Befejezésre várva - Csónakház a Római-parton
Nyáron pihenőház, tavasszal és ősszel diáktábor, télen krízisszálló - ez a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Csónakház-programja, amelynek a Római-part egyik szalagtelkén egy hosszan elnyúló új ház adna helyet. Pottyondy Péter és Weimper Viktória tervének megvalósítása elkezdődött, de forráshiány miatt az épület szerkezete évek óta torzóként áll.
Waiting for the finish – Boat house on the bank of Római-part In the fall of 2005, the Hungarian Maltese Charity Service developed the design program for the Boat house in order to make use of the community house and ten other timber houses standing on Romai-part, Buda. The dilapidated condition of the existing buildings has raised the matter of building a brand new house, the plans of which were prepared by Peter Pottyondy and Viktoria Weimper in 2006. In summer, according to the concept the Boat house would be used as the recreation-building for the Charity Service employees, in spring and autumn as student camps and in winter as a crisis accommodation for homeless people. The dimensions of the rather long (231 m) and narrow (14,6 m) site have characteristically determined the architectural approach and the form of the house. The 85 m length of the flat roofed building mass is broken at two places by transparent, covered joints which are open on the sides. The complex is divided to three and it turns to the north with a slightly closed facade, while to the south L-shaped reinforced concrete balcony slabs are protruded at different scales. The coincidental arrangement of the slabs gives a changing view towards the bank of the Danube. tags: hospitality recreation, architecture, construction, terraced house, real estate, Peter Pottyondy, Viktoria Weimper, Danube, charity service |
2005 őszén dolgozta ki a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület a Csónakház programot a tulajdonában lévő, Budapest III. kerület Királyok útja 313. alatti telken álló, közepes műszaki állapotú, volt BUDALAKK csónakház közösségi épületének és 10 db faházának egész évi hasznosítására. A program szerint nyáron a máltai dolgozók pihenését, tavasszal, ősszel kistelepülések általános iskoláinak budapesti osztálykirándulását szolgálnák a meglévő épületek, télen pedig hajléktalan családok krízisszállója működne bennük.
Az örökölt épületek esetlegessége, kényelmetlenségei és az aktuálissá váló teljes felújítás szükségessége vetette fel a gondolatot, hogy a rekonstrukció és a további bővítgetések helyett gazdaságosan üzemeltethető, a hármas funkciót jobban kiszolgáló új épület készüljön, amelynek tervezésére az MMSZ stúdiónkat kérte fel 2006-ban.
Telepítés
Funkcionális elrendezés
A tervezett sokrétű funkcióból fakadóan elsődleges szempont volt az épület egyszerű kialakítása és a tartós anyagok alkalmazása. Az A épületszárnyban a földszinten az üzemeltetés helyiségei mellett egy gondnoki lakás és két akadálymentes szoba kap helyet. Az emeleten négy azonos kialakítású, fürdőszobás vendégszoba, a kazán helyiség és egy kisebb mosoda létesül. A felsorolt helyiségeket tömör, zsalukőből falazott, helyenként üvegtéglával tagolt tűzfallal határolt külső folyosóról lehet megközelíteni. Eredeti elképzelésünk szerint a folyosó hézagosan rakott pallókkal védett lett volna, de tűzgátlási okokból a fenti, nem éghető tűzfalat kellett megépíteni.
A B épületszárny földszintjén kap helyet a mozgatható, akusztikus fallal elválasztható konyha-étkező és a közösségi tér, amely fedett teraszban végződik. A közösségi térből érhető el a közlekedésre és bútortárolásra szolgáló másodlagos térrész. A csónaktárolóhoz tartozó kétnemű öltöző-mosdó blokk csupán a nyári rendeltetést szolgálja. A B szárny emeletén az A szárnnyal megegyező, négy önálló szobaegység található. A C épületszárny két egyforma, tolókapuval nyitható, négy-négy csónak tárolására alkalmas tárolóból áll, amelynek tetején – az emeleti folyosókkal azonos vonalban és szinten lévő – nyitott lelátó galéria található.
Szerkezet- és anyaghasználat
Az építészeti anyaghasználatot az időtállóság követelménye határozta meg. A falak vázkerámia falazóblokkból készülnek, vakoltak, tört-fehér, mosható falfestékkel festettek. A födémek, a lépcső, a terasz nyúlványok és a csónaktároló keretszerkezete látszóbeton felülettel készül. A korlátok és a csónakháznál lévő csigalépcső horganyzott acélcső-taposórács konstrukciók. A padlóburkolatok és a vizes helyiségekbe kerülő falburkolatok mindenütt greslap anyagúak, a vizes berendezések könnyen tisztítható, tartós rozsdamentes acél termékek. A teraszok és a csónaktároló tetején lévő járható tető burkolata hézagosan rakott, impregnált keményfa, alatta műgyanta vízszigetelő kenéssel. A nyílászárók hőszigetelő üvegezésű, tömör fa szerkezetek. A tetőhéjalás kis lejtésű kavicsolt modifikált bitumenes lemezfedés, ereszcsatorna nélküli, belső vápás vízelvezetéssel. Az épület körüli járófelületek és a kocsibehajtó beton térkőből készülnek. A földszinti teraszok - az emeletihez hasonlóan - hézagosan rakott, impregnált keményfa burkolatúak, zúzottkő ágyazatba fektetve.
Valóság
A 2007-ben megkezdődött építkezés - a szeretszolgálatra háruló egyre nagyobb feladatok anyagi terhei, valamint a csökkenő állami-, és magán támogatás miatt - fedezet hiányában leállt. Az elkészült épületrész pár évig még bírja végzetes károsodás nélkül, de gazdaságossági és szociális szempontból is halaszthatatlan lenne az építkezés befejezése.
Pottyondy Péter
építész
MMSZ Csónakház
vezető tervező: Pottyondy Péter
építész munkatárs: Weimper Viktória
makett: Papp Dóra építészhallgató
tartószerkezet: Váczi Péter
épületgépészet: Ványi Ágnes
közmű: Szalkay Béláné
területrendezés: Havassy Gabriella
elektromosság: Máramárosi András
tűzvédelem: Bárdi Albert
generáltervező cél: KÖZTI Zrt. Pottyondy Stúdió
tervezés éve: 2006
kivitelezés éve: 2007 - ?
szintterület: 485 m2
építtető: Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület
21:14
Egy kis valós világ. Sajnos a jó ötlethez ritkán társul pénz, aztán a kevés pénzhez ritkán társul jó kivitelező. Mert abból a pár fotóból is kiderül, hogy bizony -finoman fogalmazva- nem voltak topon a kőművesek. A látszó betonról látszik, hogy nem lesz látszó. A vázkerámia falazat egyik tulajdonsága, hogy kevés "malter" kell hozzá. Itt a kivétel erősíti a szabályt, (a "malter" meg gyengíti a falat) Lehet kukacoskodásnak tűnik, de sajnos ez sokfelé jellemző, de ha az ember úgymond előírja a kivitelezőnek, hogy pl. vágógéppel dolgozzon vázkerámiával, akkor rögtön "kirekesztő" és minden egyéb. Szóval ez a projekt is kicsit olyan állatorvosi lónak tűnik. Lehet, hogy a tervező se ilyen lovat szeretett volna!