| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Technológia

Piacképes építőipari szaktudást profiktól

1/3

Habitat for Humanity Magyarország

Habitat for Humanity Magyarország

Habitat for Humanity Magyarország

?>
Habitat for Humanity Magyarország
?>
Habitat for Humanity Magyarország
?>
Habitat for Humanity Magyarország
1/3

Habitat for Humanity Magyarország

Habitat for Humanity Magyarország

Habitat for Humanity Magyarország

Piacképes építőipari szaktudást profiktól
Technológia

Piacképes építőipari szaktudást profiktól

2016.10.24. 11:38

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Budapest

Cég, szervezet:
Saint-Gobain

Piacképes tudást kapnak azok a fiatalok, akiket a Habitat for Humanity Második Esély programjában a Saint-Gobain - a világ egyik vezető építőipari cégének - munkatársai oktatnak.

A legjobbaktól tanulhatnak

"Nagyszerű lehetőséget, hatalmas előnyt jelent ez a képzés a diákoknak. Néhányan olyan ügyesek, hogy díjat érdemelnének!"– mesélte Nagy Tibor a Habitat for Humanity építésvezetője azon az egyedülálló terepi gyakorlaton, ahol szakiskolás fiatalokat tanítanak a legmodernebb építőipari technikákra. A lakhatási szegénység ellen küzdő Habitat képzési programját a Saint-Gobain építőipari cégcsoport alapítványának támogatásával és szakembereivel valósítja meg. A fiatalok itt megszerzett tudása nagy előnyt jelent majd a munkaerőpiacon. A képzésben résztvevő húsz diák gipszkartonozást, hőszigetelő rendszerek kialakítását és színezést tanul profiktól -  a Weber és a Rigips szakembereitől -  és megismerkednek a minőségi építőanyagokkal is.

"A fiúk nagyon aktívan vettek részt a képzésben, külön jó volt látni, hogyan örülnek a minőségi alapanyagoknak. A srácok nagyon várták már az éles bevetést, mert még nem volt alkalmuk igazi építkezésen részt venni." –mesélte az élményeket a közös munkáról Nagy Tibor, a Habitat munkatársa. A kőműves tanulók mellett ács- és szobafestő szakról is jelentkeztek diákok a képzésre, akik így komplexebb tudással kerülnek ki az iskolából.

Habitat for Humanity Magyarország
3/3
Habitat for Humanity Magyarország



Ne vesszenek el a tehetségek!
                                                
A Saint-Gobain cégcsoport hátrányos helyzetű fiatalokat szeretne segíteni, ez a képzés nekik is piacképes tudást ad. "Képzésünkkel rászoruló diákoknak is lehetőséget akarunk adni, akiknek a szaktudásuk lehet a  kitörési eszközük. Az építőipar sok fiatalnak kínál munkalehetőséget, az igény is megvan a minőségi lakókörnyezetre, ami a jól képzett szakemberek keresettségét növeli." – mondta Polányi Mária a Második Esély program Saint-Gobain alapítványi szponzora. Az elméleti és gyakorlati képzésen túl munkaerőpiaci ismeretekről is szó esik, ahol használható, kézzelfogható tippeket kapnak a diákok, de a legfontosabb, hogy az oktatók az önálló gondolkodásra, az építkezéseken felmerülő problémák megoldására is rávezetik őket.

Összekötik a tanulást a jótékonysággal

A Második Esély programban nemcsak képzés folyik: a Habitat for Humanity szociális bérlakásokat újít fel, hogy rászoruló családok otthonhoz juthassanak. A Habitat szakmai partnere a Szociális és Rehabilitációs Alapítvány (SZÉRA), az általuk fenntartott intézményekből választják ki az otthonhoz jutó családokat. A program képzési részében a diákok egy szociális bérlakás felújításánál tanulják meg a gipszkartonozást, míg a hőszigetelést és színezést a SZÉRA átmeneti otthonának egyik épületének korszerűsítésével sajátítják el. Miközben gyakorlati tapasztalatot szereznek, jótékony munkát valósítanak meg. "Ez más, mint a tanműhelyben - magyarázta az egyik fiú büszkén, miközben társával egy gipszkartont illesztettek a mennyezetre - itt egy család fog élni, ez lesz az otthonuk. Nem hibázhatunk, jól kell megcsinálni."

A példaértékű együttműködés egyben nagy segítség is az Átmeneti Otthonnak

A gyermekek átmeneti gondozása állami alapfeladat, amelyet a Szociális és Rehabilitációs Alapítvány közhasznú szervezetként végez az általa működtetett családok átmeneti otthonaiban. A SZÉRA két fővárosi kerület és két pest-megyei település területén nyújtja a helyi önkormányzatokkal kötött feladat-ellátási szerződések keretében ezt a gyermekjóléti alapellátást. A jelenleg 51 gyermekes családot befogadó intézményrendszerükben lakhatást biztosítanak és komplex segítő munkát végeznek a rászoruló családokkal annak érdekében, hogy ők ismét képessé váljanak az önálló életvezetésre.

"A Habitat for Humanity Magyarország és a SZÉRA több éve áll együttműködésben. Az erre épülő bizalom és a közös célkitűzések nagyban segítik a Második Esély program sikerét. A Saint-Gobain cégcsoport támogatása lehetővé teszi, hogy a SZÉRA székhelyén található intézmény épületén olyan felújítási munkálatok is elkészüljenek, amelyek elvégzésére egyéb módon nem lenne lehetőségünk. A programnak köszönhetően az intézményben a jövőben komfortosabb körülmények között élhetnek majd a családok és az épület fenntartási költségeinek csökkenése révén szervezetünk anyagi stabilitása is nő. Véleményünk szerint ez az együttműködés sok tekintetben modellértékű. A benne résztvevő felek mindegyike kap valami pluszt, valamilyen hozzáadott értékkel gyarapszik: legyen az tapasztalat, szaktudás, egy fontos társadalmi küldetés beteljesítése vagy akár jobb lakhatási és működési feltételek. Ez a program arra is kiváló példa, hogy milyen új lehetőségeket nyithat meg a szervezetek és cégek közötti együttműködés, vagyis a közös felelősségvállalás" - foglalta össze a programmal kapcsolatos tapasztalatait Carlos Lattes Pavez a SZÉRA igazgatója.

Versenyképes szaktudás - szakemberektől

Saint-Gobain Construction Products Kft. Rigips divíziója 1991-ben kezdte meg tevékenységét Magyarországon, a Rigips rendszert domináns márkatermékké fejlesztette a magyar szárazépítési piacon. Azóta sok millió négyzetméter gipszkarton építőlemezt és több százezer tonna gipszalapú porterméket szállított hazánkba és export országokba egyaránt; meghonosítva ezzel egy Európában már több mint 50 éve működő népszerű szárazépítési technológiát. 2005 decemberétől a Saint-Gobain vállalatcsoport tagjává vált, majd 2008 szeptemberében megnyitotta Magyarország egyetlen gipszkarton gyárát Halmajugrán, a Mátrában. Az itt előállított építőlemezek több ízben kiérdemelték a Magyar Termék Nagydíj kitüntető címet.

"Örülünk, hogy csatlakozhattunk a Saint-Gobain Initiative Foundation és a Habitat for Humanity Hungary – projektjéhez nem csak termékadományokkal és dolgozóink önkéntes munkájával, hanem egy oktatási programmal is, amellyel a gyakorlatban is bemutathatjuk, hogy a szakmai tudás segítségével a fiatalok hogyan találják meg az utat a munka világába." – mondta el Szentesi Mária, a Rigips műszaki és termékfejlesztési vezetője.

"Oktatónk, Kupai Zsolt nem csak a felületképzés és a szárazépítés legmodernebb technológiáit mutatta be a hallgatóknak, hanem a munkavédelem alapelveit is. Az elméleti és gyakorlati oktatás során a diákok betekintést nyerhettek a gipszkarton felületek glettelésével, javításával, a modern felületképző anyagokkal, válaszfalak és előtétfalak szerelésével kapcsolatos munkafolyamatokba, valamint bemutattuk nekik a Rigips új innovációját, a Habito rendszert is. Reméljük, hogy a tanultak segítik a hallgatókat a munka világában való érvényesülésben."

Habitat for Humanity Magyarország
2/3
Habitat for Humanity Magyarország


A biztos tudáson alapuló szakértelem garanciája

A Saint-Gobain Construction Products Weber divíziójának oktatását Pozsonyi László okleveles építőmérnök, épületrekonstrukciós szakmérnök vezette. Az oktatás fontosságát kiemelve elmondta: "Az épületenergetikai követelmények –az uniós elvárásoknak megfelelően – egyre inkább szigorodnak. Hazánkban több lépcsőben közelítjük a végső cél elérését, miszerint 2021-ben már csak >>közel nulla energiaigényű<< épületek lesznek építhetők. Az épületek passzív hővédelme (határolószerkezetek hőszigetelése) ily módon kiemelt figyelmet kap a pályázatos és magánerős megvalósításkor egyaránt, különös tekintettel a kivitelezés megfelelő minőségére.

Napjainkban, amikor a szakmunkásképzés reformját is éljük, nélkülözhetetlen, hogy a jövő szakemberei első kézből (a gyártóktól) kapjanak hiteles információt az épületek elvárt energetikai teljesítményét biztosító műszaki megoldásokról. Tekintettel arra, hogy a homlokzatok általában legnagyobb lehűlő felületét képezik az épület termikus burkának, a teljes homlokzati hőszigetelő rendszerek (THR) szakszerű kialakításának fontos szerep jut.

A tanulóknak megtartott előadásunkon –weberes példákon keresztül– részletesen ismertettük a THR-kel szemben támasztott követelményeket, a rendszerek felépítését, a kivitelezés lépéseit és eszközeit és kitértünk a leginkább tűzvédelmi szempontból lényeges csomópontok (nyílások körüli, véglezárások) gyártóspecifikus kialakításaira, valamint a meglévő THR-ek felújítási lehetőségeire és a leggyakrabban elkövetett építési hibákra, melyek a gyártói előírások maradéktalan betartásával megelőzhetőek. A tanulók egy kisebb lakóépület hőszigetelését weber.therm homlokzati hőszigetelő rendszerrel készítik/készítették el gyártói segítséggel, gyakorolva az elméletben elsajátított technológiát, közben megismerve a rendszertermékek és kiegészítők tulajdonságait, a használatos szerszámokat, eszközöket. Csak a biztos tudáson alapuló szakértelem lehet a kivitelezés megfelelő minőségének garanciája."

forrás: sajtóközlemény

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.