Épületek/Irodaépület

Megszólítani a külvilágot - az SAP irodaház

2017.09.18. 18:00

Talán a Vikár András DLA és Lukács István vezette építész stúdió az egyetlen, akik a Graphisoft Park létrejötte óta mindig terveztek egy épületet a parkba. Az SAP új irodaházának elkészültével bezárult egy kör, de egyben egy új is indult: ez az épület az első, amely kikacsint a városra, párbeszédbe kezd a külvilággal. 

Graphisoft Park N épület (SAP)

A Graphisoft Park fejlődését – a tulajdonos nem szűnő bizalmából – a kezdetektől nyomon követhettük. Ennek eredményeként időről időre megvalósult egy-egy épületünk is, ami így visszatekintve - talán - reprezentálja a Park történetét.

Átéltük a Graphisoft – és elsősorban Bojár Gábor – minőségi munkakörnyezetbe vetett hitéből fakadó, az irodaház építésében akkor még úttörőnek számító, egyetemi campus hangulatú elképzelései nyomán megvalósult épületek sikereit, ami sorába a mi Fejlesztői épületünk (2000) tartozik. Átélhettük a Park kiépülése, növekedése közben bekövetkezett sorsdöntő pillanatokat is, amikor olyan beruházói megoldásokat kellett alkalmazni, ami pénzügyileg indokolatlan erőfeszítésnek tűnhetett, de a park eredeti filozófiájának megtartása érdekében elengedhetetlennek bizonyult. Ide sorolható a mi ´M´ épületünk (2005) is, ahol a Microsoft nagy, egyteres igényeit kellett a park léptékű, szerethető tömegekre transzformálnunk. Közben az épület igényeit messze meghaladó földalatti parkoló számot kellett terveznünk, helyre állítva ezzel a növekvő park eredeti zöld karakterét.




Részünk lehetett a Park miatt is felértékelődő környező épületek alakításában is, ahová az általunk tervezett Aquincum villaházak (2003) négy dunaparti épületét sorolhatnánk. Megélhettük a Graphisoft Park egyetemi helyszínné alakulását, amihez egy Diákszállóval (2013) járultunk hozzá. A park az elmúlt két évtizedben léptékváltáson is átesett, így az első, funkciójában feleslegessé vált kis Logisztikai épületünk (1998) helyére új épület került – az egyik nagy bérlő (SAP) meglévő épületének jelentős bővítése foglalta el a helyét. Némi vígaszt jelentett, hogy ezt az N jelű épületet is mi tervezhettük (2016). Ezt mutatjuk be a mellékelt képeken.




Visszatekintve minden tervezési feladatnál a park hangulatához és épületeihez való alkalmazkodás volt a feladatunk, de minden épületünknél igyekeztünk valami, a Parkhoz, illetve az adott helyszínhez tartozó újat és eltérőt is létrehozni, hiszen a hely szelleméhez és az adott korhoz történő igazodás, - hitünk szerint - csak együtt eredményes. Az eltérés pedig lehet akár csak egy kis hangsúlyeltolódás is.

Érdekesség, hogy az N épületünk egy új helyzetet is teremt a Parkban, mert amíg korábban a Dunapart és a park belső élete szervezte az épületek telepítését és kapcsolatait, addig itt értük el először a "külvilágot", a Jégtörő utcát. Ez az épület kacsint ki először a városra, ad arcot a Graphisoft Parknak. Szerencsére a park arculatának kialakításában az idők során sok más kiváló tervező is részt vett, így ennek az épületnek máris mindkét oldalán új épületek épülnek és folytatják a Graphisoft Park történetét.

Vikár és Lukács Stúdió