Épületek/Örökség

Fehérkönyv és a fehér folt

1/6

?>
?>
?>
?>
?>
?>
1/6

Fehérkönyv és a fehér folt
Épületek/Örökség

Fehérkönyv és a fehér folt

2003.03.06. 11:27

Borvendég Béla hazai kérdésfelvetései az UIA 2002-ben kiadott helyzetelemzése kapcsán.

"Környezetünk túlságosan is fontos ahhoz, hogy kizárólag az ipar vagy a gazdaságpolitika tárgya lehessen. Ha ezt nem ismerjük fel, épített környezetünk ügye nem csak továbbra is megfeneklett marad, de rosszabbodni fog. Azok a fejlődő országok, amelyek a gazdag országok életformáját utánozzák anélkül, hogy saját fejlődésük különös alternatíváit tükröznék, mind társadalmi, mind kulturális tekintetben szegényebbek lesznek." (UIA Fehérkönyv 2002)

A középkori városban a székesegyház volt ameghatározó épület. Méretein túl azért, mert összesűrített és megtestesített szinte mindent, amit a kor embere a világról gondolt, tudott, és képes volt megvalósítani. S mindezt közérthető módon tudta elbeszélni és örökségként továbbadni. A mai városban - méreteik okán - mintha a bevásárló-központok törekednének megkaparintani ezt a főszerepet. (Ha leszámítjuk a reptéri óriás épületeket.) Még egy éve sincs, hogy arról a monstrumról lehetett olvasni, amit Oxford belvárosában szándékoznak építeni a jó üzlet lehetőségét szimatoló befektetők. Nem kis aggodalmat kavarva azokban, akik szívükön viselik a város jövőjét.

 

A történész James Stevens Curl már 1977-ben "kolosszálisnak" minősítette azt a pusztítást, amit ez a dicsőmúltú város a harmincas évektől kezdve elszenvedett. És nem a Blitzre gondolt. A (demokratikusan [!] megválasztott) önkormányzat azonban másként ítéli meg a dolgot. A rendezési tervre hivatkozva abból indul ki, hogy "...a Westgate Center megvalósításának szándéka azt a felismerést tükrözi, hogy a városnak regionális alközpontként egyedülálló szerepe és felelőssége, hogy elfoglalja a vásárlási hierarchia legmagasabb szintjét." - A pénz beszél, a számok nagyok, az önkormányzat pedig gondosan számol. A megcélzott vásárlói kör többszöröse a város lakosságának. A vezetés okkal számít tehát arra, hogy a 2007-ben megnyíló központ emelni fogja a telekárakat, a bérleti díjakat és a kapcsolódó járulékokat. Mindez az önkormányzat kasszájába csatornázva újabb közösségi beruházásokat tehet majd lehetővé.

Sok más városi vezetés gondolkodik ugyanígy. Nyilván azok, amelyek a viszonteladói hálózat fejlesztésében vélik megtalálni a megújító erőt. Mint - többek közt - Belfast, Birmingham, Cardiff, Chester, Liverpool, Norwich és Plymouth. Félő, hogy meg fogják ismételni a hatvanas-hetvenes évek olyan környezetépítési balfogásait, mint a lélektelen, faltól-falig kibetonozott sétáló utcák és a semmitmondó homlokzatok nyakló nélküli halmozása. Pedig ma már közel a segítség. A kritikusok szerint azonban az az útmutatás, amit önkormányzatok a kormányzattól kapnak, túlságosan is általános, sőt többféleképen is értelmezhető. Bár az Építészeti és Épített Környezeti Bizottság (Angliában ilyen kormányzati szerv is van!) mind a térbeli elrendezés, mind a részletek tekintetében okos építészeti megfontolásokat tartalmaz, ám mégis mindez kevés. Nem igazít el a kormányzat érvényes "Tervezési Irányelvek Útmutató Feljegyzése" sem. Mert mit is kell érteni az alatt, hogy - "...a viszonteladói fejlesztésekre vonatkozó tervjavaslat fordítson kellő figyelmet arra, hogy a környezetével milyen viszonyban lesz, és ahol erre alkalom kínálkozik, fejlessze és erősítse a helyi karaktert. Kerülje, hogy a városközpont felé üres homlokzatokat mutasson, és hogy az épület befele forduljon. Támogatni kell az olyan tervjavaslatokat, amelyek érdekesség és változatosság szempontjából többletet ígérnek, a helyi kontextust tükrözik." - Mert hát mit is jelent valójában, hogy "helyi karakter", meg a környezet "változatossága"? - kérdezik.

A tapasztalatok szerint - így az építészek - az ilyen jó szándékú, ám túlságosan általános megfogalmazások a gyakorlatban keveset érnek, viszont gyakran meddő viták okozói. Ami tetszik például az Építészeti és Épített Környezet Tanácsának (ami egy olyan jelentős anyagi forrásokkal és regionális hálózattal rendelkező, az építészeti kultúrát támogató szakértői testület, melynek tagjait az RIBA javaslatára az illetékes miniszter nevezi ki), az gyakorta csípi az Angol Örökség (hivatalának) a szemét. Az pedig, amivel pedig mindkettő egyetértene, nem kell az önkormányzatnak. Patt!

 

Az alapvető baj a méret, állítja Michel Treisman, oxfordi akadémikus. A 40.000 m2 kereskedelmi területet magába foglaló épület, melyet négy fedett árkád tagol, a Castle és Norfolk Street felé 300 méter hosszú homlokzatot fog mutatni. Amit persze tagolt a tervező. Épülnek a komplexumban lakások is, és az épület bőséges földalatti parkolót és három buszmegállót is kap a sűrített menetrend szerint közlekedő járatok kényelmes elérhetősége érdekében. Elvben minden rendben. Minden beígért előny ellenére azonban a Center tönkreteheti a város egészének kereskedelmi életképességét - figyelmeztet a professzor. "Olyan fehér cápa lehet, ami benyeli a kis üzletek vásárlóit és a város szövetéből akkora lukakat harap ki, amit a mi időnkben már nem lehet újra kitölteni. Mégis azok a halacskák, akik úgy tűnik, a kereskedelmi Kamarán keresztül támogatják, nem veszik észre, a borzalmas Állkapcsot, amelyik az ő vevőiket is eltünteti majd."

Sok építész a "méret"-probléma tekintetében nem ért teljesen egyet a professzorral. Úgy vélik, hogy ilyen feltételek közt is sokkal jobb megoldásokat lehetne találni, ha a viszonteladói hálózat befektetői hajlandók lennének végre több pénzt áldozni jobb és bátrabb építészeti megoldások kikísérletezésére.

Az UIA és az ACE (Európai Építészek Tanácsa) 2002 ben közös Fehérkönyvet adott ki. Ez a mintegy ötven oldalas dokumentum részletesen taglalja mind a lehetőségeket, mind a veszélyeket, mind azokat a lehetséges kitörési pontokat, melyekkel a globalizálódó világ építészeinek számolnia kell. Elgondolkoztató olvasmány! Az építész szakma úgy fogalmazza meg az épített környezettel kapcsolatos álláspontját, ahogyan az a globalizált társadalomban értelmezhető, és ahogyan ez a gond az egész világ polgárait is foglalkoztatja. Megállapítja, hogy az új helyzet csak tovább erősíti az emberszabású, koherens környezet, és a kezelhető városok iránti igényt, amit azonban a döntéshozók mégis sokszor hagynak figyelmen kívül. Az építést túl gyakran kizárólag gazdasági folyamatként kezelik, jóllehet ez valójában és elsődlegesen olyan környezeti, társadalmi, és kulturális jelenség, ami az emberek szükségleteire és törekvéseire adott válasz. Gazdasági értelemben alapvető követelmény továbbá, hogy az építőipar a megbízó számára jobb teljesítményt és pénzéért valódi értéket adjon cserébe.

"Környezetünk túlságosan is fontos ahhoz, hogy kizárólag az ipar vagy a gazdaságpolitika tárgya lehessen. Ha ezt nem ismerjük fel, épített környezetünk ügye nem csak továbbra is megfeneklett marad, de rosszabbodni fog. Azok a fejlődő országok, amelyek a gazdag országok életformáját utánozzák anélkül, hogy saját fejlődésük különös alternatíváit tükröznék, mind társadalmi, mind kulturális tekintetben szegényebbek lesznek."

Az épített környezet javítása sajátos, mindennapi kihívás a városban, a külvárosban és vidéken is. Javítanunk kell az élet, a munka és a másokkal való találkozás feltételeinek normáit. El kell gondoznunk regionális identitásunkon. Meg kell teremtsük vagy újra kell alkossuk épített környezetünket. Úgy azonban, hogy a világítás, a meleg és a hideg elleni védekezés ne tegye tönkre bolygónkat. Védenünk kell és meg kell őriznünk épített örökségünk jelentős és gazdag szerepét és így is kell azt továbbadnunk az utánunk jövőknek. Bátorítanunk kell a kormányokat, hogy biztosítsanak megfelelő menedéket a legszegényebbek számára - amiben ugyan az építészet jelenleg nem játszik szerepet, ámde a fedél az ember feje felett bárminél fontosabb...

"A kihívás nem tűr halasztást - folytatja az előszó. A földrészek és régiók mindegyre mélyülő globális szállítási és média kapcsolatai minden érintettre vonatkozó, messzire ható szabályozást eredményeztek. Ilyen nemzetközi szerződések (GATT, GATS) arra irányultak, hogy előmozdítsák a gazdasági hatékonyságot és létrehozzák az áruk és szolgáltatások összehangolt kereskedelmét, ám valójában a közjó kárára lehetnek. Nem hagyhatók figyelmen kívül a dereguláció negatív következményei, ha a nemzetközi piacokat kizárólag a gazdasági verseny szempontjai szerint nyitják meg. Erőszakossága révén a kortárs közgazdasági gondolkodás oly mértékig uralkodik el a társadalmi és kulturális, valamint a környezeti megfontolások felett, ami korábban elképzelhetetlen lett volna. Ami egyszerűen elfogadhatatlan. A jövő feltérképezését célzó jelen közgazdasági tanulmányok csupán egy részleges elképzelést mutatnak be, annál kevésbé fogadhatók el, mint a jelen valóság, mivel úgy tüntetik fel magukat, mintha mindenre kiterjedők lennének. (...) A kihívás nem csak azért sürget, mert meg kell szüntetni a szegénységet, hanem azért is, mert sok az olyan új jelenség, mint a növekedési és változtatási mánia, a hosszú távú munkanélküliség, az információs technika robbanása, a magasan fejlett gyártási eljárások, a globális kommunikáció, a regionális önazonosság tudatosulása, a társadalmi és kulturális pluralizmus, a fogyasztó védelme, és a környezet állapota miatt érzett növekvő aggodalom stb. Mindez azt sugallja, hogy új gondolkodásra, új gondolkodási paradigmára van szükségünk." - állapítja meg a dokumentum.….

Nagy kár, hogy sem a MÉSZ, sem az Építész Kamara eddig, úgy tűnik, nem gondolt arra, hogy ezt a fontos írást közzétegye. Pedig hasznos olvasmány lenne, amíg az EU váró szobájában szorongunk. Mert akik írták, tapasztalatból és odabentről szólnak. Olyasmiről, ami a magyar építészek számára fehér folt még. De tovább megyek. Ismerve az építészek és az építészet sanyarú helyzetét és évtizedes hányattatását, vajon nem kellene-e sürgősen nekiveselkedni egy hasonló magyar Fehérkönyv összeállításának? Jobb későn, mint soha! A szappanbuborék eregetés helyett. Végtére az Unióhoz való csatlakozás az építészek számára is lehetőség csupán. A kispályás pötyögtetés helyett nemzetközi mérkőzéseken kell játszani, és ilyen meccseket kell majd lehetőleg megnyerni. Az ország - és persze a magyar építész szakma - számára. A könyv megmutathatná, hogy hogyan és mi módon kell erre felkészülni, törekedni.

 

Globalizáció? A hivatkozott irat szerint e megállíthatatlan folyamat sok valóságos kulturális veszélyt is hordoz. Melyek ellen nekünk, építészeknek (is) fel kell lépni. A tiltás nem sokat ér. Okkal panaszoljuk, hogy a törvények - vagy azok következmények nélküli megkerülésének lehetősége - már eddig is mennyi kárt okoztak. A kór nem csak kívülről terjed. A környezeti vakság, a handabandi, a diznilendizmus bőven szedi áldozatait jó ideje. Az ok? Van nem is egy. Elmulasztottuk tisztázni például, hogy mit kell érteni olyasmin, mint a Fehérkönyvben is említett "regionális identitás". Pedig e tanúsítvány ellenőrző kérdéseit a helyi építészeknek kell megfogalmazniuk, és maguk kell kikísérletezzék az elfogadható válaszokat is. Jut eszembe: egyáltalán mi az, hogy "regionális". Itt és nálunk? Valamely preferált stílus, vagy inkább valamilyen szellemiség? Hétköznapi nyelven szólva: mikor, meddig és hogyan simuljon be az új épület a környezetbe, és mikor van inkább arra szükség, hogy átlépve a jellegtelen meglévőn, maga legyen a visszafelé is ható alaphangnem meghatározójává? Ha például egy olyan város, mint Szeged történetileg hiteles magjában többszintes parkolóház épül, követelhet-e magának primadonna szerepet? És egy új lakóház a kisvárosias lakóövezetben?...

Borvendég Béla

A képeken Szeged mai állapota - a szerző felvételei

   

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Mozgásjavító Általános Iskola épülete // Egy Hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:36
10:30

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Nézőpontok/Történet

Japánkert // Egy hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:35
10:27

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.