
Kiállítás nyílt az elmúlt évek sikeres műemléki helyreállításiról
A "Jó lett! Best Practice a magyarországi és alsó-ausztriai műemlékvédelemben" című kiállításon az elmúlt évek kimagaslóan sikeres műemléki helyreállításai ismerhetőek meg a Kortárs Építészeti Központ projektgalériájában.
A történelmi épületek - melyek építéstörténete gyakran évszázadokra nyúlik vissza - odafigyelést és gondozást igényelnek annak érdekében, hogy a mai napig fennmaradhassanak. Hosszú élettartamuknak köszönhetően nemcsak a letűnt idők művészetének és kultúrájának tanúi, hanem a fenntarthatóság mintapéldái is. Ennek megvalósulásához a műemlékvédelem mára kialakult alapszabályait be kell tartani, hiszen így biztosíthatók ezen épületek fennmaradása a jövő és a következő generációk számára – írja a kiállítást rendező Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) az MTI-n.
Alsó-Ausztria tartományi kormányának Művészeti és kulturális osztálya, az Osztrák Kulturális Fórum, a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) és a MÉM MDK 2025. július 3-án nyílt, "Jó lett! Best Practice a magyarországi és alsó-ausztriai műemlékvédelemben" közös kiállításán hat osztrák és hat magyar példán keresztül ismerhető meg, hogy az elmúlt években melyek azok a műemléki helyreállítások, amelyek kimagaslóan jók lettek. A tárlaton bemutatásra kerülnek az elmúlt évek sikeres műemléki helyreállításai, amelyek iránymutatásul is szolgálhatnak az éppen felújítások előtt álló tulajdonosok, valamint a műemlékvédelem szakemberei számára. A kiállítás értékét növeli, hogy általa párhuzamba állíthatóak a magyarországi és az alsó-ausztriai gyakorlatok, egyszersmind azonosíthatóvá válnak a két országra jellemző különbségek is, amelyek további országok bevonásával regionális szintű elemzésekre adnak lehetőséget.
A kétnyelvű, magyar és német kiállítás a Kortárs Építészeti Központ (1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.) projektgalériájában tekinthető meg 2025. augusztus 3-ig.