Átadták az idei ICOMOS-díjakat
Melyek voltak az elmúlt év legemlékezetesebb helyreállításai és kik tettek a legtöbbet a hazai műemlékvédelemért? Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, azaz a legnagyobb nemzetközi műemlékvédelmi civil szervezet magyar csoportja ma jelentette be saját alapítású díjának győzteseit a Műemléki Világnap alkalmából, méghozzá online formában.
Az ICOMOS-díj odaítélésére bárki tehetett javaslatot a szervezet honlapjáról letölthető adatlap kitöltésével, mely előterjesztéseket aztán a Magyar Építőművészek Szövetsége, a Magyar Urbanisztikai Társaság, és a Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete delegáltjaival felállított, e célra kijelölt Bíráló Bizottsága értékelte. Tekintettel a jelenlegi vészhelyzetre, a Műemléki Világnap alkalmából az ICOMOS végül a mai napra egy online konferenciát szervezett Újragondolt műemlékvédelem címmel, melynek elején felfedték a díjazott projektek kilétét is.
ICOMOS-díjjal tüntették ki a hányatott sorsú gödöllői Testőrlaktanya nemrég elkészült pazar felújítását. Az épület a XVIII. század közepén épült.Fennállása során volt jószágigazgatói-, majd várkapitányi lak, Erzsébet királyné titkári hivatala, a kormányzói testőrség laktanyája, újság szerkesztőség és kulturális műhely is.
Tervező: Kima Stúdió
Építészek: Merkel Tamás és Kruppa Gábor
Műemlékfelügyelő: Klaniczay Péter
Restaurátorok: Lángi József, B. Juhász Györgyi, Somogyi Márton, Fabók Balázs, Asztalos György
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága ICOMOS-díjjal tüntette ki a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga felújítását is. Az Otto Wagner tervei alapján felépült épület Budapest egyik legismertebb műemléke, a projekt pedig méltán volt az egyik legvártabb helyreállítás évtizedek óta. Az eredmény, nem okozott csalódást.
Tervező: Kőnig Tamás, Wagner Péter
Belsőépítész: Baliga Kornél
Kutató: Dávid Ferenc
Műemlékes szakértő: Tahi-Tóth Ilona
Műemlék-felügyelő: Völgyes Cecilia
Szintén elismerésben részesült a volt Ligeti-műteremház, azaz a XIV. ker. Stefánia út 20. szám alatti műemlék felújítása. A példaadó rehabilitáció következtében a tervező fel tudta használni a műterem tágas terét és ehhez olyan új elemeket csatlakoztatott, amelyek lehetővé teszik a műemlék kortárs hasznosítását - emelte ki Nagy Gergely, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság elnöke.
Tervező: Zombor Gábor DLA, monoSTUDIO
Az ICOMOS Példaadó Műemlékgondozásért Díját a Budapest 100 építészeti-kulturális fesztivál nyerte el. Nem csoda, hiszen a Budapest 100 egy évtizede épít egy fantasztikus hidat a közönség, a városlakók, érdeklődők, műemlékvédelmi szakemberek és maguk az értékes épületek között.
Példaadó Műemlékgondozásért Díjjal tüntették ki a dabasi Fiatal Műemlékvédeők Egyesületét is. A szervezet folyamatosan ellenőrzi az értékes dabasi épületek állapotát, felújításukat pedig koordinálják, és szakértelmüket felajánlják a munkálatok alatt.
Ugyanezen díj-kategóriában ismerték el a Régi Épületek Kutatóinak Egyesületét is. A társaság célja szintén a régi épületek történeteinek megismertetése a közönséggel, valamint korszerű kutatási és feltárási módszerek propagálása és népszerűsítése – többek között izgalmas előadásaikon és kiadványaikon keresztül.
Az Építészfórum Szerkesztősége ezúton is gratulál a díjazottaknak!
Kiosztották újra a Citrom-díjat is. Ezúttal egy tetőtér-beépítés kapta a címet, méghozzá a Budapest, VIII. Mikszáth tér 2. számú épület ráépítése, mely a védett Palotanegyedben található. A tetőtérből kiugró ablaknyílások után nemrég újabb nyílásokat vágtak be a szerkezetbe, ráadásul a tetőgerincen, így bontva meg teljesen a tetőidom és az egész kompozíció arányrendszerét.