Újrafogalmazott loggia-dobozok
Alapos vizsgálódás után az első pillantásra ingerszegénynek tűnő építészeti környezetben is lehet fogódzót találni - még ha az a közelmúlt évtizedek terméke is. Ezt tette Paládi-Kovács Ádám a zuglói foghíjbeépítés koncepciójának kialakításánál, amikor fő kompozíciós elemmé avatta a helyszínre jellegzetes erkélyformát - kortárs módon újraértelmezve.
Az építési telek környezete
A tervezett társasházat a Zuglóban található Limanova téren építenék meg. A telek jobb és bal oldalán 5-6 szintes lakóépületek sorakoznak, alul pince-, illetve szuterén helyiségekkel. A telek bal oldalán, az utcát lezáróan a térnek „hátat fordító" HOTEL ZUGLÓ épülete helyezkedik el, amely léptékével és 14 emeletes magasságával jelentősen kilóg az övezet városias, jellemzően zártsorú beépítésű, 4-6 emeletes szövetéből. A Limanova teret körülvevő házak városképi szempontból egyszerű színes, vakolt architektúrát mutatnak.
A foghíjbeépítés építészeti és funkcionális kialakítása
Az épület alatt, a földszinten helyeztük el a lakásokhoz tartozó parkolókat úgy, hogy a parkolás az utcáról a legrövidebb távon és a lakók legkisebb zavarása nélkül történhessen. A parkoló szintjéről önálló lépcsőház vezet fel a társasházba. Az ingatlan személybejárója és közlekedő útja a gépkocsi beállókon keresztülhaladva jut el lépcsőházig. Az épületet lábakra állítottuk, hogy az alsó beálló-közlekedő szint minél szellősebb, világosabb legyen. A tervezett társasház földszint + négy emelettel rendelkezik, a belső kertben összefüggő teljes értékű zöldfelületet alakítunk ki facsoportokkal.
A lakások kialakítását - a terület jellegéből adódóan - a nagyobb alapterület felé toltuk el. A házban szintenként két-két lakást terveztünk, amelyek a lépcsőházból nyílnak. A lakások 60-65 m2, illetve 71-75 m2 nagyságúak. A kisebb lakás kétszobás, amely akár 1+2 x 1/2 szobássá is alakítható, a nagyobb lakások három szobával rendelkeznek. Minden lakáshoz erkély vagy fedett loggia tartozik. A társasház lépcsőházából nyílóan helyeztünk el a közös kukatárolót, és az előtérben kaptak helyet a postaládák.
A társasház tömegalakítása és homlokzatképzése
A környező épületek főként az 1960-70-es években épültek, a korszakra jellemző jellegzetes kiugrókkal, loggiákkal, festett-vakolt homlokzatokkal. Ezek a plasztikus elemek arculatukkal, kialakításukkal meghatározzák a tér körül futó utca képét. A tervezett épület követi ezt az elképzelést, csak mai, modern formában: az utca felőli oldalra zárt loggiákat helyeztünk el, mivel a lakók is szívesebben használják az ilyen kiülőket. A társasház tervezésénél törekedtünk a változatos tömegképzésre. A homlokzaton lévő erkélyek és loggiák jól tagolják az épületet, és mivel a loggiák fedettek, így eső és árnyék elleni védelmet is biztosítanak a kiülni szándékozóknak. Az épület homlokzatát drywit hőszigetelő vakolatrendszerrel látjuk el 10 cm vastagságban, fehér színben, az ablakok alatt pedig világoszöld színű, eternit szálcement burkolat készül. A homlokzatokon megjelenő erkélyeken és a tetőteraszon fekete színű fém, függőleges és vízszintes osztású pálcás korlátokat alkalmaztunk.
Társasház
vezető tervező: Paládi-Kovács Ádám
építész munkatársak: Szilágyi Balázs
tartószerkezetek: Pável Gyula és Donáczi Péter
épületgépészet: Szalóky László
elektromosság: Gali Csaba
generáltervező: Paládi Építész és Mérnök Kft.
tervezés éve: 2010
kivitelezés éve: Várhatóan 2011-2012
bruttó szintterület: 920m2
beruházási költség: 160 M Ft
építtető/megbízó: SYLTON KFT.
07:36
Kedves Kollégák! Lehet kissé kioktatónak fog tűnni, de a kommentben látható metszetrészletnek semmi köze nem kell legyen a bemutatott házhoz. A karakteres lodzsa-dobozok szerkezeti kialakításához hőhídmentes távtartók kellenek, miként magas energiaárak mellett a termikus burok tartószerkezeti áttöréseinél ezután mindig. Vb szerkezetekre van is több termék. A problémával minden szerelt homlokzatnál összeütköztünk, ezért utóbb kifejlesztettük a - jelenleg szabadalmaztatás alatt álló - termetes FIXI távtartó hengereket. Ezek átlagos hővezetése 0,042, magyarán beépítésükkel a homlokzati dinamika és a takarékos, kis lehűlő felület nem áll ellentmondásban. Bocs a reklámért:( Rombi
18:17
nekem amúgy vannak fönntartásaim a házzal, de egy árnyékoló vitorlát elétennék, az biztos javítna rajta
16:43
Azért a külső tetszik..
16:41
Azért én mégis kíváncsi vagyok, hogy akarják kivitelezni az udvari egymásra sorolt dobozokat. A XXI. században biztos nincs más mód a dobozok hőhídmenetes leválasztására a termikus buroktól, mint a körbe (alul- felül, kívül-belül) hőszigetelés. A dobozok felesleges leszigetelése több homlokzati felületet ad mint az épület maga.
14:44
hát, elnézve az alaprajzokat, nem biztos hogy érdemes volt "újrafogalmazni" azokat a loggia-dobozokat... Az eredmény magáért maga ellen beszél: a vaskos "csövek" mindennemű pozitívum helyett leárnyékolják a szobákat és a szomszédos helyiségeket (különösen az eredetileg is hosszúkás helyiségek lesznek így igazán csőszerűek), és a hosszmetszeten jól látható, hogy olyan "szerkezethalmozás" alakul ki, ami nem csak hogy drága, de unpraktikus és takaríthatatlan is - arról nem beszélve hogy kivitelezni is szinte lehetetlen: hogy fogják (hő- és víz)szigetelni az egyes 'dobozok' tetejét, a felette levő erkélylemez alatt mintegy 20 cm-rel?... És van itt még valami: a lakás mélyén levő, teljesen sötét, szinte elfalazott konyha-étkező... nagyon szomorú rájuk nézni, ahogy a minimálkeskenységű előszobákra is: egy fogas nem fog elférni ebben a szélességben és méretben.
07:08
A Zugló Hotel mögé tervezett ház a járókelő/városjáró szemszögéből a környék első, építészi közreműködést jelző alkotása, méghozzá évtizedekre visszamenőleg. Az a nagy rakás épület ugyanis, ami ott, a Nagy Lajos Király úton és mellékutcáiban az elmúlt harminc-negyven évben épült, visszamenőlegesen megkérdőjelezi az építészkaron akkoriban tartott, az esztétikummal bármilyen kapcsolatban lévő tantárgyának értelmét. Ez az épület viszont karakteres. A keretezett, mélyen árnyékolt balkonok és az erkélyek invencióval, mégis tiszteletteljesen utalnak a modernizmus emblematikus épületelemeire... Gratulálok. Egyébként ezt a szöveget is meghekkelt, összezagyvált állapotában találtam ma reggel (a fenti változat már az általam visszajavított). Kérem az Építészfórum szerkesztőségét, járjon utána, ki űz rossz tréfát mások véleményével és tisztelettel elvárom, hogy a Szerk. tegyen intézkedéseket az adatbiztonság érdekében.
15:42
Hatalmas hőhidakat jelentenek ezek a szerkezetek. Ha forintosítanánk a fűtésszámlában, és a megrendelő/lakó/tulajdonos tudná, mibe kerül majd neki, lehet, hogy lemondana róluk.
04:35
@Lazzlo: Hőhíd 2011 ? Rotfülmanó? És majd az építész hagyja hogy a felkért igazságügyi szakértő a porba alázza ... Igen valószínű. Ma már marhára nem ez a legjellemzőbb épületszerkezeti hiba, mert nem a 80-as években élünk. Kivéve persze néhány embert. Az meg sokkal jobb lenne ha 150x150-es ablakokkal lenne teletolva a homlokzat egységes 270-es raszterben ugyebár? Mert az olcsóbb megépíteni, meg fűteni is. Halál a formálásra, éljen a strukturálatlan panelhomlokzat. (Köszönjük.)
11:18
@Lazzlo: Tételezd fel építész kollégáidról, hogy szerkezetileg hőhíd nélkül meg tudják oldani, mint jelen esetben látható is. Amúgy a jól méretezett hőhíd az épület természetes része. Huszti István