Egyéb cikkek

"Komárom, Csillag Erőd Nemzetközi Művészeti Központ” tervpályázat

2007.09.14. 07:49

Díjazásban nem részesült 8. sz. pályamű
vezető tervező: Bruckner Csilla építész,
társtervező: Frikker Zsolt építész,

Díjazásban nem részesült 8. sz. pályamű
Építészet:
vezető tervező: Bruckner Csilla építész,
társtervező: Frikker Zsolt építész,
munkatárs: Tóth Zoltán építész
Szakági tervezők:
statikus tervező: Markovits Péter okl.szerkezetépítő mérnök - MTM Mérnöki Iroda
Gépész tervező: Hucker Csaba épületgépész mérnök - HÉT Tervezőiroda
Villamos tervező: Tóth Zoltán villamos vezető tervező - T-ZEUS Mérnöki Szolgáltató BT.
Táj- és kertépítész: Buella Mónika táj- és kerttervező - Tájrajz Bt.



Leírás:
A komáromi erődrendszerhez tartozó Csillag Erőd a három másikhoz hasonlóan nagyon erős építészeti karakterű. Az ide tervezett nemzetközi művészeti központ helyszükséglete az erőd területének töredéke, mégis, hasonlóan erős színként kell megjelenjen az összképben, a műemléki érdekek érvényre jutása mellett.
Koncepciónk: az északi oldalon a „nem kellően erősített” falakat továbbépítjük, az erődöt modern épületekkel egészítjük ki, melyek illeszkednek a hadiépítészeti karakteréhez.
Az erőd épületének belsejében és a külső udvarán viszont csak minimális beavatkozásokat végzünk. Domináns kell maradjon a beépítetlen, gyeppel borított rézsű.
Az érkezés fő iránya a jelenlegi, északi bejárat. A fogadóépület tulajdonképpen egy láthatatlan „falvastagodás”, ezen keresztül lépünk be az erőd udvarára. A művésztelep szállásépületei, a menza és a közösségi helyiségek egy része az északi erődfal mellett épülő két kétszintes épülettömbben kapnak helyet. Ezek az erőd udvarához kapcsolódóan, de attól el is zárhatóan, a fal mellett hagyott udvarra nyílnak meg. A felső szintek kívülre ablaktalan homlokzati felületet mutatnak. A három új északi épület fedése zöldtető, az erőd tetejéről nézve megjelenésük a műemlék épületekével rokon.
A központi erődépületben megjelenő új építészeti elemek a kortárs művészet jellegét idézik, vagy nagyon kevéssé látszanak. Ahol lehetséges a későbbi használókra, a „residence house”-ban alkotókra bízni az utolsó simításokat, ott rájuk hagyatkozunk. A Csillag Erődben helyet lehet biztosítani minden, a belvárosi tetőtéri műteremlakásokból kiszoruló szokatlan művészeti ágnak, bár természetesen a hagyományos műfajok sem zárhatók ki. Alkothatnak itt fémhulladékból dolgozó szobrászok, performansz-művészek, land-artosok, mintha csak egy szabad szellemű képzőművészeti felsőoktatási intézmény kertjében lennénk.
A déli oldalon új rendezvénybejáratot nyitunk, és a hadtörténetileg értékesnek mondható bástyákat nem építjük be. Fontosnak tarjuk a bemutatásukat, mert alig maradt ilyen Európában, és nagyon jól felhasználhatók szabadtéri színielőadások, koncertek megtartására. A külső udvarban elszórva műtermeket helyezünk el, ezek ácsolt jellegű, átalakítható építmények.

Bruckner Csilla építész


Bírálat:
A terv viszonylag kevéssé sérti a meglévő struktúrákat. A rendelkezésre álló tereket túlzottan kihasználja.
Vitatható: A kétszintes új épületek nem igazodnak vizuálisan az erőd léptékéhez.