Szent György Fogadó helyreállítása és restaurálása 2005-2006
Tervező: Kremnicsán Ilona - Mérték Építészeti Stúdió Kft.
A három középkori ház maradványait magába foglaló épületet 1784-ben építtette vendégfogadóvá, kávéházzá Buda városa. A Fortuna fogadó volt Buda társasági életének egyik központja. A „jó" kategóriába sorolt szállodának a földszinten három utcai, egy udvari, az emeleten 16 utcai és hat udvari szobája volt. Negyven lovat és négy kocsit az udvarból nyíló fedett állásokban helyezhettek el. A vendéglátást két konyha is biztosította. A kávéház és vendéglő termeiben kockáztak, kártyajátékot űztek, biliárdoztak. Az oszlopos nagyteremben alkalmi színielőadásokat is tartottak.
A kapualj egyik oldalán a cseh süveg boltozati mezőket koszorúmotívumok, füzérmotívumok díszítik, a sarkokat kosfejek zárják le akantuszokkal. A hevederíveken plasztikusan megfestett éremsor látható. Az oldalfalakon tükörkiosztásos mezők vannak, melyet levélsoros indamotívum keretez. A kapualj túloldalán egzotikus növények tájképszerűen megfestve díszítik a termet, kaktuszokkal, különleges keleti virágokkal, madárral. Itt lehetett a kávéház.
Az épület tömege, külső architektúrája, belső térsorai a XVIII. század második felét idézik. A műemléki helyreállítás és rekonstrukció tervezésénél is a XVIII. századi kiépítés bemutatását tekintettem elsődlegesnek, hitelesnek, melyet a legújabb kutatások eredményei is igazoltak. A gótika korát idézik az épület sarokkövei, ülőfülkéi, a pincei boltozati részletek, földszinti ülőfülkés volt kapualja, az emeleti északi zárófal falszövete és kőkonzoljai, valamint a fagerendás födém is.
A barokk összeépítés-átalakítás alatt a három középkori épület nagy részét visszabontották. A Fortuna utcai szárnyat egyemeletes 6+3+6 főtengelyes osztással, egy kapualjjal, egy háromkarú lépcsőházzal építik ki. A földszinten a gótikus haránt falakat részben meghagyták. Két gótikus boltozat kivételével az összes zárófödémet elbontották, új cseh süveg boltozatokat építettek. Az emelet középfolyosós hosszfalas elrendezésű lett, csapos gerenda födémmel, födémtől független új fedélszékkel. A Fortuna közi szárny és az udvari szárnyak rövid ideig földszintesek voltak. Bizonyították ezt a főszárny belső udvari párkánymaradványai és a fedélszék szerkezete is. Az oldalszárnyak emeleti kiépítését követi korban a déli oldal földszinti és emeleti folyosójának megépítése. A pincei, földszinti haránt falakra az első emeleten rejtetten pengepilléreket támasztottunk. A pillérek hordják az új vb. födémet.
Az új funkció a műemlékileg védett történeti tömeget a belső tereket, szerkezeteket, építészeti, művészeti részleteket nemcsak tiszteletben tartja, hanem a nagyközönség számára be is mutatja. Mind a boltozati megerősítések, szerkezeti helyreállítások, homlokzati rekonstrukciók, a kőszerkezetek, a falfestések, faragott aranyozott ajtók vasalataikkal, a kőkeretes kovácsolt ajtós fűtőnyílások, cserépkályhák tudományos kutatáson alapuló restaurátor szintű kivitelezéssel készültek. A földszint utcai két nagy térsorában reprezentatív étterem és galéria van. Az udvari, csendes zónában négy apartman tervezett.
A kapualjból a tágas lépcsőházon át a barokk fedélszék bemutatóterét érjük el. Az emeletet 14 apartman foglalja el. A tetőtér 8 apartmanjához négy lépcső vezet, így szeparált elhelyezésűek. A konyha-fürdő egységek szinte azonosan megoldottak mindenhol, a gépészeti szerelések így koncentrálódhattak a lehető legkisebb területre.
Az éttermek hiteles falképekkel díszített tereinek későbarokk vendéglői hangulatát külön emelik a bronzlábakon álló plasztikus nagy táblás cserépkályhák.
Kremnicsán Ilona
Tervező: Kremnicsán Ilona - Mérték Építészeti Stúdió Kft.
Statikus: dr. Vándor András, Száva István
Gépész: Fok Zoltán
Elektromos tervező: Prekl László
Faanyagvédelem: Varga Margit
Szigetelés: Horváth Sándor
Konyhatechnológia: Somogyi István
Tűzvédelem: Venczel Sándor
Üregkutató: Bene Zoltán
Művészettörténész: Bor Ferenc, Farbaky Péter
Falkép restaurátor: Herling Zsuzsanna
Kályharestaurátor: Szebényi Judit
Kőrestaurátor: Mező István
Üvegművész: Fűri Judit
Fa- és fémrestaurátor: Franta Dezső
Fakonzerválás: Hum Antal
Kulturális Örökségvédelmi Hivatal: Janotti Judit területi referens
Fényképek: Zsitva Tibor Zoltán, Komjáthy Miklós István
Kivitelező: P&N 2001 Építőipari és Szolgáltató Kft., Pikó Gábor ügyvezető, Dobos András építésvezető