SANAA - Kazuyo Sejima és Ryue Nishizawa - nyerte el a 2010-es Pritzker díjat
A díj történetében harmadszor fordul elő, hogy japán építészt, illetve tervezőpárost jutalmaznak.
Idén a tokiói székhelyű SANAA Stúdió alapító építészei nyerték a rangos építészeti díjat. Kazuyo Sejima és Ryue Nishizawa 1995-ben társultak, főbb munkáik közt van a Christian Dior Omotesando (Tokyo, 2003) a XXI. századi Kortárs Művészeti Múzeum (Kanazawa, 2004) vagy a New Museum of Contemporary Art (New York, 2007). Legtöbb munkájuk Japánban található, de Hongkongban, Törökországban, Svájcban, Hollandiában, Németországban és - legutóbbi jelentősebb munkájukkal, a Serpentine Pavilion-nal (London, 2009) - az Egyesült Királyságban is állnak épületeik. Folyamatban lévő munkáik és terveik közt két franciaországi és számos egyéb épület szerepel, Spanyolországban, Portugáliában, Kínában és Koreában.
Kazuyo Sejima 1956-ban született Ibarakiban. 1981-ben mesterdiplomázott a Japán Nők Egyetemén, majd Toyo Ito -nál helyezkedett el. 1987-ben saját irodát nyitott, a Kazuyo Sejima and Associates-t. 1995-ben korábbi alkalmazottjával, Ryue Nishizawa-val megalapították a SANAA-t. 2000-ben a 7. Velencei Építészeti Biennálé Japán Pavilonjának(City of Girls) kurátora volt. Kazuyo Sejima a Tama Art University és a Keio University vendégprofesszora, és a Princetoni Egyetem Jean Labatut Tanszékén oktat, 2010-ben a 12. Velencei Építészeti Biennálé igazgatója.
Ryue Nishizawa 1966-ban született Kanagawa-ban, 1990-ben diplomázott a Yokohamai Egyetemen. 1987-ben a Kazuyo Sejima & Associates alkalmazta.
Társalapítója a SANAA-nak, jelenleg a Yokohamai Egyetem docense.
Lord Palumbo, a zsűri elnöke így idézett az indoklásból: „Azért az építészetért, ami egyszerre kifinomult és erőteljes, találékony és szellemes, de nem túlságosan okoskodó; azokért az épületekért, amelyek a környezetükkel ill. a saját kontextusukkal szinkronicitásban állva a teljesség érzetét és az empirikus tudás gazdagságát sugározzák egy olyan rendkívüli építészeti nyelven, amely egyedi és inspiráló együttműködésben gyökerezik; a figyelemreméltó munkásságért, és az ígéretes jövőbeli tervekért, 2010 Pritzker Díját Kazuyo Sejimának és Ryue Nishizawának ítéljük."
A 2010-es Pritzker díj zsűrije:
Lord Palumbo, elnök
Alejandro Aravena, építész, Chile
Rolf Fehlbaum, Vitra, Svájc
Carlos Jimenez, professzor, Rice University School of Architecture, USA
Juhani Pallasmaa, építész, Finland
Renzo Piano, Pritzker díjas építész, Olaszország
Karen Stein, író, szerkesztő, USA
15:20
A cikk főoldali bevezetőjében apró tévedés van: a SANAA nem a harmadik, hanem a negyedik japán díjazott a Pritzker történetében. 1987-ben Kenzo Tange, 1993-ban Fumihiko Maki, két évre rá Tadao Ando kapta a díjat.