Mikos-Kastély rekonstrukció — 60 szobás wellness szálló terve
építész: Földes László
Építészeti koncepció
A 19. század második felében épült romantikus stílusú kastély állapota az elmúlt évtizedekben erősen leromlott. Az új tulajdonos célja hatvan szobás kastély-szálló kialakítása, wellness funkcióval, konferencia teremmel, és kápolnával kiegészítve. Mivel a kastély hasznos alapterülete körülbelül 2.700 m2 és a program mintegy 6.200 m2, ezért a az épület bővítése vált szükségessé.
A tervezés során a következő szempontokat tartottuk szem előtt:
- A kastély minél jobban őrizze meg eredeti küllemét.
- A kastélyban elhelyezett funkciók a lehető legpontosabban kövessék az eredeti funkciókat.
- A programban előírt funkciók minél nagyobb arányú elhelyezése a régi épületben, hogy az új épületszárnyak ne legyenek túl nagyok.
- Az új épületszárnyak legyenek minél neutrálisabbak, visszahúzódók és ne legyenek közvetlenül a kastély tömegéhez illesztve.
- Az új épületegyüttes feleljen meg egy négy csillagos kastély-szállónál elvárható korszerű követelményeknek használati komfort, épületgépészeti és akadálymentesítési szempontból.
Hogyan valósul meg a tervben mindez:
- A kastély eredeti megjelenését teljes mértékben reprodukáljuk. Az épület tömegét, tetőidomát, nyílászáróit változatlan formában rekonstruáljuk. Visszaépítjük a lépcsőtorony megsemmisült sisakját, valamint az elbontott üvegházat, modern formában. Az eddigi kutatások alapján a kastély homlokzatának színe eredetileg halvány szürke volt, ennek a visszaállítását is jó gondolatnak tartjuk hagyományos vakolattal, (tehát nem mai zsákos műanyag tömegtermékkel).
- A bejárat helye és formája nem változik. A földszinti reprezentatív közösségi terek az átépítés után is hasonló funkciót töltenek be. A lakószobák továbbra is lakószobák lesznek, igaz minden egységhez hozzárendelünk egy vizes helyiséget. Az üvegtetejű pálmaházba étkezési funkció, lépcső, bár és nagyvonalú növényzet egyaránt kialakításra kerül.
- Az eredetileg szobalányi és személyzeti, valamint más gazdasági helyiségekben is szállodai szoba egységeket alakítunk ki, ezzel is tehermentesítve az új épületszárnyakat. A tetőtérben penthouse jellegű szállodai szobák lesznek, hasonló céllal.
- A wellness szárnyat a terepszint alá rejtettük, zöldtető kialakításával. A kastély pincéjéhez egy épített alagúton kapcsolódik az új szárny. Ezzel újraértelmeztük a pincéből a kertbe kivezető meglévő kis alagutat, továbbá geometriai okokból a pincében egy –2. szintet alakítunk ki.
Az új hotelszárnyat mintegy a kastély mögött meglévő támfalrendszerre építjük rá, azt teljesen újjáépítve és alkalmazkodva a terepadottságokhoz. A támfal jellegű földszintre mint podesztre ül fel a felső két szint épülettömege. Az új épület szárny könnyű acél-üveg híddal kapcsolódik a kastélyhoz. A híd alatt lehet megközelíteni a kastély volt gazdasági udvarát.
Ezzel a megoldással elértük azt, hogy a kastélyhoz megérkező vendégek a felvezető kerti úton haladva csak a felújított kastély tömegét látják, a két új épületszárny felfedezése csak később történik meg. - Valamennyi szállodai szoba illetve illetve lakosztály önálló vizesblokkal rendelkezik. Az épületek helyiségeit légkondicionáljuk. A vertikális közlekedést a lépcsők mellett liftek biztosítják valamennyi épületszárnynál. Liftek szolgálják továbbá az ételek és a hulladék mozgatását a pinceszintekre.
Gazdasági funkciók
A kastély-szálló gazdasági feltöltése el van választva a vendégforgalomtól. Az eredeti kialakítás értelmében két kerti út tárta fel a kastélyt. A terveink szerint balra ívelő út biztosítja a reprezentatív funkciót, azaz a vendégek érkezését, a jobbra ívelő út pedig a gazdasági feltöltést. Azért hogy az ételszállító és egyéb teherautók ne menjenek el a szállodaszobák előtt, az új szállodai szárny mögött a földszintet az angolakna kiszélesítésével egy kültéri gazdasági útvonalat hoztunk létre. Az itt beérkező áruk gazdasági folyosókon illetve lifteken keresztül jutnak el a raktárakba és a konyhába. Ugyanezen kerti gazdasági úton érkeznek be a wellness technológia teherautói is valamint a hulladék szállítók, ugyancsak elválasztva a vendégforgalomtól.
Az új wellness szárny föld alá rejtett tömege felül zöldtetővel burkolt, a lejtős terepadottságból adódóan azonban van két homlokzata. Ezek egyszerű, kővel burkolt, letisztult kompozíciók, viszonylag nagy üvegfelületekkel. Az üvegfelület kapcsolja össze a wellness belső terét a kültéri faburkolatú napozó terasszal, és az ahhoz csatlakozó úszótóval. A benti medencék és kültéri úszótó közötti kapcsot képez a termál medence, amelynek fele beltéri, fele kültéri, és így a ki-be úszkálásra nyújt lehetőséget.
Homlokzat formálás, anyaghasználat
A szállodai szárny egyszerű letisztult tömegét a wellnesshez hasonlóan kőburkolattal láttuk el. A földszinti rész kőburkolata rusztikusabb markánsabb, az emeletek kőburkolata finomabban illesztett, szofisztikáltabb. A markáns kőburkolat ellenpontja a könnyed acél-üveg híd és a konzolosan kialakított acélszerkezetű erkélyek, a keret nélküli edzett üveg mellvédekkel. Az új szállodai szárny tető héjalása állókorcos fémlemez fedés, pl. vörösréz lemez. A kert, a mesterséges tavak teljes felújítására és az azt körülölelő értékes erdő revitalizációjára külön környezetterv készült.
A Mikos-Kastély rekonstrukciója, 60 szobás wellness szálló terve
az építési tevékenység helye: Mikosszéplak, Mikosdpuszta
építtető: MIKOS-KASTÉLY Ingatlanberuházó és Ingatlanfejlesztő Kft.
generál tervező: FÖLDES és Társai Építésziroda Kft.
felelős építész tervező: Földes László
építész tervezők: Balogh Csaba, Gönczi Orsolya
építész munkatársak: Deigner Ágnes, Losonczi Anna, Sirokai Levente, Sónicz Péter
belsőépítész tervező: Frank György - ARMA Stúdió Bt.
tájépítész tervező: Karádi Gábor - Land-A Kft.
tartószerkezet tervezők: V. Nagy Zoltán - J.Reilly Mérnöki Bt.; Nagy András - Bend-Stat Kft
épületgépészeti tervező: Lencsés János - LE'VEL Kft.
villamos tervező: Balázs Judit - ArtVill Mérnöki Iroda Kft.
faanyag védelem: Holyop Zsuzsanna
20:18
Bárcsak megvalósulnának ezek a tervek. Az elmúlt esztendőben kósza jelei voltak a (sz)épülési folyamatnak, reménykedem az aktív folytatásban.