Vita a modern művészeti múzeumról
A kortárs művészet és a múzeumi helyzet Magyarországon 2000-ben címmel nyilvános vitát szervez a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ, a Magyar Festők Társasága, a Műkritikusok Nemzetközi Szövetségének (AICA) Magyar Tagozata, valamint a Régészeti és Művészettörténeti Társulat / időpont: 2000. november 30.
Modern művészeti múzeum / A kortárs művészet és a múzeumi helyzet Magyarországon 2000-ben
címmel nyilvános vitát szervez a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ, a Magyar Festők Társasága, a Műkritikusok Nemzetközi Szövetségének (AICA) Magyar Tagozata, valamint a Régészeti és Művészettörténeti Társulat.
Időpont: 2000. november 30. 18 óra
Helyszín: C3 Alapítvány, Budapest, I. Országház u. 9.
Moderátor: Mélyi József
Vitaindítók:
Fitz Péter művészettörténész
Kovalovszky Márta művészettörténész
Kováts Albert képzőművész
Radványi György építész
Felkért hozzászólók:
Kócziánné Dr. Szentpéteri Erzsébet, Közgyűjteményi Főosztályvezető, NKÖM
Varga Koppány, művészettörténész, múzeumi szakértő, ccc + bogner
Habony Árpád, kulturális beruházási szakértő, ccc + bogner
A vitát a C3 az Interneten real-video formátumban közvetíti
Hazánkban a modern művészet helyzete soha nem volt kedvezőnek mondható, legalábbis Mátyás király óta. Rezsimek, kormányok, korszakok hozhatók közös nevezőre e szempontból. Kivételes helyzet tehát, ha a magyar kormány új modern művészeti múzeum alapítására szánja el magát. Erre ebben az évszázadban egy kézen megszámlálható alkalommal került csak sor, minden esetben felemás megoldásokat eredményezve. Európa szinte minden országában, sőt jelentős városaiban sorra nyílnak meg az új művészetet és az új kommunikációs funkciókat felvállaló korszerű intézmények, kiállító komplexumok, a helsinki Kiasmától a berlini Hamburger Bahnhofig. Azt a nézetet, mely szerint ez a gazdag országok kiváltsága lenne, mindennél ékesebben cáfolja az a tény, hogy az első európai kortárs művészeti gyűjtemény 1935-ben Lódzban jött létre. Ha Magyarországon is itt az idő, azt csak üdvözölni lehet. De milyen lesz ez az intézmény, milyen módon fog működni, ha létrehozásáról a jelen magyar művészetének aktív képviselői, az érdekeltek, a szakmai érdekképviseletek, a modern művészet szakértői csak újsághírből értesülhettek, és a koncepció létrehozásakor nem csupán tapasztalataikra, de a véleményükre sem volt kíváncsi senki? Vagy még nincs is koncepció, csak felépül több milliárdért egy épület? A szakmai beszélgetés és a vélemények ütköztetése mellett többek között ezekre a kérdésekre várunk választ a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma meghívott munkatársaitól, az eddig elkészült és készülő tervezetek kidolgozóitól. Az új javaslatok felvetésére is alkalmat nyújtó nyilvános vita meghívottjai művészettörténészek, képzőművészek, építészek, újságírók, kiállítási intézmények és szakmai szervezetek vezetői.