
Felkerült a kereszt a Szabadság-szobor talapzatára
A széleskörű társadalmi tiltakozás ellenére elhelyezték a keresztet a Gellért-hegyi Szabadság-szobor talapzatán.
A Citadella felújítását előkészítő munkák, köztük az állapotfelmérés és régészeti feltárás, 2020-ban indultak meg. A beruházás az Art1st Design Stúdió és a Pagony Táj- és Kertépítész Kft. tervei alapján zajlik. A kereszt elhelyezésének szándékát a Nemzeti Hauszmann Program tavaly augusztusban jelentette be. A terv komoly vitát váltott ki: tiltakozott többek között a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége, számos művész, közéleti szereplő és tudós. Népszavazási kezdeményezés is indult, és a Szabadság-szobor alkotója, Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörökösei is ellenezték a kereszt felállítását.
A főváros jogi úton próbált fellépni a kereszt elhelyezése ellen, ám a kerület végül elutasította a birtokvédelem iránti kérelmet. A kereszt elkészülte után Karácsony Gergely főpolgármester közösségi oldalán így fogalmazott: „A kereszt nem lehet politikai furkósbot. Aki Budapest megkérdezése nélkül, a szobor alkotójának örökösei ellenére a keresztet a Szabadság-szobor talapzatába erőltette, nem tiszteli, hanem használja ezt a jelképet." Hozzátette: „A közterületi alkotások vallási vagy civilizációs jelképeinek megcsonkítása nemcsak káros, de bűnös is."
A főpolgármester felidézte, hogy a rendszerváltás óta a szobor talapzatán a következő felirat állt: „Mindazok emlékére, akik életüket áldozták Magyarország függetlenségéért, szabadságáért és boldogulásáért." Szerinte ezt írja felül most a kormányzati akarat.
18:59
"Széleskörű társadalmi tiltakozás"? Ezt honnan veszi a cikkíró? A szobrot a rendszerváltás után sokan le akarták bontani, szerencsére a művészi értéke miatt megmenekült. Nagyon helyes, hogy az évtizedekig a Szovjetuniót dicsőitő szobor, mára a magyar szabadság és legújabban a kereszténység szimbóluma is lett.