| CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Közélet, hírek

A Budapest Sportcsarnok újjáépítése

1/0
Hirdetés
1/0
Közélet, hírek

A Budapest Sportcsarnok újjáépítése

2001.01.24. 23:00

Óriási meglepetést okozott, hogy a francia Bouygues konszern nyerte meg a Budapest Sportcsarnok újjáépítésére kiírt pályázatot.

Óriási meglepetést okozott, hogy a francia Bouygues konszern nyerte meg a Budapest Sportcsarnok újjáépítésére kiírt pályázatot. A győztes 2002 augusztusára építi fel a 12 ezer főt befogadni képes stadiont, melyet azután húsz évig üzemeltet, az viszont egyelőre kérdéses, milyen arányban osztozik a nyereségen az állammal. "A döntés kihirdetésével egy időben lakonikus faxüzenetet kaptunk az Ifjúsági és Sportminisztériumtól (ISM), mely szerint a riválisunktól érkezett, a határidő, pénzügyi feltételek, üzemeltető személye tekintetében a mienknél állítólag előnyösebb ajánlatot fogadták el" - panaszolta a HVG-nek az eredménytől lesújtva Bálint Péter, a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Arcadom Rt. vezérigazgatója alig néhány órával a tavasszal kiírt stadionpályázat november 23-ai eredményhirdetése után.

A tavaly decemberben leégett Budapest Sportcsarnok (BS) helyén felépítendő új sportlétesítmény megvalósítására kiírt meghívásos tender tervét - miután tavasszal eldőlt, hogy az eredetileg bejelentett tervekkel ellentétben az új csarnok nem a BS épen maradt szerkezetelemeinek megtartásával épül - az ISM megbízásából a szervező PricewaterhouseCoopers (PwC) mintegy ötven magyar és nemzetközi építőipari vállalatnak küldte el, a pályázati felhívásra azonban csak öten nyújtottak be anyagot. A kiírásnak ezek közül is csak az Arcadom Rt. és a francia Bouygues S. A. ajánlata felelt meg, a máltai Credinvest, a brit Phoenix, illetve a német Planungsbüro Deyle GmbH és a Walter-csoport által alkotott konzorcium ugyanis csak "bérépítkezésre" ajánlkozott, nem vállalt viszont üzemeltetést saját kockázatra. Az állva maradt két cég ajánlata megegyezett abban, hogy mintegy 23 milliárd forintért építik fel a 12 ezer férőhelyes csarnokot úgy, hogy az összeget az államnak csak az átadást követő tíz év alatt kell törlesztenie. A kedvező fizetési feltételekért cserébe a pályázó húsz évig üzemelteti a létesítményt, melyből a PwC szeptemberben az ISM számára készített tanulmánya szerint - szponzori konstrukciókkal, VIP-páholyok működtetésével, kizárólagos vendéglátói jogok eladásával - komoly nyereség várható. A két pályázó vállalta, hogy az állam húsz "szabadnapot" is kap, amikor a csarnokban az általa választott program zajlik, s e napokért az üzemeltető nem kér bérleti díjat. A két ajánlat közt különbségek is akadtak. Míg a franciák csak 70, Demjánék 100 százalékban foglalkoztattak volna magyar alvállalkozókat. Másfelől a stadionépítésben is gyakorlott Bouygues 2002. augusztus végére, míg az e téren járatlan Arcadom csak két hónappal későbbre ígérte a stadion átadását, ráadásul a Demjánék által megnyert brit Stadivarios tapasztalatlanabb üzemeltetőnek számít, mint a Madridban, Brüsszelben, Párizsban, Versailles-ban stadiont működtető ugyancsak francia Horode. Hogy mindezek a kritériumok mennyit nyomtak a latban, nem tudni, az viszont biztos, hogy nem csupán a sajtóban láttak napvilágot olyan értesülések, mely szerint az Arcadom a valószínű befutó (HVG, 2000. november 25.).

A HVG-nek nyilatkozó Bálint Péter elárulta, hogy nem az újságokban megjelentek miatt voltak biztosak a győzelemben, hanem "mert olyan tárgyalásokat folytattunk, amiből ez érződött". Bár a versenytárgyalások során valóban volt lehetőség konzultációra, Alastar Graham, a PwC pályáztatással megbízott igazgatója szerint a verseny mindvégig túl szoros volt ahhoz, hogy bármely fél biztos legyen a dolgában. Demján Sándorral mindenesetre korábban nem bánt mostohán a Fidesz-kormány: tavasszal például az ő résztulajdonában álló Trigránit 100 százalékos érdekeltsége, a Duna Sétány Székház Kft. igen kedvező áron vehette meg a Petőfi híd és a Lágymányosi híd közé eső pesti Duna-parti egykori expótelkeket, hat nappal azután, hogy kiderült, az Arcadom építi a kormány által új helyszínre álmodott Nemzeti Színházat (HVG, 2000. április 8.). Ám a nyilatkozattételtől most elzárkózó Bouygues sem "idegenben lépett pályára", amikor bekapcsolódott a stadionépítésért folyó küzdelembe. A világ második legnagyobb építőipari cége a Bouygues Hungária Kft. révén nyolc éve jelen van Magyarországon, legnagyobb hazai beruházásai közé tartozik az EMKE irodaház felépítése, a Chinoin számára gyógyszertároló, a Mol számára pedig olajtárolók létesítése.

A Bouygues S. A. résztulajdonában van emellett az M5-öst üzemeltető Alföldi Koncessziós Autópálya Rt., mely az Újhartyán-Kiskunfélegyháza szakasz építésére kiírt koncessziós tendert 1994-ben nyerte meg. A Bouygues cégcsoportba tartozik az ugyancsak francia Colas társaság is, melynek tulajdonában van a Colas-Hungária Kft. mellett az Egri Útépítő Rt., a Debreceni Magas-, Mély- és Útépítő Rt., valamint az 585 millió forint tőkéjű, tarcali székhelyű "Colas-Északkő" Kft. is. A stadiontender lezárultáig a Bouygues-csoport legjelentősebb magyarországi beruházási tervének a Kerepesi úti ügetőpálya helyére tervezett bevásárlóközpont számított, melynek 68 ezer négyzetméteres, üzleti célokra kiadható területe jóval meghaladja a Demjánék eddig átadott beruházásai közül legjelentősebb Westend City Centerét is, így azt a hazai bevásárlóközpontok mezőnyében a második helyre szorítaná vissza. A 200 ezer négyzetméteres telket 1998 szeptemberében vették az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-től (ÁPV). A Bouygues cserébe vállalta, hogy a közeli Kincsem Parkot alkalmassá teszi a galoppfutamokon kívül ügetőversenyek megrendezésére is. A Kincsem Park felújítása augusztusban botrányos körülmények közt annak ellenére elkezdődött, hogy a park kisebbségi tulajdonosa, a Ficsór Autóház Kft. nem adja hozzájárulását a munkálatokhoz (HVG, 2000. augusztus 26.).

A vízszolgáltatásban, az elektronikus médiában és a mobiltelefon-üzletben egyaránt érdekelt Bouygues konszern nemzetközi renoméja egyébként nem teljesen makulátlan. A cég ellen Franciaországban több bírósági vizsgálat is folyt bennfentes kereskedelem, hamis számlázás, okirat-hamisítás és korrupció vádjával, utóbbi ügyben pedig Martin Bouygues elnök mellett a cég érdekeltségébe tartozó TF1 kereskedelmi tévétársaság főnökét, Patrick Le Layt, valamint a cég olaj-, gázipari- és hajózási vállalkozásait tömörítő Bouygues Offshore és a Saur vízközmű igazgatóját is beidézték (HVG, 1997. április 5.). A most lezárult pályázatban néhány nem lényegtelen kérdés még tisztázásra vár. Noha a győztessel kötött szerződés szerint a Bouygues az építési költségek 10 százalékának megfelelő bankgaranciát ajánlott fel, egyelőre nincs pontosan meghatározva ennek összege, ez ugyanis csak az elkövetkezendő hetekben a Bouygues és az ISM által közösen kidolgozandó részletes építészeti terv ismeretében lehetséges.

A HVG-t tájékoztató Fürjes Balázs miniszteri biztos mindenesetre úgy vélte, hogy a végső összeg 21 milliárd és 23 milliárd közt lesz. Ennél is komolyabb viták várhatók a megállapodás egy másik pontjáról, mely szerint az üzemeltetésből származó nyereség "egy meghatározandó küszöbérték alatt" a magáncéget illeti, ezen összeghatár felett pedig "osztozkodnia kell" az állammal, a küszöb viszont Fürjes szerint nincs még lefektetve. Az mindenesetre biztos, hogy a tavalyi költségvetés általános tartalékából az ISM számára BS-célokra elkülönített 417 millió forint mintegy felét már elköltötték a Kipszer Rt. és a Kész Kft. által elvégzett romeltakarításra, a maradék is elment részben műszaki és építészeti tanulmányokra, részben pedig "kötelezettségvállalással terhelt", elsősorban a beruházási tervek és a kivitelezés ellenőrzésével megbízott Óbuda-Újlak Rt. 2003-ig 169 millió forintban megállapított munkadíja miatt. Egyelőre érintetlen ugyanakkor a közadakozásból befolyt 118 millió forint mellett a személyi jövedelemadók 1 százalékából érkezett 20 millió forint, valamint az a 30 millió forint, melyet a parlamenti képviselők utaltak át a BS felújítására a tavalyi 13. havi bérükből.

forrás: MTI, Heti Világgazdaság, Schweitzer András

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.