
InclusiveCity: Új kezdeményezés a befogadóbb és élhetőbb városokért
Hogyan válhatnak városaink valamennyi lakójuk számára befogadóbbá és élhetőbbé? Hogyan erősíthető fel a nehezebben elérhető, sérülékeny társadalmi csoportok hangja a várostervezésben? Hogyan fejleszthetünk városrészeket úgy, hogy az átalakuló terek valóban a helyben élőket szolgálják, és ne utazókat, vagyonosabb társadalmi csoportokat vonzanak be? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a három éven át tartó InclusiveCity projekt öt európai városban – Bécsben, Budapesten, Oslóban, Rómában és Rotterdamban –, 15 partnerszervezet együttműködésével.
A fenti problémafelvetéseken a résztvevők a 15 perces város megközelítésével dolgoznak – ahol a mindennapokban igénybevett szolgáltatások és intézmények, mint a munkahely, üzletek, egészségügyi, oktatási és kulturális intézmények 15 perces sétával elérhetőek. A projekt során közterek átalakításával és közösségi együttműködések támogatásával, valamint olyan módszertanok fejlesztésével foglalkoznak a résztvevő szervezetek, amit más városok is tudnak alkalmazni széleskörű társadalmi csoportok bevonására.
Budapesten a Józsefvárosi Önkormányzat városfejlesztési elképzeléseit megvalósító RÉV8, a KÉK - Kortárs Építészeti Központ valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszéke közösen dolgoznak a város egyik leginkább multikulturális és számos társadalmi kihívást rejtő területe, a Népszínház utca előtt álló lehetőségek átgondolásán, a lakók bevonásával, valamint együttműködve a helyi civil szervezetekkel, intézményekkel és vállalkozásokkal.
A három éves folyamat során a helyteremtés – placemaking – fizikai formában is megjelenik: idén tavasszal és nyáron, a projekt partnereinek és a BME, Urbanisztika Tanszék hallgatóinak közreműködésével több társadalmi bevonásra építő eseményt is terveznek az egykori Népszínház utcai postában. Emellett a program a közösségépítő és az utca életét formáló szereplők hálózatosodását segítő fórumok szervezésére is mutat majd példát. Jövő tavasszal a Nyitva! fesztivál járul hozzá az utca üres üzlethelyiségeinek a közösség érdekeit szolgáló kiadásához.A programok az utca és a környék lakóinak szólnak majd, de lesznek nyilvános, bárki számára látogatható rendezvények, amire a szervezők mindenkit várnak, aki szereti az utcát vagy szívesen megismerné azt.
Május 24-25-én, 15. alkalommal rendezi meg a KÉK - Kortárs Építészeti Központ a Budapest100 építészeti-kulturális fesztivált, amelynek idei témája a városi zöldítés. Ehhez kapcsolódóan a Népszínház utca 42-44. társasház és annak egykori POSTA helyisége is megnyílik a látogatók előtt. A Nyitott Házak Hétvégéjén a BME Urbanisztika Tanszék diákjainak munkái töltik meg az egykori POSTA helyiség tereit. Kiállításuk a Népszínház utca jelenéről szól: mikro-dokumentum filmek, illusztrált naplók, illetve képeslapok formájában mutatják be az utca mindennapi életét alkotó alapvető emberi gyakorlatokat. A bemutatott munkák olyan kérdésekkel foglalkoznak, mint: Hogyan ülnek, hogyan várakoznak, hogyan járnak az emberek az utcában? Hogyan határolnak le saját területeket a nyilvános térből? Hogyan dolgoznak, és hogyan pihennek? Milyen ritmusok tartják mozgásban az utcát? Mit tud adni a Népszínház utca az odatévedt városhasználónak?
A szervezők mindenkit szeretettel várnak a POSTA programjaira, ahol a hallgatói munkák mellett, Szomora Zsolt és zenekara és az AZTA zenekar is koncertet ad, valamint három városi séta várja a regisztrált résztvevőket. Vasárnap reggel pedig egy futással és reggelivel várják a korán kelőket.
A hétvége részletes programja itt olvasható.
A 2024-1.2.1-HE_PARTNERSÉG-2024-00009 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a Driving Urban Transitions (DUT) partnerség keretében, az Európai Unió Horizont Európa kutatási és innovációs programjának a társfinanszírozásában valósul meg.