Közélet, hírek

Átadták a 2018-as Pro Architectura díjakat

2018.10.24. 15:54

A Pro Achitectura díjat a magyar építészeti kultúra népszerűsítésében, a minőségi épített környezet létrehozásában, az építészeti értékek megóvásában, és az építészeti szemléletformálásban kifejtett tevékenységért, valamint a Nemzeti építészetpolitika céljai érdekében elért kiemelkedő eredmények elismeréseként adományozza a Miniszterelnökséget vezető miniszter által.

2018-ban a Pro Architectura díjra öt témakörben lehetett pályázni, melyeken belül összesen tíz miniszteri elismerést adományoztak.

A díjakat valamely jeles építészeti, városépítészeti, tájépítészeti, vagy belsőépítészeti alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenységért, illetve az építészeti közéletben és oktatásban, valamint az építészeti tervezés és tervpályázatok területén elért kiváló eredményekért, továbbá a kiemelkedő építészeti alkotás megvalósításában közreműködő építtetők, kivitelezők körében osztják ki.

A minőségi magyar épített környezet létrehozásában, az építészeti értékek megóvásában, az építészeti szemléletformálásban és egy jeles építészeti alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenységért az alábbi alkotók részesülnek Pro Architectura díjban.

Archikon Korlátolt Felelősségű Társaság, Nagy Csaba ügyvezető

A Palatinus Strand bejárati- és öltözőépülete a magyar modern építészet egyik olyan ikonikus emléke, amely a nagyközönség által is szeretett és ismert. Janáky István öröksége igazi műremek. Egy ilyen épületet átalakítani, felújítani több évtizedes szakmai múlttal is nagy kihívás. Ezt a kiemelkedő feladatot teljesítette példaértékűen a Nagy Csaba építész tervező által vezetett Archi-Kon Kft. műhely. A korábban csak nyári nyitva tartású Palatinus Strand felújítása során az építtető célja a teljes éves üzemeltetés megvalósítása volt úgy, hogy a történeti fürdőépületben téli-nyári üzemű termálfürdő jöjjön létre. Fontos szándék volt a megrendelő számára, hogy az új termálfürdő ne egy külön épületben, hanem a többi budapesti fürdőépülethez hasonlóan a főépületben valósuljon meg. Az épületet 2017-ben vette használatba a nagyközönség.

Avant-Garde Építész Stúdió Kft., Kertész András Tibor DLA ügyvezető

Budapest XXII. kerületi Önkormányzata egy új építésű, a városképhez illeszkedő piac és hozzá kapcsolódó közösségi tér kialakítását tervezte megvalósítani. A feladatot kimagasló minőségben oldotta meg a Kertész András DLA építész tervező által vezetett Avant-Garde Építész Stúdió Kft. A funkció nem csupán egy piactér, de egy társadalmi szempontból is fontos városi találkozó helyszín. Hagyományokból építkező, de korszerű formálású épülettömeg jött létre az egymás mellé sorolt, eltérő magasságú kubusokból. A piac mellett új parkolóhelyek is létesültek, valamint nagy hangsúlyt helyeztek a zöld megoldások alkalmazására.

Berecz Tamás DLA és Batári Attila DLA

A Váci úti irodafolyosón 1985 óta álló templom Szabó István Ybl-díjas építész egyik utolsó alkotása. A szűk építési teleket teljes mértékben betöltő templom és plébánia épület újszerű emeletes elrendezésével és tömbszerű formálásával a mester kiváló alkotása volt. Különösen értékes az emeleti templom térbeli megformálása. Az idők folyamán az eredeti tömeg az új irodaházak között jelentéktelenné vált és a templomhoz vezető külső lépcsősor sem felelt meg a hívek elvárásainak. A közösségi terek is átalakításra vártak. A tervezők példaszerűen oldották meg az átalakítás nehéz kérdését. Az épület megmaradt tömbszerűnek, sőt ha lehet, az eredeti szándék még erősebben nyilvánul meg a sorolt tömegek lépcsősor, utcai kiugrás egy tömegbe vonásával.

Csóka Balázs

A XVIII. század végén a Skót Bencés rend uradalmához tartozó késő barokk magtár épület megmaradt része évtizedek óta türelemmel várta sorsa jobbra fordulását. Budajenő polgárai úgy döntöttek, hogy önerőből három év munkájával és állami támogatással közösségi épületté alakítják a műemlék épületet. Mind a tervezési program kialakítása, mind az épület revitalizálása példaértékű. Az új követelményeknek való megfelelés és az illeszkedés harmóniáját leginkább a szervesen az épület hátsó oromzatához simuló lift torony példázza. A múlt iránti tisztelet és a mai használatot szolgáló innovatív megoldások együttese a település kulturális értékét emelő épületet eredményeztek. A terek, felületek megmunkálása, a részletek kiképzése az épület történetével, új funkciójával adekvát. A belső berendezés puritán, elegáns megformálása összhangban van az épülettel.

Erhardt Gábor

A komplex tervezési feladat egy meglehetősen rossz állapotban lévő, de műemléki védettségű kúria felújításán túl egy borászat és egy vendégház kialakítását is magába foglalta. A ház tulajdonosa megvásárolta a mádi Király dűlő bő hétszáz éve jegyzett, de a kommunizmus alatt felszámolt szőlőterületét és megkezdte annak újratelepítését. Az épületek felújítása tudatos, de feszített ütemben zajlott, mindvégig szem előtt tartva a vállalkozás a Barta pincészet minél gazdaságosabb működését. A pozitív végeredmény: a település és talán az egész borvidék egyik legreprezentatívabb szálláshelye lett az épület.

Vikár András DLA, Lukács István és Gál Árpád

A beruházás célja egy új, korszerű önkormányzati épület kialakítása volt. A fővárosban a kőbányai Szent László tér és az Állomás utca sarkán álló szép, kis századfordulós épület mellett az Állomás utcára néző foghíjtelek beépítésével egy új szárnyat illesztettek a meglévők mellé, így egy helyre kerülhettek az ügyfélszolgálati irodák. Mindkét épületrészben nagy megnyitásokat, áttekinthető tereket, osztályonként eltérő színű bútorokat, falakat és pultrendszereket helyeztek el.

Budakalász Város Önkormányzata

Budakalász városa 2016-ban kezdeményezte a Pilisi Építészeti Útmutató összeállítását, melyhez korábban példa nélküli térségi összefogást hívott életre. A város szervezésében 2016 februárjában rendezték meg az I. Pilisi Konferenciát, 21 pilisi település részvétele mellett. Budakalász vezetésével közös üggyé vált egy olyan hiánypótló építészeti útmutató megvalósítása, mely a pilisi építészeti értékek megőrzése mellett sorvezetőként szolgál majd az építeni, felújítani szándékozóknak.

Dr. Vámossy Ferenc

A Széchenyi-, Ybl Miklós-, Apáczai Csere János- és Szent-Györgyi Albert-díjas építész, építészettörténész, Professor Emeritus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Érdemrend Középkeresztjének birtokosa közel hatvanévnyi kutató és oktató munkája során generációk építészetről való gondolkodását formálta. Tan- és szakkönyveit a magyar építészettörténet és építészetelmélet meghatározó alkotásaiként tartjuk számon. A hazai építészetoktatásban kifejtett tevékenységének szerepét talán az példázza a legjobban, hogy ő indította el és sok évig vezette a BME építészettudományi doktori programját. Oktató és kutatómunkája mellett széleskörű szerkesztői, kritikai, ismeretterjesztő és szakmai közéleti tevékenységet folytat. Mintegy 240 szakcikk, könyvrész, kritikai és művészeti írás szerzője.

Mohácsi Bugarszki Norbert

A mohácsi, cselevölgyi Szent Miklós vízi- és taposómalom tulajdonosa és építtetője közgazdászként páratlan és példamutató dolgot vitt végbe. A jó gazda odaadásával nemcsak az épületet állította helyre, de a vízügyi levéltárból kikutatott adatok alapján a vízikereket, és a korábbi három őrlőberendezésből egyet újjá is építetett. A termény őrlése az egyik legősibb tevékenység, a malom az egyik legősibb sajátos iparkodást szolgáló épülettípus. A kis malmok ideje lejárt, kevés megmutatható példa maradt, de ezeket általában értő, és vigyázó emberek gondozzák, akik elhivatottságból szánnak pénzt és energiát a még megmutatható értékek megőrzésére. Az épített és ipartörténeti emlékek helyreállítása, őrzése és személyes munkával történő interaktív bemutatása elismerésre méltó.

Ifj. Puskás András

A családi hagyományokat követve választotta az építőipart. A tetőfedéssel, bádogos munkákkal kapcsolatos ismereteket szinte már az anyatejjel szívta magába. Felsőfokú végzettsége mellett megszerzett díszműbádogos mesteri képesítése tette lehetővé, hogy a legújabb technológiai és anyagtani ismereteket alkalmazva kiemelkedjen pályatársai közül. Az általa elkészített munkáknál nemcsak egyből átlátja a terv minden egyes részletét, de javaslataival segíti azokat olyan módon továbbfejleszteni, hogy még magasabb színvonalon legyenek elkészíthetőek. A budapesti Zugligeti lóvasút állomásépületének teljes körű tetőfedő és díszműbádogos feladatai, az épület értékét adó fedélszékrendszer és tetőfedés helyreállítása ékes példája munkásságának, amelyet az elhivatottság és komplex, teljességre törekvő megközelítés jellemez.

Építészfórum