„A Szombathelyi Weöres Sándor Színház új épülete” építészeti és városrendezési ötletpályázat
800 ezer forintos megvételben részesült pályaművek Kendik Géza pályaműve. építész: Kendik Géza tervezők: Maza Orsolya, Vilics Árpád, Papp Zoltán Tibor szakági tervezők: Végh Benedek, Preszter Márta, Visnyei Ilona, Strack Lőrinc munkatársak: Bernát Gabriella, Sulyok Levente, Horváth Kristóf
800 ezer forintos megvételben részesült pályaművek Kendik Géza pályaműve.
építész: Kendik Géza
tervezők: Maza Orsolya, Vilics Árpád, Papp Zoltán Tibor
szakági tervezők: Végh Benedek, Preszter Márta, Visnyei Ilona, Strack Lőrinc
munkatársak: Bernát Gabriella, Sulyok Levente, Horváth Kristóf
12. bírálati sorszámú pályamű
Részletes bírálat
Építészeti minőség
A pályázó a tér meglévő épületeit elbontja, majd városszerkezeti elemzés során keresi meg azokat a szempontokat, amelyek az így szabadon alakítható épület telepítését igazolják. Ennek során az új épületegyüttes az eredeti épületek helyére telepített, két nagyobb egységre bontva: a színház az északi oldalra, míg a rendezvényterem, a stúdiók, étterem és galéria a déli oldalra, a belváros oldalára kerül. A két különálló egységet „lobby"- híddal köti össze, mely alá a park és a tér felé nyitó, hangsúlyos tengelyt szervező kültéri agóra teret süllyeszt.
Az épület hosszanti oldalával fordul a városi tér felé, a két épület közötti átvezetés pedig a parkhoz való kapcsolódás nagyvonalú lehetőségét teremti meg. Ez az elrendezés hordozza magában a terv egyik hátrányát is: Az épületegyüttes főbejárata folyamatosan emelkedő lépcsősorokon keresztül a város felől, a rendezvénytermi épületrészben található. Innen csak több lépcsősoron fel- és le közlekedve tudunk eljutni a színházi részekig: a földszinti szabadtéri „agóra" elszakad a felette húzódó átközlekedőként szolgáló beltéri megfelelőjétől a lobbifolyosótól, és felesleges, szintek közötti közlekedésre kényszeríti az érkezőt. Mindezek mellett azonban a nagyvonalú befoglaló forma a keleti térrész kint-bent élményével fogad. A transzparens és a tömör felületek nagyvonalú formálása és a részletfunkciók befogadása tökéletesen fedik egymást. A terv építészeti értelemben véve is figyelemre méltó, bár többször felmerül a kicsit túlzott, a szombathelyi városi léptékből kilépő épületformálás érzése, gondolunk itt a nyugati homlokzat kb. 100 m-es kiváltást igénylő áthidalására.
Városszerkezetbe, környezetbe illeszkedés minősége
A Pelikán park zöld felületét széles sávon vezeti át az épület alatt, a régi térfelület felét borító új zöld sávba. A kiírás által javasolt körforgalmat elhagyva, a gépjármű-közlekedést háromágúvá redukálja. A nyugati térfal és az új zöldsáv közé széles teraszsort épít be. A zárt, trapéz alakú tömbbe komponált együttes térfalai a történelmileg kialakult rendszerhez igazodnak. A pályamunkában a pályázó alaposan átformálja mind a gyalogosan, mind a gépjárművel való megközelítés lehetőségeit.
A közlekedési kapcsolatok közt nem szerepelteti a Király utcai csomópontban tervezett körforgalmat. Gyalogos közlekedési kapcsolatai minden irányból biztosítottak. Gépjármű forgalom kezelésénél problémákat vet fel a Deák F. utcára történő csatlakozás, ami nehézkessé teheti a mélygarázsba történő ki- behajtást, és a teherforgalmi bejárat működését egyaránt. A teherforgalmi bejárat meredek 20 % körüli rámpája nem célszerű megoldás.
A meglévő közlekedési kapcsolatok jelentős változtatására ad javaslatokat: a pályamű ezen része is ötletteli, de kidolgozatlan, sok tekintetben aggályosnak tekinthető megoldásokat javasol. A kiírásnak megfelelően mélygarázsban biztosít 150 szgk. parkolót (egyes parkolók használhatósága kérdéses...!) és kialakítja a szükséges autóbusz parkolókat is.
Megjegyzendő, hogy elvi lehetősége adott akár a Király utca gyalogos övezetté alakításának, akár a Március 15. ér lezárásának, de annak előfeltétele Szombathely város közlekedési koncepciójának átgondolása, áttervezése. Ma a közúti forgalom jelentős részét teszi ezen szakaszon a Petőfi S. u. – Király u. – Széll K. u. irány autóbuszforgalma, amely ilyen egyszerűen nem szüntethető meg. /Egyéb további nyitott kérdések: belső parkolók megközelítése, környező utcák forgalmi szerepének változása stb./
A funkcionális kialakítás, funkcionális igények kielégítésének minősége
A jól elrendezett funkciók következtében a tágas megjelenés ellenére is mértékadó beépítettségű az épület. A fent bemutatott belső közlekedési rend ellentmondásait leszámítva belső kialakítása, elrendezése átgondolt, jól használható. Apróbb megközelítési bizonytalanságot okoznak a színházterem alsó nézőtéri bejáratainál a felvezető lépcsősor előtti előtér szűkössége, valamint a stúdiószínpad félreeső, bizonytalan előtere.
Színháztechnikai szempontból jól átgondolt terv, elkülönített funkcionális megoldásokkal. A rendezvényterem távoli elhelyezése ellenére jól kapcsolódhat a színház üzemi területeihez
Az épület kulturális tartalma, kulturális üzenetének ereje
A leírásban megfogalmazott és az épület felülnézetében is jelzett keretes beépítés szándéka, mint egy utca-tömbnyi épület megformálási elve fontos üzenete a pályaműnek. Kár, hogy ez az elv a tényleges megformáláskor már nem jelenik meg az épületben. Ennek ellenére az impozáns térelrendezés vonzó, bár léptéktelen megoldásokat tartalmazó homlokzatot és fogadó teret hoz létre, amelynek további problémája, hogy a rendezvényterem közönségén keresztül vezeti a színház nézőit. A nagyvonalú kialakítással együtt sincsenek felesleges terek. Szellemes az agóra szint alatti átvezetése a Pelikán parkhoz, bár az „agóra funkció" teljes kihasználását a külső -belső multifunkcionális terek szoros kapcsolata jelentené: jelen helyzet azonban csak kültéri használatot tesz lehetővé. Jó, hogy az épületet és környezetét szabadon, rendezvénytől függetlenül is használhatóvá, vonzóvá teszi.
Kár, hogy a park felé történő átvezetés, és a lesüllyesztett tér értékes ötlete a megformálás során nem elég nagyvonalú. Az átvezető sétány tengelyes kialakítása túl merev hatású, míg a lesüllyesztés vonalvezetése esetlegesnek, de nem természetesnek tűnik.
Gazdaságos megvalósíthatóság, fenntarthatóság, üzemeltetés, ütemezhető időbeli megvalósíthatóság
A pályaműben bemutatott megoldás nem ütemezhető, egy lépcsős építést feltételez.
Fenntarthatóságához hozzájárul, hogy energiatakarékos gépészeti rendszerek /talajhő hasznosítás, kondenzációs kazán, hőtermelés/ készülnek. Hő és szellőző központok az épület több helyén lesznek a célszerű csatlakozás érdekében. A talajszondák Pelikán parkba történő telepítése kétséges.
A beépített összes alapterület mintegy 20.400 m2, ami megfelel a programban meghatározott átlagos igényeknek.