| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Közélet, hírek

Elfogadták a Városligeti Építési Szabályzatot

1/1

Fotó: Majtényi Mihály, budapest.hu

Hirdetés
?>
Fotó: Majtényi Mihály, budapest.hu
1/1

Fotó: Majtényi Mihály, budapest.hu

Elfogadták a Városligeti Építési Szabályzatot
Közélet, hírek

Elfogadták a Városligeti Építési Szabályzatot

2014.06.30. 11:22

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Vélemények:
10

Dosszié:

Elfogadta a közgyűlés a Városligeti Építési Szabályzatot 18 igen, 13 nem szavazattal. A szabályzat egyik alapját képezte a Liget Budapest projekt, amely a képzőművészet, az építészet, a néprajz, a zene és a fotográfia múzeumainak elhelyezését tervezi a Városligetben, már ma is ott működő múzeumok és egyéb közintézmények mellé, a közpark teljes rehabilitációjával együtt. 

Az előterjesztés szerint a városligeti építési szabályzat tartalmát a kormány által meghatározott program, illetve annak alapján a részleteiben kidolgozott Liget Budapest fejlesztési program határozta meg. A Liget Budapest projekt Európa jelenleg legnagyobb múzeumfejlesztési beruházásának a tervét tartalmazza. Célja a Városliget zöldterületének teljes megújítása és benne öt új múzeumi épület elhelyezése, más kapcsolódó programelemekkel együtt. A szabályzat egyik alapját képezte a Liget Budapest projekt, amely a képzőművészet, az építészet, a néprajz, a zene és a fotográfia múzeumainak elhelyezését tervezi a Városligetben, már ma is ott működő múzeumok és egyéb közintézmények mellé, a közpark teljes rehabilitációjával együtt. 

Az új múzeumi épületek helyének kiválasztásánál elsődleges szempont volt a zöldfelület védelme. Az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum építési helyét a Petőfi Csarnok helyén, a Városligeti fasort az Erzsébet királyné útjával összekötő tengely mentén jelölik ki. A Magyar Zene Háza a volt HUNGEXPO épületek bontásával felszabaduló területre kerülhet. A volt Felvonulási tér burkolt felületén kapna helyet az Új Néprajzi Múzeum, a FotóMúzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum. Részlegesen újjáépülhet a Közlekedési Múzeum, amely 3000 négyzetméterrel bővülhet, a jelenlegi szervizút és parkoló helyén, a térszín alatt. A tervezett létesítmények mellett a városligeti park teljes megújítására is sor kerül. A környezetalakítási javaslat fontos része a Városligeti tó teljes rekonstrukciója, a vízmeder rendbetétele a felújított korcsolyapályához kapcsolódva, valamint a park területén lévő sportpályák, játszóterek felújítása is része a programnak.

A Szépművészetit és az Magyar Nemzeti Galériát vezető Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa a közgyűlés előtt felszólalva azt mondta: túlzás azt állítani, hogy a Liget Budapest projekt terveiről ne lehetett volna tudni, kevés kulturális beruházás van ilyen régóta a napirenden, hiszen a kormány már 3 éve döntött a múzeumnegyed létrehozásáról. Azóta számtalan egyeztetést folytattak, civilekkel és szakmai szervezetekkel is. Ez a terv jó, nem teszi tönkre a ligetet - hangsúlyozta. Rámutatott, hogy a Városligetben egyedülálló városrészszövet jött létre amiatt, hogy a különleges városi parkban egyenértékűként van jelen a zöldövezeti kikapcsolódás és a kulturális-szórakoztató intézmények. A szabályozási terv révén "igenis nőni fog a park zöldterülete", a jelenlegi 60-ról 65%-ra.

Szeneczey Balázs városfejlesztési főpolgármester-helyettes, a javaslat előterjesztője a vitában hangsúlyozta, hogy fejlesztik a Városligetet, teljes növényrekonstrukciót fognak végrehajtani, megmarad a közparki funkció. Emlékeztetett rá, hogy a szabályozási tervről lefolytatott partnerségi egyeztetés során több száz véleményt kaptak építészektől, vcivilektől, kamaráktól, ezek nagy részét pedig beépítették a tervezetbe.

Tarlós István főpolgármester a vitában úgy fogalmazott: egy ekkora beruházásnál nagyon nehéz olyan döntéseket hozni, amelyekkel mindenki egyetért. "Nem neheztelek azokra, akik ellenzik, de hogy ettől tönkremenne a Liget, az idétlen és túlzó állítás, politikai performanszot nem érdemes csinálni belőle" - jegyezte meg.

forrás: budapest.hu

Vélemények (10)
Mljet
2016.06.09.
19:41

Aztán VÉSZ módosítását is elfogadták most, két évvel később (2016.06.08.)

Szabad javasolnom erről egy valahonnan átvett, rövid tudósítást, ami vitaindítóként szolgál?

Huszti István
2014.07.01.
20:27

"Nem hivalgó, cifra pávaNem modern az én szivem. Egyszerűség lakik benneMosolyogva szeliden.

Egyszerü, de tiszta nótákAmiket én dalolok -Mert a szivem sugja őket, Nem is olyan nagy dolog.

Ugy csicsereg az én szivemEgyszerüen, szabadon, Mint a pintyőke madárkaFönt a lombos ágakon.

Ami a szivemen fekszikAzt dalolom, semmi mást: Legelő, kicsiny birkáktólTanultam a versirást.

Egyszerü és tiszta nótaGólyafészek, háztető -Nincsen benne semmi, ámdeAz legalább érthető.

A jó isten egyszerünekAlkotta az eszemet. Nincsen abban nagy modernségCsak szelidség, szeretet.

Kicsi hunyhó, szerető sziv, Messze égbolt, tiszta, kék -Fulladjon meg Ady EndreLehetőleg máma még."

Tóth Kati
2014.07.01.
10:59

Végre történik valami a ligettel! Évtizedek óta senki nem tett vele semmit, és most legnagyobb részén lepusztult, elhanyagolt, elég nehéz zöldnek nevezni. Szerintem már az jó, hogy felújítják az egészet, nemhogy még nő a zöldfelület is. A múzeumok meg legalább valami modernséget visznek a városba, aminek szerintem ez nem fog megártani. Lehet azt mondani, hogy az egész terv rossz, de ez egyrészt butaság, hiszen ki nem örül annak, hogy felújítják a teljes növényzetet, másrészt meg pontosan az a hozzáállás, amivel a város küzdött az elmúlt évtizedekben és ami miatt csak rohad az egész, ahelyett, hogy történne vele valami. Elegem van abból, hogy mindig mindent utálni kell, remélem ez jó lesz!

bardóczi
2014.07.01.
17:09

@Tóth Kati: "Végre történik valami a ligettel!" - Hurrá, beépül. 

"Évtizedek óta senki nem tett vele semmit, és most legnagyobb részén lepusztult, elhanyagolt, elég nehéz zöldnek nevezni." - köztudomású, hogy közparkjaink elhanyagoltságának az az oka, hogy nincsenek rajta múzeumok.

"Szerintem már az jó, hogy felújítják az egészet..." - Várjunk még azzal az egész felújítással. Épületek megépülte után /közben szokott elfogyni a pénz a környezetrendezésre. Mindig. 

"...nemhogy még nő a zöldfelület is." - Levették a Városliget területéből a nem túl zöld Hősök terét a nem túl zöld két múzeummal és átsorolták más övezetbe. Rögtön nőtt a megmaradt területen a zöldfelület 2%-ot. Örvendjünk, hiszen nőtt a zöldfelület. Egy kapavágás nélkül, némi jogászkodással.

"A múzeumok meg legalább valami modernséget visznek a városba, aminek szerintem ez nem fog megártani." - a városnak talán nem, a ligetnek igen. De a városnak is amúgy, mert valószínűleg soha meg nem térülő beruházásról van szó. Aminek a fenntartása pénzbe kerül. Aminek meg nincs pénz a fenntartására, az könnyen úgy járhat, mint a Liget. Más oldalról megközelítve: ha egy 100 ha-os ligetet sem képes/akar a város fenntartani, akkor hogyan lenne képes egy 100 ha-os ligetet +120 ezer négyzetméternyi épülettel?

"Lehet azt mondani, hogy az egész terv rossz, de ez egyrészt butaság, hiszen ki nem örül annak, hogy felújítják a teljes növényzetet, másrészt meg pontosan az a hozzáállás, amivel a város küzdött az elmúlt évtizedekben és ami miatt csak rohad az egész, ahelyett, hogy történne vele valami." - a történhetne helyette csak a növényzet teljes felújítása: annak mindenki örülne.

 Nekem amúgy a cinizmusnak ez a foka a nap fénypontja Szeneczey Balázstól:"Emlékeztetett rá, hogy a szabályozási tervről lefolytatott partnerségi egyeztetés során több száz véleményt kaptak építészektől, civilektől, kamaráktól, ezek nagy részét pedig beépítették a tervezetbe." Prosztatikus Vogon Jelz sem mondhatta volna szemben. (Az Isten szerelmére Emberiség! Az Alfa Centauri csak 50 fényévre van! De ha magukat ennyire nem érdeklik a helyi ügyek...)

lecsó
2014.07.02.
00:00

@bardóczi: Nem érdemes foglalkozni a trollokkal. Úgy tűnik, ide is ide találtak, vagy inkább lehet, hogy küldték őket. 

A nagyobb probléma a beépítést támogató és abban közreműködő szakemberekkel van. Bárki bármit is mond, a Kamara és a MÉSZ egyetértése nélkül, pláne tiltakozása és ellenszegülése mellett, nem itt tartanánk.

Az a magyar építész, aki támogatja ezt a barbarizmust, szégyent hoz a szakmájára és bemocskolja a tisztességes kollégáit, akik innentől még nehezebben fogják tudni elmagyarázni a társadalomnak, hogy ők nem tartoznak a két forintért megvehető vonalhúzogató kisiparosok közé, és eszükbe sem jutna ilyen látványos és pusztító módon megtagadni azokat az alapvetéseket, amik miatt annak idején feltehetően építészek akartak lenni.

Vajon mit szólna hozzá Ybl, Pollack és a többi, hogy magukat magyar építészmérnöknek mondó személyek egyebek közt építészeti múzeummal akarják beépíteni a Városligetet? Hogy lehet, hogy azok az emberek, akik az egyetemen egy ilyen tervért rögtön beírnák az elégtelent a szakmagyakorlásra nyilvánvalóan alkalmatlan diáknak, azok most tapsolják, támogatják, tervezik ezt az egész őrületet?

Garay Klára
2014.07.02.
15:26

@Tóth Kati: Kedves Tóth Kati! Nem kétséges, hogy gyalázatosan hagyták a Ligetet leharcolódni...sok éve. Ehhez hozzájárult jelen mkurzus is, amikor már semmi akadálya nem volt annak, hogy megújítsák a Ligetet. Azonban értetlenül állok az előtt, hogy 1. Valóban azt hiszi, hogy 27 ezer négyzetméteren épülő 25 és 40 méter magasságu épületek+ a vele járó környezeti terheléssel arányosan képesek növelni a zöld felületet?

2 Valóban jó lesz az, hogy a megnövekedő használatra elegendő lesz a jelenlegi terület egy harmada közparknak, mertz a többi intézményi területként és zöld tetőként lesz zöld felület?3. Az az eljárás is helyén való, hogy sem a lakossági, sem a geológusi, sem az urbanisztikai szakmai szempontokat nem hallgatják meg? Érdemes rákeresnie az aarhusi egyezményre, amit a jelenlegi kormány elődje ismert el a magyar jogrendbe bevezetésre érdemesnek?4 Tanulmányozásra javaslom a Budapest 2030 hosszú távú településfejlesztési tervet, mely valóban meghatározza és nagyon is helyesen a fejlődési irányokat. Miért is kell azzal ellentésen szabályozni a Városliget sorsát?5. Szintén érdemes megnéznie a Magyarország környezeti állapota c kiadványt, melyben láthatja, hogy a környezetszennyezés, zajszennyezés igen komolyan veszélyezteti az emberek egészségét, mely kérdések miatt Magyarország ellen kötelezettség szegési eljárás van folyamatban 2005 óta. Valóban ezt is fel kell függeszteni, csak építkezhessünk?5. Ha a kormány úgy dönt, hogy Tornyospálcán épít egy a faluközpontban egy Eiffel tornyot, akkor arra rábólint a helyi önkormányzat, melynek nevében szerepel, hogy önmaga sorsát saját maga irányitja....Ha készen van a fentiek tanulmányozásával, szívesen folytatom..

 

 

 

zim
2014.06.30.
21:52

Akinek még volt "szerencséje" a kései Kádár-korban Műegyetemre járnia, a filozófia néven futó tantárgy keretében meghallgathatta Galicza Péter kiváló elemzéseit azon kor újságcikkjeiről: a tényszerű adatok nélküli hangzatos semmitmondásról. Mára ismét ezt a módszert kell alkalmaznunk, ha meg akarunk valamit érteni a valóságból.

Pákozdi Imre
2014.06.30.
12:36

http://youtu.be/BKYv996JMzo  

Továbbá kérem, olvassák el a 2014. június 12-i belügyminisztériumi egyeztetés hivatalos jegyzőkönyvét. Az, hogy a hivatalosságok által adott válaszok - elsősorban Kócsi főépítész-asszony és Mozsár úr, de esetenként Baán László válaszaira is gondolok - többségükben megütnék az elégséges szintet, nos ez volna "idétlen és túlzó állítás". Ettől a hivatalos magatartástól pedig - ha beletörődünk - igenis "tönkremenne a Liget". Köszönet Tarlós Istvánnak, a kormány képviselőjének, izé, főpolgármesternek az "idétlen" megfogalmazásért.

"Politikai performanszot" pedig a tisztelt Fidesz-frakció csinált a dologból, amikor hajszál pontosan a párthovatarozás szerint sikerült szavazniuk. Pedig a tiltakozók mindvégig kínosan ügyeltek arra, hogy ne politikai, hanem szakkérdésként minősüljön az ügy. (Nem volt nehéz: az LMP és az MSZP, az Együttel és a DK-val együtt, hónapok óta lényegében a füle botját sem mozdítja. Utóbbiaknál még reszortosa sincs a környezetvédelemnek, legalábbis nem ismert...)

Azt a jegyzőkönyvet egyébként kedvem lenne kielemezni. Amint sikerült jólfésültté szelidítenem a jegyzőkönyv margójára kézzel írt megjegyzéseimet, tisztelettel közzétételre ajánlom az építészfórumon.

Lazzlo
2014.07.01.
08:27

@Pákozdi Imre: Tarlós István Budapest-programja

          (A kézirat lezárásának időpontja: 2009. szeptember 1. Felelős kiadó: Tarlós István)

 „Leállítjuk a még megmaradt zöldterületek felesleges beépítését” (25. old)

 „A presztízsberuházások és a meg nem valósult álomtervek, a kevés eredménnyel és felelőtlenül elköltött 10 és 100 milliárdok korszakát  magunk mögött kell hagynunk” (38. old.)

 „A parkok, zöldfelületek bővítése és színvonalas karbantartása a városi élet minőségének egyik kulcsa.”   (46. old.)

 „Rendszerszemlélet helyett kizárólag projektszemlélet van,  amely csak lehatárolt területekben tud gondolkodni.” (48. old.)

 „A városépítészet keretében – a kulturális kormányzattal együttműködve – a fejlesztések közül első helyre lehet rangsorolni … egy új múzeumi negyed építésének megkezdését az elvetélt kormányzati negyed helyett. A kiválasztott hely a város centrumában van. A terület üres, vagyis a tervezés-építés úgyszólván azonnal indítható.

A Nyugati pályaudvar eleve kikívánkozik az Eiffel-csarnokból, így maga a csarnok, némiképp a D’Orsay mintájára – kulturális csarnokká alakítva – mintegy bejárati épülete lehetne a múzeum-promenádnak.  Elképzelhető, hogy magántőke bevonásával a Ferdinánd hidat alagúttal lehetne kiváltani.  Ha a vasúti síneket lefedik, egy az így nyert zöld felülettel az új múzeumi negyed kapcsolathoz jutna a Szépművészeti Múzeum (Hősök tere) zónájával. Az új múzeumi centrum összekötné a Terézvárost Újlipótvárossal. Ebben az új múzeumi negyedben lehetne elhelyezni

a Néprajzi Múzeumot (a volt Kúria helyén nincs jó helyen),a Modern Magyar Művészetek Múzeumát (ilyen egyszerűen nincs a városban),az Építészeti Múzeumot (évszázada nem kap helyet),a művészeti egyetemek kiállítási és továbbképzési centrumát,a Magyar Technikatörténet, Ipartörténet és Tudomány Múzeumát,a Művészeti-kulturális Gyermek- és Ifjúsági Központotesetleg később a Várból az Új Nemzeti Galériát (a Történeti Múzeum bővülhetne a helyén),egy Európa Házat…”   (65-66. oldal.) „…összehangolt fővárosi fejlesztési stratégia szükséges”  (66. old.)

 „Újra létrehozandó a Fővárosi Közmunkák Tanácsa”  (66. old.)

Garay Klára
2014.07.02.
15:31

@Pákozdi Imre: Nekünk szerencsénk volt, hogy ilyen finom volt velünk tarlós. A római partiak nem épeszüek voltak és túl mozgásosak. Szerencsére nem vette észre, hogy maga egy alkotmányellenes folyamtra adja áldását, és celebrálja hozzá a misét. Ilyen alaktól a sértés dícséret. De köszönjük a választ:-)

 

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.