Átadták a megújult Bécsi kapu teret
A Bécsi kapu tér az elkészült járda- és útszakaszait 2016. június 18-án szombaton adta át dr. Nagy Gábor Tamás Budavár polgármestere, a Hatvany palota egykori vendégeiről apró titkokat árult el izgalmas előadása keretében Varga Katalin a Petőfi Irodalmi Múzeum kézirattárának vezetője.
Báró Hatvany Lajos író, mecénás halálának 50. évfordulójára 2011-ben a Budavári Önkormányzat felújította a Bécsi kapu téren álló egykori Hatvany palotát, ekkor az előtte lévő járdaszakaszra azoknak a művészeknek, íróknak, költőknek rézből mintázott aláírása került, akik az 1930-as években rendszeres vendégei voltak a Bécsi kapu tér 7. szám alatt álló Hatvany palotának. A régi, rossz állapotú aszfaltburkolat azonban felújításra szorult, amelyet az elmúlt időszakban a Budavári Önkormányzat elvégeztetett. Az aláírások megújult környezetben gránitlapokra kerültek.
Az átadás előtt megtekinthették az érdeklődők a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában a „Nyomot hagytak" című - a kövezetbe rejtett aláírásokhoz kapcsolódó tárlatát. A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának új, interaktív tárlata egyedülálló gyűjteményének eredeti irataival mutatja be azokat a kiemelkedő eseményeket és személyiségeket, amelyek, és akik befolyásolták hazánk történelmét, kultúráját és fejlődését a 14. század közepétől egészen a 20. század végéig.
Az ünnepélyes ceremónia után, az Imagine Budapest „Hogy éltetek Ti?" című irodalmi sétáján is részt vehettek a megjelentek. Útvonal: Bécsi kapu tér - Tóth Árpád sétány - Attila út - Logodi utca - Attila út - Krisztina tér A séta új programlehetőségként mutatkozott be a Várkerületben.
A Budavári Önkormányzat a felújítás során részlegesen átépítette a Bécsi kapu téri Levéltár előtti aszfaltjárdát; a Bécsi kapu tér 5-6-7-8. számú épületeket határoló járdát- és útfelületet; a Hatvany-palotával szemközti park melletti járdaszakaszt, valamint a Bécsi kapu téri Evangélikus templom melletti járdát. A tér sarkán álló fát a növény gyökereinek elegendő helyet biztosító kemény mészkő kazettával vették körbe.
Az Evangélikus templomnál kicserélték a parkolásgátló pollereket, a Budai Várban megszokott oszlopok telepítésével egységessé vált az utcakép, míg a vakok és gyengén látók közlekedésének megkönnyítése érdekében a buszmegálló előtti járdába taktilis jeleket építettek.
A Hatvany palota előtti szakasz a járdában lévő lépcső megszűntetésével az akadálymentes közlekedésre is alkalmassá vált, de a kiemelt útszegély ugyanakkor megmaradt.