a középmezőnyben van az 1 főre jutó építészek számát tekintve Európában. Arányaiban a legtöbb építészt Spanyolország és Olaszország képzi. Minden évben közel 1000 magyar építész kerül ki a 6 magyar egyetemi műhelyből, ami nagyon nagy szám. Ebben a helyzetben a díjak szerepe felértékelődik, hiszen a munkavállalói piacon a diplomadíj egy a mezőnyből való kitűnést szolgáló lehetőséget jelent.
Eltér István és Kálmán Ernő bevezetőjüket követően átadták az építész- településtervező és tájépítész, valamint O. Ecker Judit társaságában a belsőépítész diplomadíjakat. 2009-ben építész diplomadíjban részesült:
Csíki Barna (BME) Diáktábor, Szováta c. diplomatervéért
Dvorzsák Jessica (BME) Hungária Fürdő átépítése, Budapest c. diplomatervéért
Hoffecker Ákos (PTE) Kortárs Építészeti Központ, Pécs c. diplomatervéért
Kronavetter Péter (BME) Képregénybolt és Kiadó, Budapest c. diplomatervéért
Mészáros Krisztina (BME) Maszkajelmez tervező háza, Kecskemét c. diplomatervéért
A kamara az építész diplomadíjakon kívül az építész diplomázók körében dícsérő okleveleket adott ki két további hallgatónak:
Ferenczy Veronika (BME) Hegedűkészítő-műhely, lakás és galéria, Budapest c. diplomatervéért
Loszmann Dávid (BME) Missziósház, Kerkavár-Lenti c. diplomatervéért
A belsőépítészek közül diplomadíjban (és cseresznyefa fejesvonalzóban) részesült:
Márialigeti Anna (MOME) Kult-erő c. diplomatervéért
A tájépítészek közül diplomadíjban részesült:
Győrfi Réka (Corvinus Egyetem) Sugovica-part és Petőfi-sziget fejlesztése, Baja c. diplomatervéért
Kaposi Nóra (Corvinus Egyetem) Poplar park, Posztindusztriális park a Lea folyó völgyében c. diplomatervéért
A településtervezők közül diplomadíjban részesült:
Majoros Ágnes (Corvinus Egyetem) Ganz iparterület, Budapest VIII. kerület c. diplomatervéért
Bardóczi Sándor