A ZOA építészei nyerték az MTA homlokzatára kiírt virtuális épületfestő versenyt
A Visualpower Kft. által meghírdetett virtuális épületfestő versenyt a ZOA két építésze: Balogh András Miklós és Kovács Zoltán nyerte "Egy éjszaka" című munkájukkal. Az első díj mellett Bordos ArtWorks különdíj-ban is részesültek.
A Paint Up! virtuális épületfestő verseny megálmodója és szervezője a Visualpower Kft. 2011. áprilisában pályázatot írt ki virtuális épületfestéshez szabadon választott témában. A Magyar Tudományos Akadémia Központi épületének középső homlokzatára kellett - az épület architektúrájával harmonizáló, zenei aláfestéssel komponált - 3 perces projektoros kivetítésre alkalmas képanyagot (animáció, videó, montázs stb.) vetíteni.
A döntő 2011. június 26. (vasárnap) a „Duna party", azaz az Európai Unió Tanácsának Magyar Elnöksége - hivatalos záróeseményének kapcsolódó programja volt.
A szakmai zsűri döntése alapján
1. helyezett
Egy éjszaka
Balogh András Miklós, Kovács Zoltán (ZOA építészei) - Budapest
2. helyezett
Nature of science
Besenyői Ádám - Budapest
3. helyezett
Szimplikátum
Czigány László – Budapest
Közönségdíj
Hungarikum
Pozsgay Benedek – Budapest
Bordos ArtWorks különdíj
Egy éjszaka
Balogh András Miklós, Kovács Zoltán (ZOA Stúdió építészei) - Budapest
Szépművészeti Múzeum különdíj
Prophet is a Fool
Hollósi Lajos- Budapest
A virtuális épületfestés műfaja
- Elnevezései: virtuális épületfestés, architekturális vetítés, épületvetítés, projektoros épületfestés térbeli animációval
- Szakmai elnevezései (angol): video projection mapping, 3d videomapping, projection on buildings
- Fogalma: Az architekturális vetítés nem más, mint olyan mozgókép vetítése épületekre, amely igazodik az épület architekturális elemeihez. A mozgókép nem csak színezi, hanem kreatív módon használja, „mozgatja" is az adott épületet.
- Története: A 3d animációk elterjedése nagy hatással volt a kortárs művészetekre. Az egyre tökéletesedő technológiának köszönhetően született meg a virtuális épületfestés új, speciális műfaja. Az épületvetítés az elmúlt 4-5 évben az óriás fényerejű (20-30 ezer ANSI Lumenes), nagyfelbontású projektorok megjelenésével került előtérbe. Ezen paraméterek fejlődése új dimenziót jelent az alkotók számára, mert így nagyfelbontású mozgóképeket, animációkat is meg lehet jeleníteni. A gépek a monumentális mérethez elegendő fényerővel rendelkeznek, és a DLP technológiának köszönhetően kiváló képminőség érhető el.
11:58
Ördög és pokol. Évente kéne...
10:36
Gratulálok! Nagyon tetszik. Kár, hogy élőben nem láttam. (Nem akarok rosszmájú lenni, de EZ az igazi digitális építészet - mármint az én olvasatomban.) Mennyi mindent lehet így egy házzal - virtuálisan - művelni... és jó, hogy nem egy brutális, hanem egy igazán költői mű nyert. Üdv! mCs
10:54
@Masznyik Csaba: tényleg fantasztikus! messze túl van azon amiket hasonló műfajban láttam eddig - önálló mozgókép, de kaopcsolódik a házhoz, közben átírja azt.. csodás! óhatatlanul felidézi egy múlt heti élményemet, a Fal előadását az Arénában (Roger Waters, majdnem Pink Floyd). Ott egy "csupasz" (és lassan épülő) fal vált vetítőfelületté - így egy folyton változó, gazdag olvasatú, élő síkká (sőt: térré). Magas színvonalú technika - kivételes minőségben felhasználva.