
A Norderreihe ötvenes években épült magasépületének revitalizációja
A Norderreihe 3-as épülete, amely a legnagyobb hamburgi lakásszövetkezet, a "Bauverein der Elbgemeinden" (BVE) tulajdonában áll, egy 13 emeletes lakóház, amelyhez 77 lakás, egy nyilvános könyvtár és két kereskedelmi hasznosítású helyiség tartozik. Építészek: Czerner Göttsch Architektur und Stadtplanung, Hamburg
Hamburg Altona / a jövő megőrzése
Az eredeti homlokzatok ily módon történő átalakítása azonban újabb problémákat hozott magával, így a további felújítási munkák elkerülhetetlenné váltak. Mindezt a BVE lehetőségként fogta fel, hogy az épületet ily módon "jövőbiztossá" tegye, így az a városrészre nyújtott kisugárzásával építészetileg felértékelődjön. Cél volt egyúttal, hogy az épületet energetikai szempontból is optimalizálják, és a konyhákat és a fürdőket modernizálják. Ezért a BVE erre az átfogó és komplex szanálásra, amelyet az épület lakott állapotában kellett kivitelezni, 2003-ban szakértői pályázatot írt ki, amelyből a Czerner Göttsch Architekten építésziroda került ki győztesen. Fantáziadús és műszakilag igényes megoldásokkal kívül-belül egy új épület jellegzetességeit magán viselő, átláthatatlan tömb jött létre. A homlokzatok és az épületek anyagfelhasználása és színválasztása révén összetéveszthetetlen, harmóniát sugárzó, élő architektúrát hoztak létre.
A koncepció az alábbi intézkedéseket foglalta magában:
-
Az azbeszttartalmú szálcementlapok lefejtése és szakszerű eltávolítása.
-
Az ablakok és a bejárati ajtók cseréje (Uw = 1,3).
-
A földszinti és az első emeleti homlokzat téglaburkolattal történő ellátása.
-
A második emelettől fölfelé függesztett, alumínium szerkezetre és trapéz bádoglemezekre szerelt, korcolt rézlemezekből készült, hőszigetelt homlokzat kialakítása. A rézlemezeket három, enyhén különböző tónusú színben zöldre előpatinázták, ami olyan hatást kelt, mintha a réz felülete természetes módon, az évek időjárási viszontagságainak kitéve fejlődött volna.
-
Hőszigetelő rendszerek a balkonok, loggiák stb. előreugró homlokzatain.
-
Acél-beton előregyártott elemekből, acélcölöpökre helyezett új erkélyek megépítése, a meglévő erkélyek, loggiák bővítése.
-
Kontrasztos színkoncepció megvalósítása, például színes üvegek alkalmazásával.
-
Biztonsági üvegből készült szitanyomásos elemek felszerelése az erőteljes vörös színnel színezett mellvédek előtt, egyrészt az időjárás elleni védelemként, másrészt a merev horizontális vonalak megtörése érdekében.
-
A központi bejárat tehermentesítése egy második felvonóval, amelynek üvegből készült saját bejárati épülete az árkádos homlokzat előtt helyezkedik el.
-
A bejárat, a lakóterületek és a külső alapok alapvető átalakítása és felértékelése. Acél-fa szerkezetű rámpa elhelyezése, a bejárati építmény átépítése és szanálása, egyebek között például színes üvegek alkalmazásával.
-
A magasház meglévő lapostetője, egy faszerkezetű hidegtető magas attikák mögött, új hő- és légszigetelést kapott.
-
Egy hővisszanyerővel ellátott használt-levegő rendszer beépítésével, az ablakok fugarendszerén keresztül történő szellőztetésével és az épületburkolat hővédelmének optimalizálásával részleteiben is megvalósíthatóvá váltak különböző korszerűsítő és helyreállító programok.
-
Valamennyi konyha és fürdőszoba lakott állapotban történő modernizálása.
-
Az erős- és gyengeáramú berendezések modernizálása a közös használatú helyiségekben, valamint egy multimédiás hálózat beépítése.
A tervezett építkezés céljai:
Célként azt tűzték ki, hogy egy kevéssé vonzó, felújításra szoruló lakóházat a "fejlődő város" mottójának jegyében a mai és jövőbeni lakók igényeihez igazítsák, akik ebben az esetben egy lakásszövetség tagjai. Az architektúrának innovatívnak, tartósnak és a szó szerint szépnek kellett lennie, és már messziről jól látható homlokzatokkal kitűnnie. Nem ok nélkül volt a terv fő motívuma: "Magasház szívvel", amely egy szép helyen, a város közepén épült, és amely kapcsolatban áll a fejlődő Altona / Ottensen városrésszel, valamint közvetlen közelében található a St. Pauli kikötőnegyed is. Az energiahatékonyság óriási mértékű növekedése, és a bérlők egyetértésével végrehajtott modernizáció mutatja, mekkora felelősséget vállalt a Bauverein a tagjaiért és az épület állapotáért. Több taggyűlést is tartottak, továbbá az érintetteket a tervezés és a kivitelezés fázisában is folyamatosan tájékoztatták, ami mutatja azt a demokratikus megegyezést, ami bérbeadók és bérlők között ebben az esetben létrejött, és minden oldalról magas szintű elfogadottsághoz vezetett.
Címszavakban:
-
Részleteiben is magas színvonalú, új architektúra létrehozása
-
Modern elemek, például üveg felvonó, innovatív fénykoncepció
-
Energiahatékonyság növelése
-
Az épület külső burkolatának felújítása
-
A használati érték növelése új és kibővített erkélyek és loggiák révén
-
Az árkádsorok ott-tartózkodásra is alkalmassá tétele
-
A közművek átalakítása és optimalizálása
-
Küszöbmentes bejáratok kialakítása
-
A fürdőszobák és a konyhák modernizálása
-
Multimédiás hálózat
A projekt résztvevői:
Beruházó: Bauverein der Elbgemeinden eG, Hamburg
Építészek: Czerner Göttsch Architektur und Stadtplanung, Hamburg
Tartószerkezet-tervező: Ingenieurbüro Hans W. Sander, Hamburg
Energia-tanácsadó/műszaki tanácsadó: ENBIL Ingenieurgesellschaft mbH, Hamburg
Réz-/üveghomlokzat: Consens Bautechnik GmbH, Kiel
Rézlemez-gyártó: LUVATA PORI OY., Finnország
Erkélyek és korlátok: MMC Retzlaff GmbH & Co. KG, Nordwestuckermark
Nyerstégla-építmény: Otto Wulff Bauunternemung GmbH & Co. KG, Hamburg
Felvonó: THYSSEN AUFZÜGE HAMBURG GMBH
Szigetelés / festés: Fa. Aug. Hespenheide, Hamburg
Ablak: Kunststoff-Fenster W. Schmidt, Toppenstadt
Fémszerkezet: Schlosserei Fieg, Hamburg
Tetőmunkák: Fa. Kurt Kronberg, Hamburg
Bontás: UTS Hahn, Seevetal
Kertészeti munkák: W. Brandenburg, Hamburg
Forrás: www.copperconcept.org
x