ÖtletFARM – bemutatjuk az Europa Design pályaművét
A Republic Group ügynökség belvárosi irodájának belsőépítészeti pályázatára Bukosza Kristóf belsőépítész és Pojtli Brigitta tervezőgrafikus a magból kicsírázó, növekvő, majd virágba boruló és gyümölcsöt hozó növény metaforájára épített koncepciót vázolt fel, letisztult, kortárs hangulatú enteriőrt teremtve.
Alkotóerő, átszervezhetőség, hasznosság, farm…
Igyekeztünk elszakadni a túl direkt párhuzamoktól, ám ha mégis gondolati mintát keresnénk, a mezőgazdaságtól kölcsönöztük egyetlen növény felépítését. A fogadótérbe lépve szemben találjuk magunkat a hengeres, központi pulttal, ami kellően határozott megjelenésével méltó a képviselt megbízó szakmai súlyához, egyszersmind egy növényi szár, amely irányít, közvetít, továbbít, támaszként biztosítja a szervezet mindennapi működőképességét.
Tény, hogy a rendelkezésre álló terület nem elég ennyi munkatárs eszményi alkotói munkahelyének kialakítására, máskülönben a megbízó maga oldotta volna meg a feladatot. Mi úgy próbáltuk meg feloldani ezt az ellentmondást, hogy az irodahelyiség terét nem csonkítottuk sem többletfunkciókkal, sem öncélú kulisszákkal, így biztosítva az alkotói munkához elengedhetetlen, lehető legtágasabb személyes teret és a legtöbb természetes fényt. Hasonlatunkat követve itt borulnak virágba az ötletek.
Az irodaszervezés kimondatlan alapszabálya, hogy a térkihasználás szempontjából leginkább hatékony bútorrendszer a pad, azaz bench, amely az adott számok esetében inkább csirkefarmot, sőt tojásgyárat eredményezne ötletfarm helyett, amit igyekeztünk elkerülni. A megoldást egy, a szó szoros értelmében formabontó bútorcsaládban láttuk, ami valódi válaszokat ad az irodák nyomasztó derékszögűségét feloldani akaró kérdésekre, biztosítja a csoportszerűen szerveződő munkafolyamatokhoz szükséges személyes kapcsolattartást, míg a többi csoporttól is képes elválasztást biztosítani. Az alapelemekként szolgáló acéloszlopok hordozzák a munkafelületet, valamint bármely, utólag is átszervezhető irodai kiegészítőt és egyben energiaoszlopként is működnek. Így a merevítő rendszerben vezetett kábelek biztosítják az épület gépészetétől függetleníthető erős- és gyengeáramú rendszereket, amely talán nem elvetendő szempont olyan térben, ahol padlóban vezetett kábelezésre nincsen lehetőség.
Meggyőződésünk, hogy a belmagasság nem ad lehetőséget több szint kialakítására, különösen, hogy ilyen sűrűségben ültetve a dolgozókat szükségesnek látjuk a légkezelést, és mesterséges frisslevegő utánpótlást, amit a mennyezet alatt szabadon vezetve célszerű megoldani. Annak érdekében, hogy se az ésszerűség, se az esztétika ne szenvedjen csorbát, akusztikus álmennyezeti felületeket függesztenénk a légtérbe, amelyek egyúttal a szellőzőgépészet elszívó, befúvó egységeit is takarják. Ezzel meggátoljuk, hogy a befúvási pontok alatt ülőket a léghuzat veszélyeztesse, valamint a bútorrendszer virágszirom-szerű világító hártyáival együtt fokozzuk a munkatérben keletkező zajok elnyelődését, amely szintén jellegzetes gondja az egyteres irodáknak.
Az azonnali rugalmasságot, átalakíthatóságot mi az ötletszobában, és a vetítő-tárgyalóban kívántuk érvényesíteni. Utóbbi igény szerint tökéletes megjelenésű tárgyaló, amelynek kulcsa a legújabb vívmányokat magában rejtő konferenciaasztal, ami egyszerű mozdulattal billenthető lapjával másodpercek alatt félretolható, átadva a teret a teátrumszerűen kialakított vetítőnek.
Mindkét rendeltetést kiegészíti a nézőtér lépcsős felületein, és a kiegészítő puffok anyagaként megjelenő hangelnyelő burkolat, valamint a látványos fény-árnyék hatással gyönyörködtető, szintén zajcsökkentő, falburkoló táblák. Színeivel, fényeivel és hangzásával ez a helyiség egy tévéstúdióra emlékeztethet, amely mind moziként, mind fontos tárgyalásnál megfelelő környezet. Ez képzeletbeli növényünk gyümölcse.
Az ötletelés talán az egyetlen szerep, melynél a befelé figyelés nem igényel természetes fényt, ellentétben más, hosszabb távú feladatokkal. Az ötletszoba, hasonlatunk szerint a mag, ahonnan minden elindul, elsődleges feladatán kívül csendszobaként, illetve kávézó, kikapcsolódást biztosító térként egyben a konyha előszobája is, elszigetelve azt az irodától. Kialakításához képzelőerőt, átrendezéséhez a munkatársakat megmozgató, nem túl testes ülőbútorokat ajánlottunk, felületeiben azonban itt sem mondhattunk le a vetítőnél említett hangelnyelő felületekről.
A színek kiválasztásánál a Republic Group arculatát vettük figyelembe: fehér alap a gondolatok szárnyalásához, erőteljes színek (narancs, vörös és bíbor) a kreativitás kiteljesedéséhez. A falakon virágmotívumok, az ötletszobában és a munkatérben organikus, játékos formájú bútorok segítik, hogy a napi munka során a különböző helyiségek a Kreativitás virágágyává válhassanak.
ÖtletFARM
tervezők: Bukosza Kristóf (belsőépítész), Pojtli Brigitta (tervezőgrafikus) - Europa Design
tervezés éve: 2010
bruttó szintterület: 283,6 m2