![Wienerberger Brick Award '08 – díjátadó gála Bécsben](/uploads/images/2008/04/952_800-b1z6fm-dscf0243.jpg)
Wienerberger Brick Award '08 – díjátadó gála Bécsben
A Wienerberger immár harmadszor díjazta a téglaépítészetet Európában. Bár idén magyar díjazott nem volt, illusztris jelöltek társaságában utazhattunk és tölthettünk el egy remek estét a díjátadón, Bécsben április 3-án. Peter Zumthor kölni múzeuma egyöntetű sikert aratott.
A Wienerberger immár harmadszor díjazta a téglaépítészetet Európában. Bár idén magyar díjazott nem volt, illusztris jelöltek társaságában utazhattunk és tölthettünk el egy remek estét a díjátadón, Bécsben a Bécsi Tudományos Akadémia nagytermében április 3-án.
A tégla a világ egyik legrégibb építőanyaga, amely az optimalizálás és alakítás révén lépést tud tartani a gazdasági, ökológiai és strukturális követelményekkel, s nem veszít korszerűségéből. A világ legnagyobb téglagyártója, a Wienerberger, nemzetközi építészeti díjat alapított Brick Award néven, hogy a kortárs téglaépítészet legkiemelkedőbb alkotásait honorálja. 2008-ban már harmadszor hirdették ki a díjazottakat.
Az est köszöntőbeszédét Dr. Wolfgang Reithofer, a Wienerberger AG vezérigazgatója mondta el. Megemlítette, hogy az idén jelölt 255 épület arról tanúskodik, hogy egy téglaipari vállalatóriásnak a leghitelesebb reklámja maga az alkotó építész szerte Európában, akik a téglával, a leghumánusabb építőanyaggal alkotnak maradandót és esztétikus minőséget. Izgalmas volt látni a kulturális sokszínűséget, a felhasználás variabilitását is az elkészült épületekben, s azt a fajta tudatos, felelősségteljes hozzáállást, amit 2008-ban már a téglagyártó vállalatoknak is zászlajukra kell tűzni, a fenntarthatóság, a környezettudatos építészet, építőanyag használat hangsúlyozásának fontosságát.
George Ferguson, az idei zsűri elnöke köszöntő és gratuláló szavai után átadták a három díjazott, s a két különdíjas épületnek járó elismerést.
A díjazottakról alább bővebben olvashatnak, előbb azonban hadd hívjam fel a figyelmet arra a magyar delegációra, akikre büszkék lehetünk, hiszen részt vettek a legjobb téglaépület terezők európai versenyén.
Ahogy a szervezők jóvoltából összeállt kis csapat Budapestről elindult, máris jó hangulatú KÖZTI (Marosi Mikós, Tima Zoltán és Skardelli György) és MÉSZ szekcióra (Kálmán Ernő) váltunk szét, miközben a média képviseletében érkezők színes palettája (Alaprajz, Hír TV, építészfórum.hu) nem győzte a lelkes kiszólásokra fejét kapkodni. Bár építészeink még a színes vacsora és lazítás közeledtével is megállás nélkül dolgoztak, ki telefonon, ki a buszban megvitatva leendő közös munkáját. Fontos megemlíteni, hogy a Debreceni Igazságügyi Központ épülete egyedüli magyar anyagként bekerült az idei Brick '08 albumba is (a tervezőcsapatot Földes László és Bánfalvi Zoltán képviselte).
Mindannyian egyet érthettünk a díjazott munkák sorában, s nem szegte kedvünket az sem, hogy a magyar zsűritag, Cságoly Ferenc nem volt most jelen. A MÉSZ szekció lelkes ismerkedésbe kezdett a közeli asztaloknál, ahol a horvát, szlovák és lengyel kollégák falatoztak, eközben a magyar médiumok képviselői hol Földes László segítségével, hol magánakciókkal szelte a habokat a nemzetközi vizeken. S mikor már a szwingen és a Stomp-imitátor ütősszekción is túlestünk, felépítettük saját KÖZTI-téglafalunkat (felelős tervező Marosi Miklós, begyűjtő Tima Zoltán, szenvedő alany Skardelli György). Holmi falak azonban nem állhattak közénk, így az est végeztével bontottuk is az asztalt.