A hőszivattyú
Könyvajánló a Cser Kiadó jóvoltából
A hőszivattyú
Cser Kiadó
Zöldkönyvek sorozat,
ára: 3998,- Ft
Formátum: B5, 92 oldal,
megjelent 2007-ben
Napjainkban, az egyre növekvő energiaárak és egyre súlyosabb környezeti problémák mellett mind többen kezdenek el érdeklődni a megújuló energiaforrások és azok hasznosítása iránt. Kevesen tudják, hogy a hőszivattyút már az 1870-es években alkalmazták Ausztriában a só lepárlásánál, ugyanakkor hazánkban csak mostanában kerül az érdeklődés középpontjába.
De mi is az a hőszivattyú? A minden háztartásban megtalálható hűtőszekrény szerkezetében semmiben sem különbözik a hőszivattyútól! Ez a berendezés képes arra, hogy kis hőmérsékletű tömegből energiát vonjon ki, és a kivont hőt egy kompresszorral nagyobb hőmérsékletre transzformálja. A hőszivattyú a környezetből nyeri a hőt, és annak károsítása nélkül melegíti épületeinket. A hőszivattyút felhasználhatjuk a fűtés mellett használati meleg víz készítésére is (bár a felső hőmérsékleti határ a kondenzátoroknál 55…60 ºC, így a meleg víz hőmérséklete általában 60 ºC alatt marad). A hőszivattyú a környezet hőjét hasznosítja: teljesen mindegy azonban, hogy a levegőben, talajvízben vagy talajban lévő hőről van szó (a Föld mélyének hőjét kivéve), mindig a Nap tárolt hőjéről beszélünk. A hőszivattyú ezt az energiát közvetlenül, mozgási vagy vegyileg kötött energia átalakítása nélkül hasznosítja. Ehhez azonban viszonylag jelentős segédenergiát (áramot) igényel, ezért valójában nem megújuló energetikai rendszerről, hanem energiahatékony hasznosításról beszélünk.
A hőszivattyúnak többféle típusa van, pl. levegő-víz hőszivattyú, talajszondás hőszivattyú, talajvíz-hőszivattyú stb. A hőszivattyú előnyei: a környezet hőjeként tárolt energia mindenkinek szabadon a rendelkezésére áll; a hőszivattyúk olyan kevés karbantartást igényelnek, akár egy hűtőszekrény; a technológia széles körben elterjedt. Svájcban pl. az új építésű épületeknél a hőszivattyú alkalmazása eléri a 40 %-ot, de egyes, különösen környezettudatos régiókban akár a 80 %-ot is!
A hőszivattyút bízvást nevezhetjük a 3. évezred alapvető fűtési rendszerének!