| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Közélet, hírek

Újabb bontás a zsidónegyedben

1/7

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 41.

?>
Kazinczy utca 37.
?>
Kazinczy utca 37.
?>
Kazinczy utca 37.
?>
Kazinczy utca 37.
?>
Kazinczy utca 37.
?>
Kazinczy utca 41.
?>
1/7

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 41.

Újabb bontás a zsidónegyedben
Közélet, hírek

Újabb bontás a zsidónegyedben

2009.02.10. 12:47

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Vélemények:
11

Dosszié:

Ismét bontás kezdődött az évek óta viták kereszttüzében álló, bizonytalan jövőjű régi pesti zsidónegyedben. A Bauhaus bérház és társa, az egykori kóser hentesüzem sorsa rég megpecsételődött.

Megkezdődött a Kazinczy utca 37. számú ötemeletes, Bauhaus stílusú bérház bontása a régi pesti zsidónegyedben. Az állítólag rossz műszaki állapotú házat pár éve ürítették ki, nem tartozik a negyed egyedileg védett épületei közé, de építése idején színvonalas modern lakóháznak számított. A negyed történetének szakértője, Perczel Anna építész tájékoztatása szerint a ház 1940 körül épült Mengl Ferenc és neje részére, tervezője is Mengl Ferenc volt.

Az utcavonaltól kissé visszahúzva, előkertes beépítésben áll, szintenként egy-egy nagy méretű, polgári lakás volt benne. A negyed védelméért küzdő ÓVÁS! Egyesület a ház bontásával nem ért egyet, véleményük szerint egy ekkora épület eldózerolása nemcsak urbanisztikai, hanem ökológiai szempontból sem elfogadható. Az épületet alkalmasnak tartották volna például diákszálló céljára.

 

Kazinczy utca 37.
1/7
Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.
2/7
Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.
3/7
Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.
4/7
Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 37.
5/7
Kazinczy utca 37.

Kazinczy utca 41.
6/7
Kazinczy utca 41.

 

A bérház sorsa összekapcsolódik a szomszédos Kazinczy utca 41. számú, helyi védelem alatt álló házzal, amely a közelmúltig kóser hentesüzletnek adott otthont. Évekkel ezelőtt ezt is kiürítették, fiatalok foglalt házat akartak benne létrehozni, hátsó szárnyában egy darabig hajléktalanok menháza működött. A szomszédos üres telekkel (Kazinczy utca 39.) együtt mindhárom épület helyére új társasház kerül. Az egykori hentesüzem századfordulón átalakított, klasszicista épületének karakteres utcai szárnyát a rendezési terv szerint meg kellene tartania a befektetőnek, ám hátranyúló szárnya a hentesüzem helyiségeivel együtt lebontható.

Az építészfórum bemutatta Varga Piroska diplomadíjas tervét a három telekre, amely mindkét régi ház megtartásával és a foghíj beépítésével a negyed kulturális hagyományaihoz kapcsolódó funkciójú könyvkötőházat szánt erre a helyre. A realitás ezúttal is más: Mengl Ferenc bérháza már biztosan nem éri meg a hetvenedik születésnapját.

Vélemények (11)
olvasó
2009.02.11.
10:58

csinálj valamit piri

airdace
2009.02.11.
09:39

Azért is szomorú ez a dolog, mert a legtöbb lebontott ház olyan, ami kis telekméreten épült (keskeny homlokzatú) - ilyen volt a Holló utcai ezüstműves ház is - és ezek helyén egyesített telken homogén tömegek épülnek, ami sokkal egyhangúbb összképet eredményez, mint egymás mellett sok ház. Ha le is bontanak házakat, szerintem nem kellene engedélyezni a telekegyesítéseket, ezzel legalább struktúrájában megtartva az utcaképet.

MuMa
2009.02.11.
08:18

Felháborodtam a híren, és még jobban az első hozzászóláson. Hihetetlen, hogy ilyen még ma is megtörténhet, amikor a napokban tartóztatták le a kerület polgármesterét! Minden folyamatban levő ingatlanügyet azonnal le kellene állítani és felülvizsgálni. Az a néhány ház, amely még megmaradt, a történelmi negyed elválaszthatatlan részét képezi, értékétől és állapotától függetlenül, és egyedi elbírálást érdemel.

A képen látható bérház nemcsak formája és stílusjegyei, de a városképben elfoglalt pozicíiója miatt is érdemes a megmentésre. Mondom ezt, mint művészettörténész és mint magánember. Elképzesztőnek tartom, hangsúlyozom még egyszer, hogy bontására sor kerülhet. 

Holló
2009.02.10.
21:49

Az épület bauxitbetonos volt, a teljes lépcsőház vasakkal alátámasztva, hogy rá-ne szakadjon valakire..

5 éve kiürítették már, a bontási engedély pedig 1 éve jogerős.

Az épület véleményem szerint ronda volt, eltúlzott magasságával kirívott a környezetből. 

zsuppanandras
2009.02.10.
22:19

@Holló: valóban a bauxitbeton volt a kiürítés indoka, csak éppen a két szomszéd telek is magántulajdonba került, és három építési telekkel könnyebben boldogul a beruházó. ebben most már tegyenek igazságot a túlvilági statikusok...

zapata
2009.02.11.
05:19

@zsuppanandras: Egyszer olvastam én is egy statikai szakvéleményt, aminek ürügyével elbontottak egy igen karakteres soproni épületet. Röviden úgy foglalhatnám össze a halandzsán kívüli érdemi tartalmát, hogy "hullik a vakolat, gazdaságtalan felújítani, bontsuk le". Sok ilyen statikai szakvélemény készülhetett szerte az országban. Csoda-e, hogy illetékesék akkor is a vállukat vonogatják, amikor egy valódi szakvéleményt valóságos veszélyt jelez?

keesan
2009.02.10.
17:35

Szomorúan olvasom, hogy a cikk írója, ilyen ostoba írásokat publikál. Nagy valószínűséggel az ÓVÁS! tagja, és pont emiatt támad minden olyan zsidónegyedben történő változást, ami később a terület képét javíthatja a jövőben. Nem hinném, hogy ennek az épületnek az eltüntetése akkora szívfájdalmat ejt bárkiben is. Mert ha az a gond az itteni befektetőkkel, hogy rombolják a zsidónegyed történelmi képét, akkor ez az épület aztán végképp nem illik a környezetbe. Egyre bosszantóbb, hogy azokat a befektetőket próbálják innen elűzni, akik azért jöttek, hogy ezt a helyet újra élettel töltsék meg. Gondolok itt akár a Király utcára, vagy akár a Gozsdu udvarra is, ami a nyár vége felé egyre hangulatosabb volt a kiülős kávézóival... Undorító, hogy több nyilvános megszólalásaikban folyamatosan maguknak mondanak ellen, és hogy pont a legutóbbit is mondjuk NEM egy "megóvott", összeszakadó, bűzös, rideg és a környezet képét romboló épületben tartották meg, hanem egy "fincsi" kis kávézóban. Elegem van, hogy ahelyett, hogy tetteket látna az itt lakó emberek zöme, csak a hátráltatással találkozik, és hogy ez egyre nagyobb méreteket ölt. 

Itt nem csak megvédeni kell az épületeket, hanem rendbe is hozni! És igen ehhez le kell bontani az épületeket, amikben valljuk be se maga, sem én nem laknék szívesen. Azt írja diákszállót terveztek oda? Mikor? És ki mozdult meg ezért az ügyért??! Elszomorító hogy nem azért küzdenek az emberek, hogy fellendítsenek egy fejlődő területet, vagy hogy a kerület előnyét nézve segítsék a befektetések mihamarabbi befejezését, vagy elindulását.

Én, aki itt lakom a belvárosban, örömmel nézem, hogy egyre jobban kezd fellendülni az élet, és igenis támogatni fogom azokat az embereket, akik végre változtatni tudnak ezeken a sötét utcákon; üzleteket hoznak magukkal, éttermeket és szállodákat.

 Üdvözlettel: keesan, VII. kerületi lakos 

zsuppanandras
2009.02.10.
18:47

@keesan: ilyen Bauhaus házakból áll egész Újlipótváros, már ezekben sem lehet "emberhez méltóan" lakni? ugyan már.

epiteszikon
2009.02.10.
19:05

@zsuppanandras: Elnézve a fotókat.....

Azért van pár ügyes kezű tervező, aki az utcaképet egy jó (új) épülettel építészetileg magasabb szintre emeli. Én nem lakom Bpesten, De laktam. És szeretem.

De a belváros sok munkát igényel, hogy Budapesthez illő legyen városképileg, illetve minden egyes új. lakható épület talán az el/ki költöző belvárosi népeket ittmaradásra hívja. S ez nagyon fontos. Hanem a legfontosabb.

Így lesznek lakható városok.

zsuppanandras
2009.02.10.
19:27

@epiteszikon: kétségtelenül nem a zsidónegyed legértékesebb háza, ha csak ezt bontották volna el, nem lenne tragédia. a cikk egyébként nem állásfoglalás, hanem hírközlés: amikor egy nagy belvárosi házat lebontanak, arról érdemes beszámolni, akár szép volt, akár csúnya, akár átlagos. azt viszont megfontolandó érvnek tartom, hogy ökológiai szempontból végtelenül kártékony törmelékhegyeket gyártani egyébként használható épületekből. ha a ház szerkezetileg tényleg vacak volt, az más kérdés, csak pont ebben a kerületben már akkor is felébred az emberben a gyanú ha papíron minden a legnagyobb rendben van. ma vitték el a rendőrök a polgármestert...

lenienn
2009.02.10.
21:46

@keesan: butaság, nap, mint nap e mellett a ház mellett járok el, kifejezetten szeret(t)em.

az előkertes beépítés, a visszahúzott tömeg, kifejezetten megmozgatták az ember agyát. már legalább tucatnyi vázlat készült a fejemben róla.

 tipikusan az a ház, ami még leromlott állapotában is inspirál, és bármi lehetett volna belőle.

 butaság elbontani, meg némileg arcátlanság is, egyszerű profitmaximalizálás. az a hozzáállás, amit nem lenne szabad hagyni -pont ebben- a kerületben.

 sajnálom

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Gül Baba utca // Egy hely + Építészfórum

2024.01.30. 16:22
8:55

A Frankel Leó útról nyíló meredek, macskaköves gyalogutat sokszínű építészeti térfalai és ebből fakadó zegzugossága teszi Budapest egyik legromantikusabb utcájává. A hangulatos ösvényen keresztül lehet felzarándokolni a közel fél évezreddel ezelőtt épült Gül Baba türbéjéhez, az iszlám világ legészakibb szenthelyéhez.

A Frankel Leó útról nyíló meredek, macskaköves gyalogutat sokszínű építészeti térfalai és ebből fakadó zegzugossága teszi Budapest egyik legromantikusabb utcájává. A hangulatos ösvényen keresztül lehet felzarándokolni a közel fél évezreddel ezelőtt épült Gül Baba türbéjéhez, az iszlám világ legészakibb szenthelyéhez.

Nézőpontok/Történet

Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény // Egy hely + Építészfórum

2024.01.16. 11:41
9:03

Róth Miksa üvegműves, üvegfestő és mozaikművész volt. Művei megtalálhatóak az Országházban, a Zeneakadémiában, a Gresham-palotában és a Magyar Nemzeti Bankban, míg családja – a rendszerváltás előtt – hagyatékát Erzsébetvárosnak adományozta. Az Egy hely stábja a pesti "Chicagóba", a Nefelejcs utcai Róth Miksa Emlékházhoz látogat el.

Róth Miksa üvegműves, üvegfestő és mozaikművész volt. Művei megtalálhatóak az Országházban, a Zeneakadémiában, a Gresham-palotában és a Magyar Nemzeti Bankban, míg családja – a rendszerváltás előtt – hagyatékát Erzsébetvárosnak adományozta. Az Egy hely stábja a pesti "Chicagóba", a Nefelejcs utcai Róth Miksa Emlékházhoz látogat el.