Épületek/Örökség

Ózdi munkáskolóniák - az integrált örökségvédelem egyik hazai helyszíne

1/10

?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
1/10

Ózdi munkáskolóniák - az integrált örökségvédelem egyik hazai helyszíne
Épületek/Örökség

Ózdi munkáskolóniák - az integrált örökségvédelem egyik hazai helyszíne

2003.06.19. 14:06

Ózd és a vasgyár, a vasgyár és a munkások, a munkások és a kolóniák, a kolóniák és a városszövet, a városszövet és a természeti környezet, a természeti környezet és Ózd...

ÖRÖKSÉG
Ózd és a vasgyár, a vasgyár és a munkások, a munkások és a kolóniák, a kolóniák és a városszövet, a városszövet és a természeti környezet, a természeti környezet és Ózd... Mindezek szorosan egymásra épülő elemek - talán fokozottabban, mint más városokban. Még szinte eredeti formájukban megmaradtak az ózdi épület-együttesek, jól láthatóak a századfordulós elgondolások, amelyeknek megismerése nemcsak városépítészeti, hanem történelmi és szociológiai adalékokkal is szolgálhat az ezredforduló embere számára.

A városszerkezet a természeti környezetbe komponált szövet, melynek középpontjában - a középkori, vagy annál is régebbi városmag helyén - a múltszázad-közepi gyár áll. Ózdnak tehát nincs igazi városközpontja - ennek helyén a gyár terül el, valamint az azt közvetlenül körülvevő munkás-lakótelepek (eredetileg 19 féle kolóniából álló) zónája és az ezekből szerteágazó ´hétvölgynyi´, többnyire falusias jellegű városrészek. A ´városközpont-nélküliség´ nem feltétlenül negatívum, hanem inkább sajátosság, amivel a várost lakó emberek majdnem kétszáz éve - a természeti környezet részeként - együtt élnek. A városlakók munkáskultúrája pedig nem a II. világháború utáni idők terméke, hanem annál sokkal régebbi: a trianoni felosztást megelőző regionális kultúra, amelyet a korabeli gyártulajdonosok fontosnak tartottak kialakítani és ápolni.

A munkások lakásai (Újtelep, Velence stb.) zömében egyszobásak, a tisztviselők és az számára épített lakások (Tisztisor, Nagyamerika, stb.) voltak többszobásak. A munkások és a tisztviselők társadalmi hierarchiájának érzékeltetésén alapuló és a természeti környezettel mintaszerűen összekomponált telepítés a gyár közvetlen szomszédságában elhelyezett telepeknél a legszembetűnőbb. A gyár területének szintjén lévő lapos, igénytelenebb területeken helyezkedtek el az egyszerű munkásoknak szánt lakhelyek (Fürdősor, Régi Kolónia, Rendetlen Kolónia, Kórházsor), a hegy lábánál az előmunkásoknak építettek telepet (Hosszúsor), a hegyoldal középső sávjába ékelt házakban javarészt már altisztek, magasabb beosztásban dolgozó munkások éltek (Kisamerika), és a hegytetőn a legmívesebben kidolgozott, nagy alapterületű házakban már csak a tiszti rangúak, igazgatók kaphattak helyet (Nagyamerika). Ez a furcsa kasztosodás ugyan távol állt a demokratikus elvektől, de helyette kialakított egy olyan rendezőelvet, amely által az emberek és dolgok javarészt mindig megtalálták a saját helyüket.

Mindebből kitűnik, hogy - egy-két különlegesebb építészeti teljesítménytől eltekintve - az ózdi házak önmagukban véve nem rendkívüliek, viszont jó anyagokból, igényesen, tisztességesen elkészített házak, amelyek viszont csoportosan, a környezetükkel együtt már figyelemreméltóak, megmentésre érdemesek. Felújítva, korszerűsítve a legmodernebb, új építésű szociális lakótelepekkel is vetekedhetnének. De mindez csak egy markáns fordulat következtében történhetne meg, amitől magához térne évtizedes csipkerózsika-álmából Ózd és a vasgyár...




 

FELMÉRÉS
Az ózdi kolónia-szövet értékeire felfigyelve a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) 2002-ben elindította felmérés-sorozatát. Ennek eredményeként 2003-ra elkészül az első hat legfontosabb (köztük az itt bemutatott Velence) telep építészeti felmérési dokumentációja, valamint folytatódik az Inter-Save felmérési módszer - hazai viszonylatban újdonságszámba menő - alkalmazása is. A műemlékes városvédelem progresszív vonulatának: az integrált örökségvédelemnek, valamint az a hazai ipari műemlékvédelemnek válhat így várhatóan közös akcióterületévé a jövőben Ózd. A bemutatott Velence-telep (1922 - 1925) kétszintes lakásokból áll. A 48 házat (22 két-, 20 négy- és 1 egylakásos - összesen 135 lakást) számláló telepet a Drótoshegy lábánál, a Hangony-patak partján építették meg. A telep északi részét a szövetkezeti elven telepített, szintén századfordulós Kisfalud határolja (mögötte a hegyvonulattal), délről pedig - a forgalmas közút túloldalán - a vasútállomás, amely a korabeli állomások közé tartozó, jó minőségű épület.

Figyelemre méltó, hogy a telepet külön bejárattal látták el, amelyet a beszédes Sóhajok hídja névvel illetnek. Ennek az építészeti gesztusnak fontos helykijelölő és lehatároló szerepe van - a mai lakóparkok sorompós bejáratához képest kétségkívül jóval elegánsabb és humánusabb megoldás. A kolónia telepítése nem szerencsés, mivel vizenyős területre - a szöveten belül az egyik legészakibb részre - épült, így időnként árvíz sújtotta. A telepnek a névadásból származó ´imázsát´ más elemekkel is következetesen gazdagították - például a Sóhajok hídja mellé vízelzáró zsilip is készült a Hangony patakra (de emellett korszerű csatornázási rendszerrel is ellátták).

A Marschalkó Béla által tervezett Velence-telep az ózdi kolóniák legsajátosabb formakezelésű telepe. Főleg a kétlakásos épületek merész, dinamikus tömegalakítása a figyelemre méltó: szokatlan aszimmetrikus megjelenés jellemzi. Telepítésében a derékszögű és a szimmetrikus szerkesztési elvek a mérvadók, de izgalmasan komponált ritmikával vegyítve. Az épületekhez épített kamra és sertésól a telkeken belüli intimitást biztosító épülettömeg-rész is egyben. A ház előtti tornác és a hátsó bejárat kialakítása védett bejáratot biztosít a lakások számára.

 

INTER-SAVE
A korszerű dániai felmérési módszereket adaptálva 2000-ben az Országos Műemlékvédelmi Hivatal kiadványban ismertette az épületek és városszerkezetek megőrzésének új szemléletű értékelési módszerét:
"Integrált értékvédelem: Az építészeti örökség fogalma fokozatosan megváltozott az utóbbi 30 évben. Korábban elsősorban a kiemelkedő műemlékeket vagy legfeljebb egy-egy önálló építményt soroltak ide, ezt a szemléletet azonban mára felváltotta az épített környezet jóval átfogóbb koncepciója, amely inkább a hétköznapi épületek kapcsolatára összpontosít. Amennyiben hagyományos értelemben vett műemlékek is szerepelnek az ily módon szemlélt építészeti környezetben, azok magától értetődően növelik az adott térség értékét. A nézőpont ilyen jellegű megváltozását elsősorban az okozta, hogy a ´közönséges´ épületek nagy tömege semmisült meg. Ennek a szemléletváltásnak sajnálatos késedelme miatt került sor például az ózdi gyárkéménysor bontására is - mely szintén nem egyedi épületként, hanem a sajátos város szervezőelemeként volt csak értelmezhető, így megmentésre jogosult. Bár a kémények már eltűntek a város közepéről, a kolóniák még - fontos szövetelemként - jelen vannak és feltárásra várnak."

INTER-SAVE: Az 1985-ben aláírt Granadai Egyezményben a korábbiaknál jóval tágabb értelemben szerepelt az ´építészeti örökség´, főként pedig az ´épületcsoportok´ fogalma. Az aláíró államoknak kötelességévé teszi épület-nyilvántartás készítését, illetve az ilyen jegyzékek bővítését. Továbbá megszabja nekik, hogy megfelelő dokumentációt tartsanak fenn a megóvandó műemlékek, épületcsoportok és környezeti egységek pontosabb meghatározása céljából. Mindezt szem előtt tartva dolgozták ki SAVE felmérési módszert. A rendszer révén lehetőség nyílik az építészeti örökség helyzetének gyors áttekintésére, a változás alatt álló területeken is. A teljes folyamat három részre tagolódik. 9 hónapon belül elvégezhető egy olyan térségben, ahol kb. 6000 épület található. A vizsgálat részei: ´Előzetes vizsgálat´ majd ´Terepmunka´ és ´Értékvédelmi atlasz´. Az előzetes vizsgálatokat követő terepmunkákat a tablón látható, a helyszínre adaptált vizsgálati lapok segítségével kezdték el - a KÖH egyik partnereként - a SZIE-YMMF (Szent István Egyetem Ybl Miklós Műszaki Főiskolai karának) hallgatói és munkatársai.


Szerzők:
ÖRÖKSÉG
Várostörténeti kutatások:
Csontos Györgyi-Vass Tibor: Ózdi munkáskolóniák (1861-1970), Kráter 2001.
Csontos János-Csontos Györgyi: Velencétől Nagyamerikáig, Duna TV 2001.

FELMÉRÉS
Megrendelő: KÖH, Tudományos Főosztály
Felmérők: SZIE-YMMF
(Arnóczki Imre Balázs, Csontos Györgyi, Doka László, Ligeti László)

INTER-SAVE
Az Ózdi projekt résztvevői
- KÖH: Kristóf Ágnes, Rácz Jolán, Somorjay Selysette, Váczi Piroska
- SZIE-YMMF: Épületrehabilitáció III. évf., Markó Balázs (tantárgyfelelős), Csontos Györgyi (kutatásvezető)

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.