A Lánchíd - mai fénytörésben
A Lánchíd csodálatos és máig hasznos műtárgy - Budapest jelképe ma is. Török András kis terjedelmű írása azokat a vonatkozásokat kívánja bemutatni, amelyekről az iskolában különféle okokból nem esett szó, és amelyek ma sem közismertek.
Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület – mint a hazai professzionális ingatlanfejlesztő vállalatok reprezentatív szakmai szervezete – szakmai érdekeink képviselete mellette törődik épített környezeti örökségünk védelmével és megújításával, sőt, az ingatlanfejlesztői hivatás széles körű megismertetésével is.
Ezért hagyományteremtő céllal idén első ízben rendezzük meg az Ingatlanfejlesztés Napját, méghozzá november 20-án. Hosszasan kerestünk egy olyan időpontot, amely megfelelő apropót szolgáltat számunkra, amelyet a közvélemény is könnyen az ingatlanfejlesztői tevékenységhez kapcsolhat. Nos, ezen a napon volt 1849-ben a Lánchíd avatása.
Átadtak ekkor egy hidat, amely összekapcsolt két várost és országrészt, hiszen amíg egy fal elválaszt, addig egy híd mindig összeköt. Kevesen gondolják, de a Lánchíd ebből a szempontból is találó szimbólum számunkra. Az ingatlanfejlesztő ugyanis egy során mindig „híd" szerepet is betölt – összeköti egymással a projekt egyes szereplőit: az építész-tervezőt, a kivitelezőt, a finanszírozót, a befektetőt, a végfelhasználókat és valamennyi érintettet.
Magunk is meglepődtünk, milyen izgalmas és tanulságos e régi projekt története, amely közpénz felhasználása nélkül, számos nehézség ellenére is sikeresen megvalósult. A fejlesztőknek le kellett küzdeniük a politika és a társadalom kezdeti ellenállását, meg kell találniuk az ebben a korban elérhető legmagasabb szintű műszaki és technológiai megoldásokat, és fel kellett állítaniuk egy olyan üzleti modellt, amely biztosította a beruházáshoz szükséges forrásokat. Az eredmény mind üzletileg, mind műszakilag világraszóló teljesítmény volt. Ha bárki túlzónak gondolná ezt a megállapítást, próbálja meg elképzelni, hogy manapság mennyivel lenne könnyebb a fejlesztők dolga? Attól tartok, semennyivel, sőt...
A fentiek alapján úgy határoztunk, hogy egy kiadvány megjelentetésével is kifejezzük tiszteletünk és megbecsülésünket korabeli „fejlesztői kollégáink" előtt. Így született e kis könyv, amely reményeink szerint kellő szakmai alapossággal és igényességgel, ugyanakkor könnyen érthető és olvasható módon, számos korabeli dokumentum felhasználásával meséli el a Lánchíd történetét. Köszönet mindezért az alkotóknak és valamennyi közreműködőnek, az olvasónak pedig szórakoztató és gondolatébresztő olvasást kívánunk.
2013. november 20.
dr. Takács Ernő
elnök
Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület