A kémény kitorkollás számítása
A 2013. január 1-én életbe lépett MSZ 845 szabvány szerinti kémény kitorkollás meghatározása a mai napig sok tervezőnek nem egyértelmű. Rendkívül erősen él a köztudatban a függőlegessel 60 fokos szöget bezáró kúp szerinti számítás, de az új szabvány teljesen megszüntette ezt a módszert és egészen más megközelítés szerint szabályozza. Nagyon sok tényező alapján történik a kitorkollás meghatározása ebből most csak a legfontosabbakat szeretnénk kiemelni.
Az alábbi példák huzat vagy szívás hatása alatt lévő égéstermék-elvezetőkre vonatkoznak.
1. Lapos tető
A 20o-nál kisebb hajlásszögű és lapos tető esetén a kitorkollási magasság a tetősík felett legalább 1,2 m legyen. 1. ábra (letöltés dwg-ben)
2. Magas tető
a, A magas tető gerincének a közelében (≤ 1,0 m) a kitorkollás a tető gerince felett legalább 0,4 m, de a tetősík felett legalább 0,8 m legyen. 2. ábra (letöltés dwg-ben)
b, Egyéb estben az égéstermék-elvezető berendezés kitorkollásától a tető síkjával való metszéspontig haladó képzeletbeli vízszintes vonal hosszúsága ≥ 2,3 m legyen. 3. ábra (letöltés dwg-ben)
Illetve a kitorkollás vízszintes síkja és a szerkezet legfelső éle közötti függőleges szög kisebb mint 10o-os legyen. 4 ábra (letöltés dwg-ben)
Még egyszer szeretnénk hangsúlyozni, hogy a fenti példák a leggyakoribb eseteket mutatják be. Sok egyéb tényező (pl. túlnyomás, környező épületek) hatását is figyelembe kell venni ezért javasoljuk a teljes szabvány fejezet részletes tanulmányozását.
Reméljük sikerült a napi munkához segítséget nyújtani. Kérdés esetén szívesen segítünk elérhetőségeinket a honlapunkon megtalálják.
Tervezési segédleteink letölthetők erről a linkről.
Rendszeralkatrészek a kémény stabilitásáért
Kéménytámasztó szerkezet
A Schiedel kéménytámasztó szerkezettel növelhető a kémény stabilitása. A támaszelemeket a szarufák fölé, alá vagy közé lehet felszerelni. Minden Schiedel kerámia kéményrendszerhez alkalmazható, látható tetőszékeknél különösen ideális megoldás.
Megerősítő készlet
A Schiedel kéményeket akkor szükséges statikailag megerősíteni, ha kémény szabadon álló része 1,5 méternél hosszabb.
A Schiedel a füstgázelvezetés szakértője, immáron 70 éve. Európa szerte évente 400 000 újonnan épülő családi házban vezetik el Schiedel kéményrendszerek a tüzelőberendezések égési levegőjét.
A Schiedel a minőségi alapanyagoknak, a technológiai tudásnak, valamint a legmodernebb gyártási eljárásoknak köszönheti hírnevét. Legújabb innovációival megoldást nyújt a biztonságos és otthonos lakótér megteremtésére, és arra is, hogyan állítsuk a modern technológiákat az egyre népszerűbb hagyományos eszközök szolgálatába.
(x)
15:26
Nekem az épp ma olvasott cikk jutott eszembe (Lázár János "őszödi beszéde").
http://berkeczbalazs.blog.hu/2015/06/17/lazar_a_pofamrol_egett_le_a_bor
1.évek óta már nem lehet kisméretű téglából kéményt rakni, és már semmilyen béléscsővel sem. Pedig min.2000 éve használatos.
2.csak épületfelújításoknál lehet fali kivezetésű égéstermék-elvezetésű gázkazánokat használni, új építésűeknél csak kéményes jöhet szóba.
3. megmosolyogtató ez a kéménykitámogató-szerelvény szett, az amúgy sem olcsó alaptermék mellé...