A Graphisoft Fejlesztői Épülete
"A tervezésnél izgalmas kihívás volt a meglévő épülethez való csatlakozás miatt felvállalt építészeti egység mikéntje." - írja Lukács István és Vikár András a Graphisoft Fejlesztői Épületéről.
A Graphisoft Park
Az épület beruházója és tulajdonosa a Graphisoft R&D listavezető cég az építészeti szoftverek világpiacán /ArchiCAD/. Székhelyét - egy nagyvonalú, dunaparti parkban felépülő épületegyüttes részeként- a volt Óbudai Gázgyár területén építette ki. Az eredetileg ipari funkciójú terület rehabilitációját és rendezését (dr. Nagy Béla) követően elsőként a Graphisoft saját székháza, a Park főépülete (Cságoly Ferenc), valamint két bérirodaház (Keller Ferenc) és maga a park valósult meg (Andor Anikó). Ezt követte a bejárati épület felújítása (Horváth Zoltán) és a Graphisoft logisztikai pavilonja (Lukács István és Vikár András), majd egy újabb irodaépület építése (Sylvester Ádám). Ezután került sor a Graphisoft saját székházának az általunk tervezett fejlesztői épülettel való bővítésére, melynek megvalósulásával lezárult a Graphisoft Park Duna felőli beépítése.
A tervezésnél izgalmas kihívás volt a meglévő épülethez való csatlakozás miatt felvállalt építészeti egység mikéntje. Ez a gond végül is élvezetes játékká változott, amelyben a jellemzően lapokból szerkesztett tömeg - számunkra egyébként is vonzó - elvét próbálhattuk ki, ahol a tömegformálás és épületszerkezeti kialakítás inkább az ipari épületek gondolatvilágához közelít. Fontos volt, hogy minderről a másik épületrészt tervező Cságolyékkal is folyamatosan elbeszélgettünk s így kötetlen, őszinte szakmai légkörben dolgozhattunk.
A szerkezeti részletekről
Az épület kiviteli tervéhez közel 100 db csomópont készült. Azokat utólag átnézve talán érdekes, hogy nagyrészük annak a küzdelemnek a gyümölcsei, amit az egyszerű és korrekt vasbeton tartószerkezetek, az építészeti megjelenést meghatározó téglafelületek tiszta megjelenítése és a kettő közötti kapcsolatot jelentő hibátlan épületszerkezeti megoldások hármas egységéért vívtunk.
Lukács István és Vikár András