A régi homlokzat eltűnik, a jelleg megmarad
A napokban több újság is beszámolt róla, hogy bontják a Nagymező és az Ó utca sarkán található épületet, az Instant egykori otthonát. A helyére hotel épül, aminek terveit korábban mi is bemutattuk. A bontásról megkérdeztük az új épület tervezőjét, Szász Lászlót.
A régi - és pláne a nem műemléki védettségű - homlokzatok kezelésére nincs egyetlen, egyértelmű megoldás. A Központi Építészeti-Műszaki Tervtanács 2009. december 17-i ülésén a tervtanács többsége támogatta az engedélyezési tervet, azonban a Nagymező utcai homlokzat megőrzésének részletei annak idején is szakmai vitát generáltak.
Sugár Péter 2009-es opponensi véleménye dicséri a homlokzatot megtartani tervező koncepciót: „A meglévő 1870 körül épült lakóház ugyan nem műemléki, csak a környezete, de a tervezők mégis, nem eléggé dicsérhető módon, megtartják a régi házat, az egész épülettraktust, utcai homlokzataival együtt. Eredeti belső homlokzatait, tardosi vörös tömbkő lépcsőfokait és függőfolyosóját fotódokumentáció őrzi majd meg az utókor számára. De a homlokzati architektúra, a tervezők kifejezését köcsönkérve "landmarkként" megmarad, letisztítva róla a hétköznapok változó fragmentumait és fölerősítve a klasszikus homlokzati kulisszaarchitektúrának az antiktól a reneszánszon át az eklektikáig átörökített lényegét."
Haba Péter beszámolója szerint „Okrutay Miklós rámutatott a régi homlokzatokkal kapcsolatos gondolati-formai zavarra: szerinte tévedés a 19. századi architektúrát úgy kezelni, mintha annak nem volna valódi jelentősége (világörökségi-műemléki környezet): ha egy értékes együttes értékes elemének fogják fel az építészek, akkor műemléki helyreállításra van szükség, s ebben az értelemben az első emeleti erkélyt sem lehet megszűntetni. Arnóth Ádám is hasonló véleményt fogalmazott meg – az új házba foglalt régi elemek szokásos ellentmondásával, az idézőjel problémájával állunk szemben. Úgy látja, hogy az idézőjelen belül minden részletnek hitelesnek kell lennie, azaz csak a teljes helyreállítást lehet támogatni.„
Azonban Szász László a tervtanácsi vitán is elmondta, hogy a 19. századi ház rendkívül rossz állapotú, a helyreállításnak nem látja értelmét sem az építésziroda, sem a beruházó. Városképi jelentősége mégis indokolja a homlokzatok megtartását, de a Nagymező utcai homlokzatok esetében nem törekednek műemléki felújításra – egységesen szürkére festenék, a tagozatok színbeli kiemelése nélkül. Megkeresésünkre az építész elmondta, hogy az épület tervei természetesen alakultak a 2010-es állapothoz képest, de tömege, fő jellege megmarad. Így lesz ez a régi homlokzattal is - a megrendelő kérésére, az Önkormányzat, illetve az örökségvédelem munkatársainak jóváhagyásával elbontják, majd visszaépítik azt.
Előzmények:
Pusztítás a belvárosban: 140 éves házat romboltak le