
“Challenges of Rural Areas in the Danube Region” – nemzetközi konferencia a vidéki örökség és településkép fenntartható és közösségi megújításáról
Milyen lehetőségei vannak a regionális identitást figyelembe vevő térségi és helyi tervezésnek? Hogyan függ össze a helyi anyagok és helyi tudás alkalmazhatósága a fenntarthatósági szempontokkal? Lehet-e versenyképes és kifizetődő a vidéki örökség és hagyományos településkép megőrzésének programja? Hogyan valósítható meg a helyi közösségek bevonása a fenntartható vidékfejlesztésbe? A BME Urbanisztika Tanszék és a KÉK - Kortárs Építészeti Központ konferenciáján e kérdésekről lesz szó.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszéke és a Kortárs Építészeti Központ a Danube Ruralscapes és PlaceCRAFT Interreg Duna Régió projektek nyitóeseményének részeként május 28-án “Challenges of Rural Areas in the Danube Region" címmel szervez nemzetközi konferenciát. A rendezvény a két projekt célkitűzéseihez igazodva olyan jó gyakorlatok és pozitív példák bemutatására irányul, amelyek a vidéki térségek épített, településképi és természeti örökségének a fenntarthatóság és részvételiség elveit szem előtt tartó megújítását célozzák.
Milyen lehetőségei vannak a regionális identitást figyelembe vevő térségi és helyi tervezésnek? Hogyan függ össze a helyi anyagok és helyi tudás alkalmazhatósága a fenntarthatósági szempontokkal? Lehet-e versenyképes és kifizetődő a vidéki örökség és hagyományos településkép megőrzésének programja? Hogyan valósítható meg a helyi közösségek bevonása a fenntartható vidékfejlesztésbe?
A fenti kérdések köré szervezett négy tematikus szekcióban rövid, pörgő előadások formájában 26 kutatás és közösségi projekt kerül bemutatásra. Az előadók közép- és délkelet-európai építészeti képzésekhez kötődő egyetemi oktatók és kutatók, innovatív gyakorlatokat fejlesztő tervezők és civil szervezetek képviselői. Az előadókkal az induló projektek vezetői megvitatják, milyen kihívásokra tudnának a Duna-menti régió vidéki kistérségeiben hatékonyan válaszolni a DANUrB projektekben már kialakított nemzetközi összefogásban.
A szervezők kiemelt célja, hogy a hazai szakértőknek bemutassák a szomszédos országokban és a tágabb régióban zajló példamutató kezdeményezéseket, miközben a nemzetközi résztvevőknek is lehetősége nyílik hazai jó gyakorlatok megismerésére.
A 2025. május 28-án délután zajló rendezvény helyszíne a BME K épületének (főépületének) díszterme. A program itt érhető el.
Amennyiben részt venne a konferencián, kérjük itt regisztráljon.