
A KÖZTI Zrt. III. díjas terve a Debrecenbe költöző Természettudományi Múzeum új épületére
A tervpályázaton harmadik helyezést elért KÖZTI Zrt. tervét a tervezők leírásával adjuk közre. Az építészek egy múzeumként és közösségi térként funkcionáló épületet képzeltek el, amely tömegformálását és anyaghasználatát a természeti formák ihlették.
ÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ
Telepítés
A tervezett múzeum a Nagyerdei körút közé befeszülő íves tömegformálású épület, amely a tömegképzésből fakadó csápjaival, és az idegsejt szerű gyalogos hálózatával behúzza a látogatót a terület sejtmagjába, azaz a központi előcsarnokba. Az épület íve a fő megközelítési irányokat köti össze, erőteret hozva létre a ház előtt, és védettebb fókuszpontot a ház mögött. Ennek megfelelően a közösségi városi park az épület elé, míg a jeggyel látogatható belső kert az épület mögötti fókuszpontba, az erdőbe integrálva került. Az épület előtti tér nyitottabb, átláthatóbb, ligetes, míg az épület mögötti terület az eredeti állapotot megtartva zártabb, védettebb, erdős.
Tömegformálás
Az épület tömegformálásában fontos szempont volt az épület előtti és az épület mögötti tér közötti vizuális és fizikai kapcsolat, a szabad átjárhatóság. A természeti formák ihlette, vagy azokat idéző áramvonalas csavart tetőforma a lombkorona szinten „lebeg", alatta néhány zárt, de jellemzően transzparens forma biztosítja a környezetével a funkcionális kapcsolatot. Déli irányból lapos előtetőként indul a tetőforma, ami a terület közepe felé haladva magasra emelkedik, egy törő él mentén az erdő felé homlokzatként viselkedik, majd lassan egy hasábbá alakul a forma, ami a terület túloldalán az erdő közül kibukkan.
Anyaghasználat
Az alapvetően tömör tetőforma fehér kerámia burkolatú, amely ha a mögöttes funkció úgy igényli fokozatosan kiritkul, áttörtté válik, így természetes fényt enged be a házba. A tető alatti funkciónként különálló lekerekített buborék formák üveg homlokzatúak, kivéve az áruszállítást szolgáló buborék formát, ami tömör fehér homlokzatú. A tető alátámasztását karcsú fehér acéloszlopok adják, amelyek a fák törzseinek ritmusát idézik.
FUNKCIONÁLIS KONCEPCIÓ
Látogató gyalogos megérkezés
A gyalogosan érkező látogatók a „sejtmaghoz" a központi főbejárati buborékhoz érkeznek, ahol belépve a házba az előcsarnokba jutnak. A központi előcsarnokban lévő csigavonalban szerkesztett lépcső – a sejtmag DNS spirálja - adja a fő vertikális közlekedőmagot, ez a többszintes központi tér köti össze a terepszint alatt elhelyezett funkciókat a tetőformában elhelyezett funkciókkal
A belépést követően a helyszínen is lehetőség van jegyvásárlásra. A központi lépcsőn a pinceszinti aulába érkezve érhetők el a terepszint alatti látogatói terek. A két állandó és egy időszaki kiállító tér, a látvány raktár, a nyilvánosan bejárható preparáló műhely és ez egyéb kiszolgáló funkciók, mint ruhatár és mosdók. Az aula galéria terében találhatók a múzeumpedagógiai foglalkoztatók egy része, a játszóház és szabadulószobák, valamint innen nyílik betekintési lehetőség a látványtárba. Ezt követően a központi lépcsőn a tetőben lévő látogatói terek érhetők el. Itt található a másik kettő állandó kiállítótér, az immerzív tér a planetáriummal külön fogadótérrel és mosdóval, a vadászterem, a családi felfedező, a Science Lab és további múzeumpedagógiai foglalkoztató valamint mosdók.
A földszinti fogadótérből múzeumi shop, étterem és öko kávézó nyílik, utóbbi kettő igény szerint mobilfalakkal leválasztható az előtérből. A tető alatt külön buborékokban önálló bejárattal kaptak helyet a csomagolásmentes üzlet, az állatcafé mellette az állatorvossal, a növényorvos, valamint a mászófal.
Valamennyi fogyasztótér ki tud települni a nagy tetőforma által fedett területre, élővé, nyüzsgővé téve azt. Mindezek a funkciók bárki által elérhetők, a múzeumtól függetlenül üzemeltethetők, tulajdonképpen a múzeumi látogatók mellett a városlakókat illetve a közparkba és az erdőbe érkezőket is szolgáló pavilonok. Három autóbusz számára a drop-off pontot a terület dél-nyugati részén az Oláh Gábor utca mentén helyeztük el.
Látogató autós megérkezés
Az autóval érkező látogatók az észak-keletről, a Nagyerdei körútról nyíló, a tető alatt lévő lehajtó rámpán keresztül érik el a mélygarázst, ahol 108 parkolóhelyet alakítottunk ki. Innen közvetlenül a pinceszinti aulába léphet be a látogató, ahol lehetőség nyílik jegyvásárlásra kioszkból, vagy a földszinti jegypénztárból. Innen a fent leírttal azonos útvonalon tudják bejárni a múzeum látogatói tereit.
A parkolóhelyeket a múzeumi főfunkció huzamos tartózkodásra alkalmas helyiségei összterületének (8.115 m2 – 82 parkolóhely) minden megkezdett 50 m2 valamint az iroda huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségeinek (900 m2 – 23 parkolóhely) minden megkezdett 20 m2 nettó alapterülete után 1 db parkolóval számoltuk és ezt kiegészítettük egy 50%-os szabályozási tervi kedvezménnyel.
Dolgozói megérkezés
A múzeum területén dolgozók a látogatói bejárattól és útvonalaktól teljesen függetlenül, a tömör homlokzatú üzemeltetési buborékban lépnek be az épületbe. A biztonsági személyzet innen lifttel vagy lépcsőn éri el a pinceszinti galériaszinten elhelyezett bázisukat, ahonnan szintén ezt a közlekedőmagot használva az üzemi közlekedőkön keresztül érik el a múzeum bármely helyiségét. A földszinti fogadótérből nyíló étterem főzőkonyhája is a pinceszinten található, a fogyasztótérrel saját szervizlépcső és étellift összeköttetéssel. A konyhai dolgozók is a dolgozói bejárattól érik el saját öltözőiket a konyha területén belül.
Az üzemeltetési és múzeumirányítási dolgozószobákat a tetőtömeg észak felé keskenyedő és fokozatosan hasábbá alakuló terében helyeztük el két szinten, klasszikus irodai elrendezésben, a dolgozószobákat a homlokzatra rendezve, középen a tárgyalókkal és a kiszolgáló funkciókkal. A dolgozószobák használatához szükséges természetes fény a homlokzaton kiritkuló kerámia lapok között jut be. Az irodai területek közvetlen kapcsolatban állnak a kiállítási területekkel. A középső három közlekedőmag látogatói menekülési útvonalként is szolgál.
Műtárgy beszállítás és mozgatás
A műtárgy szállítást végző kamionok behajtója a gépkocsi rámpa mellett helyezkedik el. A műtárgy beszállítás a földszinten a tömör buborék erdő felé néző homlokzatán kialakított dokkolónál történik. A műtárgyak a rakodóból szükség esetén az elkülönítőbe, egyéb iránt a műtárgyliftbe kerülnek, amivel leszállítják őket a pinceszinti műtárgy raktárba, itt történik a kicsomagolásuk, a dokumentálásuk és adott esetben az összeállításuk. A raktárból a műtárgyak a szállításukra kialakított folyosón keresztül kerülnek a terepszint alatti kiállítóterekbe, illetve műtárgylift segítségével a tetőben lévő kiállítóterekbe.
A napi beszállítást végző járművek a gépkocsi rámpán lehajtva a pinceszinti rakodó udvarba érkeznek, innen történik az árubeszállítás.
Szállásra történő megérkezés
A szállásokat a tetőforma erdőbe nyúló legészakibb nyugodtabb, csendesebb végében helyeztük el. A diákszállást az első emeleten, a kutatói vendégszobákat felette, a második emeleten helyeztük el, az itt már tökéletesen szabályos hasábbá alakult formában, klasszikus szállodai elrendezésben. A szállásrésznek teljesen külön földszinti bejárata van egy külön buborékban. A szállásrész az épület többi részétől függetlenül igény szerint elhagyható, közvetlen kapcsolatban áll az irodai területekkel. A homlokzat itt is az irodához hasonló módon áttörtté válik.
KÖZTI Zrt.