Nyitva! Kiadó üzletek fesztiválja
Tavasszal itt van a második Nyitva! Kiadó üzletek fesztiválja, újra megnyílnak az üres budapesti üzletek. A KÉK ‒ Kortárs Építészeti Központ jövő tavasszal másodszor is megrendezi a Nyitva! Fesztivált. Cél, hogy üres budapesti üzlethelyiségek és maguknak helyet kereső kezdeményezések egymásra találjanak. Pályázni december 18-ig lehet.
Pályázati kiírás
Üres budapesti üzlethelyiségeket hasznosítani kívánó "helykeresőknek"
A Nyitva! kiadó üzletek fesztiválja című eseményen való részvételhez
kategória: helykereső
időpont: 2016. április 1. - 2016. május 1.
helyszín: Budapest
szervező: KÉK - Kortárs Építészeti Központ Alapítvány
honlap: nyitvafesztival.hu
A Nyitva! fesztivál
A szervező KÉK – Kortárs Építészeti Központ 2014-ben azzal a céllal rendezte meg az első Nyitva! Fesztivált, hogy a Budapesten tömegével üresen álló földszinti üzlethelyiségek problémájára innovatív választ adjon.
A fesztivál több mint egy kulturális esemény: az ingatlanközvetítés kooperatív módja. A fesztivál egy hónapjára üres, kiadó budapesti üzlethelyiségekbe költöznek be válo-gatott helykereső kezdeményezések és teszik próbára ötletükek. A Nyitva! Fesztivál keretében tulajdonosok és beköltözők csökkentett kockázatok mellett működhetnek együtt, hogy azt követően megalapozott döntést hozhassanak a folytatásról.
A jelentkező helykereső projektek legjobbjait szakmai zsűri választja ki, ezt követően a tulajdonosok a helyiségmegtekintések és nyilvános előadás formájában ismerik meg a projektgazdákat. A végleges döntést a tulajdonosok hozzák meg arról, kit támogatnak az egy hónapos bérletidíj-mentes használattal.
A szervezők segítik az ideális tulajdonos-helykereső partnerségek megszületését, biztosítják a megfelelő szerződéses és garanciális keretek létrejöttét és szakmai felkészítést nyújtanak a helykereső projekteknek a sikeres megvalósítás érdekében.
A részvétel előnyei
A fesztiválra jelentkező, üres budapesti üzleteket hasznosítani kívánó helykeresők ötletükkel jelentkeznek a fesztiválra. A továbbjutott projektek ingyenes tréningen vesznek rész és találkozhatnak üres üzletek tulajdonosaival. A tulajdonossal való egymásratalálást követően egy hónapig bérleti díj nélkül használják a helyiséget, és megtapasztalhatják egy saját üzlet fenntartásának előnyeit és kihívásait.
- A zsűri által továbbjuttatott helykeresők három alkalmas felkészítő tréningen vesznek részt
- A szervezők segítik a megfelelő tulajdonossal való egymásratalálást
- A projektek a felkészülés során akár még bérlőtársra is találhatnak
- A beköltözők a fesztivál alatt egy hónapig bérleti díj nélkül, csökkentett kockázattal használhatnak egy üzlethelyiséget
- A fesztivál alatt egy mentor segíti projektjük megerősödését, a megvalósítást pedig önkéntesek támogatják
- A fesztivál végén hosszú távú megállapodásra kerülhet sor a helyiség tulajdonosával
- A projektek jelentős média megjelenéshez jutnak
- Azok a projektek, akik a folyamat során nem találják meg a nekik megfelelő helyet, életreszóló élményt, tudást és kapcsolatokat nyernek
- A részt vevők Budapest egyik legnyitottabb közösségi eseményének részesévé válhatnak
A részvétel Feltételei
A helykereső jelentkező lehet magánszemély, csapat, szervezet, vagy intézmény, illetve ezek együttműködése. Egy jelentkező több projektötlettel is jelentkezhet, ezeket külön jelentezési lapon beadva. Projektötleteket a legkülönbözőbb területekről várunk - legy- en az kulturális, társadalmi, gazdasági jellegű projekt, vagy ezek határterületei.
A tavalyi projektek a fesztivál honlapján tekinthetők meg.
A zsűri szempontjai
- A helykeresőnek hosszú távon, a jövőben célja egy saját helyiség megnyitása
- Felvetése kreatív választ ad a budapesti földszinti üzletek funkcionális lehetőségeire
- terve megvalósítható, gazdaságilag is fenntartható
- A hasznosítási ötlet funkciógazdag és befogadó
- A tervezett programok színvonalasak, bevonják, megszólítják Budapest lakosságát
- A tervezett programok aktuális társadalmi-kulturális kérdésekhez kapcsolódnak
A zsűri tagjainak listáját az esemény honlapján tesszük közzé.
További fontos tudnivalók
- Helykeresőnek jelentkezhet magánszemély, csapat, szervezet, vagy intézmény, illetve ezek együttműködése.
- A benyújtott jelentkezéseket zsűri bírálja el.
- A januárban kezdődő tréningen az 1. körbe bejutott jelentkezőket a tava- lyi résztvevők, illetve szakértők segítségével készítjük fel. A tréningen hasznos kommunikációs és szervezési tudást sajátíthatnak el és megismerkedhetenek egymással.
- A tréninget követően 2016. február 12-én kapcsolatépítő eseményt tartunk, ahol a jelentkezők bemutathatják projektjüket és a tréning “eredményét" a tulajdonosoknak.
- A fesztiválon való részvétel attól függ, hogy sikerül-e egymásra találnia az ad- ott tulajdonosnak és helykeresőnek. Kevesebb számú felajánlott helyiség esetén kevesebb jelentkező jut tovább a fesztiválra.
- A tulajdonos hozza meg a végső döntést arról, hogy melyik helykereső projektet támogatja az egy hónapos bérleti díj mentes használattal.
- Az ingatlant a helykeresők szerződéses keretek között használják, a használat végén megtérítik a tulajdonosnak a fesztivál alatti rezsiköltségeket és ha a felek egy további megállapodás során másként nem rendelkeznek (pl. hosszú távú bérleti szerződés megkötésével), akkor a helyiséget az átadáskori állapotban szolgáltatják vissza a tulajdonosnak.
- A beköltöző projekt vállalja a helyiség kitakarítását, esetleg kifestését. Minden esetleges értéknövelő felújítás egyedi tárgyalási alapot képez.
- A beköltöző vállalja, hogy a fesztivál hónapban rendszeres, boltszerű nyitva tartási idővel üzemelteti a helyet.
- A szervező gondoskodik a megfelelő szerződéses keretek megteremtéséről, felelősséget vállal a rezsinövekmény és az esetleges károkozás megtérítéséért. Ehhez a projekteknek 30.000-130.000 Ft közötti óvadékot kell egy erre elkülönített számlára fizetni (ennek mértéke a helyiség méretétől és állapotától függ), amely a rezsi levonását és tulajdonosnak átutalását, illetve a helyiség átvételkori állapotban történő visszaadását követően visszajár.
- A szervezők szellemi tulajdon védelmét szolgáló nyilatkozata a pályázati kiírás végén található. A szervezők a jelentkező adatait és pályázata tartalmát harmadik félnek – a pályázatot elbíráló szakmai zsűri kivételével – nem adják ki.
Jelentkezés
A helykeresők jelentkezését 2015. december 18. péntek délig várjuk.
A jelentkezés módja:
1. Űrlap kitöltése, Nyitva! 2016 - Helykereső jelentkezőlap
2. Személyes hangvételű bemutatkozó videó. A videó az interjúkat hivatott helyettesíteni, nem szükséges művészi minőségűnek lennie, elég egy – akár okostelefonnal felvett – maximum 3 perces szóbeli projektbemutatás, mely során a jelentkezőnek lehetősége van saját szavaival elmesélnie motivációját. A videót nagyméretű fájlküldővel kérjük eljuttatni a nyitva@kek.org.hu email címre. A fájlnév egyezzen a leadott pályázatban megjelölt projekt névvel.
2016. január 14-ét követően minden jelentkezőt értesítünk az eredményről.
Amennyiben technikai vagy egyéb akadályok miatt úgy érzi, nem tudja elkészíteni a videót, úgy az űrlap vonatkozó kérdésénél indokolja annak okait.
Ütemezés
2015. december 18-ig: Jelentkezés helykereső projekteknek
2016. január 14: 1. kör - A zsűri döntése alapján továbbjutók kihirdetése
2016. január 14 – február 12: Felkészítő tréning (3 alkalom), helyiség megtekintések
2016. február 12 – március 1: 2. kör – Felajánlott helyiségek és helykeresők egymásra- találása. (Kevesebb felajánlott helyiség esetén kevesebb továbbjutó.)
2016. március 1 – április 1: Beköltözések, berendezkedés
2016. április 1 – május 1: Nyitva! Fesztivál, személyre szabott mentorációs alkalmak
2016. május 1. után: Tapasztalatok értékelése
Joginyilatkozat
Kiíró és szakmai partnerei kötelezettséget vállalnak arra, hogy a pályázók részéről részükre bocsátott, a Ptk. 81. § (2) szerint üzleti titoknak minősülő, illetve szellemi tulajdon kapcsán oltalmat élvező, pályázó által bizalmas információnak minősített információkat a program befejezését követően is, korlátlan ideig megőrzik, továbbá a titkot az üzleti titokra vonatkozó szabályoknak megfelelően kezelik és használják fel.
Jelen titoktartási kötelezettség nem terjed ki az olyan titokra, amelyet Kiíró és szakmai partnerei pályázó jelentkezését megelőzően már ismertek, vagy a titok megosztása napján már nyilvános volt, vagy a pályázattól függetlenül nyilvános lett, az alkalmazandó jogszabályok, tőzsdei szabályok, kormány- határozatok, felügyeleti jogforrások, azt nyilvánossá teszik vagy a vonatkozó előírások annak nyilvánosságra hozatalát kötelezővé teszi, továbbá ha a titok átadását hatóság vagy bíróság rendeli el.
A Kiíróról
A KÉK – Kortárs Építészeti Központ független és nyitott kulturális központ és szakmai műhely, amely az építészet oktatását, megismerését és fejlesztését kívánja előremozdítani a lehető legszélesebb szakmai és szakmán kívüli környezetben.
A KÉK-et 2006-ban fiatal építészek, képzőművészek és civilek alapították azzal a céllal, hogy a a széleskörű nyilvánosság számára is hozzáférhetővé tegyék az építészet, városfejlesztés kérdéseit.
A KÉK programjai folyamatos, kiemelt hazai és nemzetközi figyelmet kapnak. Működésünk első 10 évében közel 500 eseményt szerveztünk, köztük hazai és nemzetközi kiállításokat, konferenciákat, vitaesteket, workshopokat, építészeti túrákat és fesztiválokat - ezeken több, mint 250 000 látogató fordult meg.
tevékenységünk szerves része az a kutatói és tanácsadói munka, amelyet önkormány- zatok és a piaci szféra számára végzünk, elsősorban városrehabilitációs, ingatlan- fejlesztési, illetve turisztikai és környezetvédelmi témákban. Mindemellett különböző szakmai hálózatokban, nemzetközi együttműködésekben vállalunk szerepet; kurátoraink publikációin keresztül pedig számos hazai és nemzetközi szakmai médium- ban nyilvánítunk véleményt. további információ: kek.org.hu
Kapcsoalt, további információ
Honlap: nyitvafesztival.hu
Programszervező: Oravecz Júlia
Email cím: nyitva@kek.org.hu
Telefon: +36 20 480 78 91
KÉK - Kortárs Építészeti Központ Alapítvány 1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.