50 éve, 1963-ban végzett a Műegyetem Építész Karán. A KÖZTI munkatársa, 1966-ban visszatér a BME-re is, oktatóként. 1974-től a KÖZTI műteremvezetője volt. 1981-től vezető építész a Magyar Építőművészek Szövetsége Budapesti Műszaki Egyetem Mesteriskolán. 1988-ban Ybl-díjjal, 1996-ban Betonépítészeti díjjal tüntették ki. 2012-ben, a 62. Építők Napján belügyminiszteri elismerésben részesült.
Életművében olyan ikonikus épületek szerepelnek, mint a magyarországi posztmodern építészet egyik legnagyszerűbb alkotása, a piszkéstetői csillagvizsgáló vagy épp a keszthelyi Festetics-kastély közel húsz évet felölelő helyreállítása. Ő tervezte a budapesti Korona Szállót, de egészségügyi intézmények is kikerültek tervezőasztaláról: a János Kórház új sebészeti osztályával és az általa rehabilitált Semmelweis Orvostudományi Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikájával tízezrek gyógyulásához járult hozzá. A keszthelyi Balaton Színház és Konferenciaközpont épületét az Építészfórum is bemutatta.
Csontos Csaba szűken vett építészeti tevékenysége mellett a közelmúltban is több ízben kiállt véleményével a nyilvánosság elé és szakmai párbeszédet, vitát kezdeményezett olyan fontos ügyekben, mint az istvánmezei tervpályázatról való kizárások ügyében, a bécsi utcai beruházásokat vagy épp a Magyar Építészeti Múzeum koncepcióját illetően.
Alig egy hónapja, hogy lezárult az idei MÉK-MÉSZ diplomadíj elbírálása, melyben a zsűri elnökeként figyelme ismét a fiatalok felé fordult.
Nyugodjék békében!