Közélet, hírek

Ők a 2015-ös Piranesi-díj magyar jelöltjei

2015.10.12. 09:41

A Piráni Építészeti Napok az egyik legfontosabb nemzetközi építészeti konferencia és ennek elengedhetetlen részét képezi a Nemzetközi Piranesi Építészeti Kiállítás, ahol az év legkiemelkedőbb épületei versengenek a Piranesi-díjért. A díj magyarországi előzsűrízése alapján az alábbi 5 projekt szállhat versenybe. 

Lezajlott a 2015-­ös Piranesi-­díj magyarországi előzsűrizése: kiderült, hogy melyik öt hazai projekt szerepelhet a Nemzetközi Piranesi Építészeti Kiállításon, s szállhat versenybe a díjért.

A Piráni Építészeti Napok a világ egyik legrégebbi hagyományokkal rendelkező nemzetközi építészeti konferenciája, amely minden évben bemutatja a legfrissebb építészeti trendeket és a leginnovatívabb térformálási ötletek. A konferenciát több kapcsolódó építészeti kiállítás is kíséri, közülük a legfontosabb a Nemzetközi Piranesi Építészeti Kiállítás: az előző két év munkáiból Ausztria, Csehország, Görögország, Horvátország, Magyarország, Olaszország, Szlovákia és Szlovénia jelölőbizottságai választják ki országonként azt az öt projektet, melyek bemutatkozhatnak a tárlaton, egyúttal versenyezhetnek a Piranesi‐díjért.

Magyarország nemzetközi kapcsolattartója, s egyben a hazai zsűri elnöke Gunther Zsolt DLA építész, a 3h építésziroda vezető tervezője. A további három ítész személye, akárcsak a nemzetközi bizottság esetében, évről-­évre változhat. A 2015-­ös magyar zsűri összetételét a sokszínűség és a friss szemlélet jellemezte: Pásztor Erika Katalina, az építészfórum.hu főszerkesztője már több alkalommal vett részt a magyar projektek válogatásában, a másik két zsűritag, Kelecsényi Kristóf művészettörténész és kritikus, illetve Polyák Levente urbanista, kutató és kritikus, idén debütált ebben a szerepben.

A zsűrizés október 7­‐én volt egy jó hangulatú beszégetés keretében, a 3h irodájában. A közel 30 javaslat közül a zsűri a következő 5 hazai projektet ítélte a legjobbnak:

Műteremház Debrecenben
Tervező: Kovács Péter DLA (Archiko)

Visegrádi városközpont I. ütem
Tervezők: Tamás Anna Mária és Kovács-­Andor Krisztián (A+ Építész Stúdió)

Az egyetem halottai – az ELTE Bölcsészkarának II. világháborús emlékműve Tervezők: Albert Farkas, Bujdosó Ildikó, Fajcsák Dénes, Lukács Eszter, Polgárdi Ákos, Róth János DLA, Szabó Levente DLA és Szigeti Nóra (MM Csoport és Hetedik Műterem)

Ravatalozó Dabason
Tervezők: Kovács Zoltán (KZ Építésziroda) és Ligetvári István

Szőlőléüzem Győrújbaráton
Tervező: Ekler Dezső DLA (Ekler Architect)

 

forrás: sajtóközlemény