Celovška Row Houses – sorházas beépítés Ljubljanában
A Gregorc Vrhovec arhitekti és a CO arhitekti irodák által tervezett sorházas beépítés a szlovén főváros egy olyan területére épült, melyet egyik oldalról erdő, másik oldalról erősen urbánus környezet vesz körül. Az öt lakóház hasonló, mégis változatos homlokzati elrendezéssel és a lakók igényeihez igazított alaprajzi rendszerrel lett kialakítva.
Ljubljana egyik legforgalmasabb útjának városi nyüzsgése és a dombok pereme között öt ház található: körülbelül 100 m2-es, kétszintes lakóegységek, a hozzájuk tartozó kertekkel és parkolóhelyekkel. A házak elhelyezkedését a lejtős terephez igazították, egyes házakat néhány helyen függőlegesen és vízszintesen is elmozdítva, ennek eredményeként nagyobb intimitás és változatosabb terek jöhettek létre.
Ez a projekt a Gregorc Vrhovec arhitekti és a CO arhitekti irodák együttműködésében jött létre, akik fontosnak tartották, hogy a házak tulajdonosait a kezdetektől fogva bevonják a tervezési és építési folyamatba. A leendő lakók részt vettek a létesítmények kialakításában, valamint a projekt pénzügyi tervében is.
A ház külseje fehér, minimalista és racionálisan megtervezett. Az építészek szándéka a lehető legtöbb fény belső terekbe juttatása volt, ennek érdekében nagy nyílásokat terveztek, amelyek ugyanakkor optikailag csökkentik az épületek méretét. A homlokzatokon lévő ablakok különböző méretűek, a változatos homlokzat pedig megtöri a házak egyhangúságát, tovább individualizálja az egyes egységeket. Érdekes módon az alkotók elmondása szerint a legtöbb laikus látogató első pillantásra nem tudja, hány lakóházból áll az együttes, és hogyan határozható meg, hol kezdődik és hol végződik egy-egy egység.
A sorházak alaprajza nagyon rugalmas, mivel a legtöbbjüknek csak a külső falai teherhordóak. A földszinten az előszoba és a lakószobák mellett egy világos, nyitott élettér is található, amely nappali és étkező részre oszlik, a szigetet tartalmazó konyhát pedig a lépcsőház köti össze a támfallal. Az első emeleten a tér egy fő hálószobából, egy fürdőszobából és két szobából áll, amelyek funkcionálisan alakíthatók, sőt szükség esetén akár kombinálhatók is.
A házak nem lettek teljesen befejezve, amikor átadták őket a tulajdonosoknak. Ez volt az az időszak, amikor a leendő lakók az építészekkel beszélgetve elvégezték a kívánt változtatásokat a szobák elrendezésében és méretében. Így a külsőnél is jobban különböznek egymástól az épületek belső terei, a szobák elrendezése és a bútorok kialakítása. A lakók a beköltözés után hozzáadott elemekkel is jól látható módon átalakították lakóegységük környezetét. Néhány kertben már fészer, kerítés vagy egyéb kültéri berendezés található, ami egyébként a kialakítás és a koncepció tekintetében eltér az egésztől, mégis még inkább tervezetlenné és élettelivé teszi a szomszédságot.
Szerk.: Hulesch Máté