Emberek/Interjú

Auditórium Podcast: Kovács Csaba és a Galya-kilátó

2021.06.01. 08:02

Fontos, hogy az a régi meg tudjon mutatkozni, mi pedig merjünk bátrak lenni mellette. – vallja Kovács Csaba az Auditorium podcastsorozat legújabb adásában, melynek témája most is a meglevő épületek újrahasznosítása. Szerinte, ha egy építész vagy egy helyi közösség felfedez egy ilyen „talált tárgyat", akkor annak az átértelmezéséből, folytatásából valami nagyon jó dolog sülhet ki. Kicsit úgy kell gondolkodni, mint a középkorban, amikor természetesnek tartották, hogy a meglevő épületrészeket nem elbontották, hanem egyszerűen továbbépítették.

Múlt kedden indult útjára a Magyar Építőművészek Szövetségének podcastsorozata az Építészfórum médiapartnerségével. Az Auditórium keddenként jelentkező epizódjaiban Zubreczki Dávid szakíró, építészeti mesemondó beszélget olyan ismert építészekkel, akik egy régi házba öntöttek új életet. A podcast a Madaz kiadó gondozásában jelenik meg.

Az első adásban Zoboki Gábor mesélt az Operaház titkairól, a második vendége Kovács Csaba, Ybl- és Pro Architectura-díjas építész és belsőépítész, habilitált egyetemi docens, a MOME Építészeti Intézetének igazgatója, a NARTARCHITECTS alapító tulajdonosa volt.

Kovács Csaba leginkább kisléptékű terveiről ismert, melyek közül több felkeltette a szakma és a nagyközönség érdeklődését is (igaz, volt már egy remek tervük egész Budapest újragondolására is). A Szabadság téri interaktív szökőkút például csak apró eleme volt a Belváros Új Főutcája projektnek, mégis a leginkább emblematikus elemévé vált. Legismertebb műve a Vass-Eysen Áronnal közösen tervezett Galya-kilátó, mely számos díjat és elismerést nyert el itthon és külföldön is.

A podcastepizódban ennek az épületnek a kapcsán mesél a „talált tárgyakról", arról, hogy miként kell és lehet továbbépíteni a meglevő házakat. A beszélgetés során kiderül, hogyan akadtak rá a kilátóra és mik voltak az első benyomásaik róla. Az adás talán legizgalmasabb része, mikor Kovács Csaba bemutatja a tervezés folyamtát: hogyan következett logikusan az egyik lépésből a másik, hogyan „tervezte szinte saját magát" az épület.

A kilátóhoz kapcsolódó turistaház átalakításáról itt írt az Építészfórum, az alkotó 10+1 kérdésre adott válasza pedig itt olvasható.

Az Auditorium jövő keddi vendége Csillag Katalin lesz, aki a MOME Farkasdy-féle szocreál épületének újraértelmezéséről mesél majd. A podcast megtalálható az ismert lejátszókban: Apple, Spotify, Google, Transistor, az egyes adásokhoz pedig mindig itt, az Építészfórumon találnak hasznos háttéranyagokat a hallgatók.