Az Olimpia park teljes körű felújítása
Lipótvárosban, Budapesten van egy Duna parti park, melyet kevesen ismernek, pedig a különböző generációk által jól ismert olimpikonok, és végigszurkolt olimpiák emlékét hivatott megörökíteni. Évekkel ezelőttről még a főváros egyik legrégebbi, és leglerobbantabb benzinkútjára is emlékezhetnek, akik gyakran erre jártak. A Sándor Tamás és munkatársai által újraformált park méltó párja lett a legendás Szent István parknak.
Az Olimpia park Budapest frekventált területén, a Széchenyi rakpart mellett helyezkedik el, félúton a Kossuth tér és a Jászai Mari tér között. A tervezési terület 11.822 m2 volt, mely négy részből állt. Az északi oldalon egy nagy gyepes zöldfelület, a középső részen az Olimpiai emlékmű és a hozzá tartozó emlékfal az olimpikonjaink nevével, a déli oldalon egy játszótér helyezkedett el. A tervezés részét képezte a parkot körülölelő járdák és a rakpart felé eső parkoló területe is.
A felújítási munkák előtt az északi gyepes parkrész a kutyasétáltatók területe volt. A látogatók a kutyapiszokkal teli gyepet nem szívesen használták. A középső terület, az Olimpiai emlékmű környezete rendezett volt, de nem élt a köztudatban, mint a hely, ahol az aranyérmes olimpikonjaink nevei olvashatók. A játszótéren csak néhány játék kapott helyet, a sportpálya burkolata és környezete teljes mértékben felújításra szorult.
A megrendelői igények és a kapott tervezési program alapján, célunk egy egységes park kialakítása volt. A zöldfelületet négy fő részre osztottuk: kutyafuttató, pihenőpark, Olimpikonok tere és egy korszerű játszótér kapott helyet multifunkcionális sportpályával. A megújult parkot kerítéssel vettük körbe megrendelői kérésre, és a főbejáratnál fogadóépületet építettük kiszolgáló egységekkel.
A tervezett parkkal minden korosztály számára napi rekreációs, szabadidős tevékenységeket próbáltunk biztosítani. Egyszerű, letisztult modern formavilágot alkalmaztunk, nem konkurálva a történelmi környezettel.
A Széchenyi rakpart felőli oldalon az egykori parkoló helyén promenádot létesítettünk, a gépkocsi parkolást pedig a rakparti útra merőlegesen, a promenád nyugati oldalán oldottuk meg. A sétány kiépítésével a Parlament és Jászai Mari tér közötti gyalogos kapcsolatot erősítése volt célunk.
A bekerített park fogadóépülete a Balassi Bálint utca menti pergolarendszerrel és támfalakkal egységes építészeti elemként épült. A megrendelő kérésére kerültek a kiszolgáló egységek - mosdók, pelenkázó, esőtető, raktár, portásfülke, kukamosó - elhelyezésre. A fogadóépület és a hozzá tartozó építészeti elemek elhelyezése szinte adta magát a területen. A park eredeti hármas (pihenőpark, emlék rész és játszótér) osztásán nem akartunk változtatni, az Olimpiai emlékmű helye is adottság volt. Így a fogadóépület a szobor tengelyébe került a Balassi u. felőli oldalra, mivel ez a város felé eső frekventáltabb, könnyebben megközelíthető oldala a parknak.
Az új épített egységeket pergolarendszer mögé rejtettük, így oldva a betonépületek erős építészeti megjelenését. A látszóbeton épületek tömegének egyfajta kifutására, ’fokozatos eltűnésére’ szolgálnak a Balassi utca mentén megjelenő pengefalak is. A pengefalakon és a kiszolgáló épületek egyes oldalain, az olimpiákon kiemelkedő eredményt elért magyar sportágak, homokfúvásos technikával készített lenyomatai láthatóak. A főbejáratnál a portaépületre is felfutó színes csíkok az olimpiai ötkarika színeit idézik meg. A portánál egy világtérképen megkereshetjük az eddigi összes nyári olimpiai és paralimpiai helyszínt, évszámmal párosítva.
A főbejáratnál, nyári időszakban az előtetőbe beépített párakapu gőze hűsíti a látogatókat. A parkba megérkezve két feltáró sétány fogad bennünket: az egyik az Olimpia emlékmű tengelyében húzódik, a másik e sétányra merőlegesen, a park keleti oldalán vezető sétaút. E hosszsétányról indulnak kisebb feltáró utak a park funkciót tartogató területrészei felé. Az egész park architektonikus vonalvezetésre épített, amit nemcsak a burkolt felületek, de a növényágyások formavilága is tükröz.
A kutyások számára külön elkerített kutyafuttatót terveztünk. A kutyafuttatóba kialakított gyepfelület külön megrendelői kérésre került a futtatóba. A kutyáknak akadálypálya és kutya ivókút is készült. A bejáratoknál dupla zsilipes, az állatok kiszökését akadályozó kapu épült.
Az északi, nagy gyepes felületet megtartottuk. Az új gyepszőnyeggel ellátott pihenőrészt, ahogy mi is terveztük, a parki látogatók már birtokba vették szabadtéri játékok, napozás, piknikezés céljából. A gyepfelületet a széleken évelő és egynyári virágágyással színesítettük.
A park központi része teljesen átépítésre került. A felújítás előtt az olimpiai emlékfal a parkot teljesen kettéosztotta. A tervezés során az olimpikonok falát átalakítva a cél, egy egységes park kialakítása volt, ahol biztosított az átjárás és az átlátás a pihenő gyepfelületet és a játszótér között.
A Mihály Gábor által tervezett Olimpia emlékmű körül, a korábbi burkolatba süllyesztett ötkarikát, öt darab burkolatba süllyesztett vízmedence váltotta ki, melyekben öt-öt vízjet fúvóka jelenik meg. Az ötös szám az olimpiai ötkarikára utal vissza. Az Olimpia emlékműhöz szorosan kötődik az újragondolt olimpikonok fala. A fal jelenleg négy részre tagolódik, és a gyepfelületből kiemelkedő, a felirat felőli oldalon is döntött megoldással jelenik meg. A betonfalakon homokfúvással olvashatók az aranyérmes olimpikonjaink nevei, megjelenítve a sportágat és a nyert aranyérmek számát, olimpiákra bontva. A játszótér felé eső üres falakra eredetileg az aranyérmes paralimpoikonjainkat kívántuk megjeleníteni, amit a tervezési szakaszban az egyeztetések alatt, nem sikerült érvényre juttatni. Reméljük, a jövőben erre lesz lehetőség, a hely a paralimpikonok számára is biztosított.
A park déli oldalán új, korszerű játékokat helyeztünk el korosztályok szerint csoportosítva. A játszótér fő attrakciója egy 15,5 méter hosszú és 6 méter széles hadihajó, ami egy kombinált mászóka rendszer, csúszdával, kötéllétrákkal, kötélhidakkal. A hadihajó a Maros hadihajó alapján készült, melynek magyar történelmi vonatkozása is van. A Maros hajó történetével a gyermekek a játszótérre kihelyezett információs tábla segítségével ismerkedhetnek meg.
10:07
A megújult Olimpia Park iskolapéldája annak, ami jó és ami rossz a mai budapesti parktervezési gyakorlatban. Költséget nem kímélve építettek mosdókat, húztak fel emlékpiramisokat, gumiszőnyegeztek le (feleslegesen is) száz és száz négyzetmétert, szereztek be rengeteg szabadtéri gyermekjátékot, köztük szenzációsan jókat. Jól sikerült a focipálya, összességében szép a játékok szekciója és belülről - hangsúlyozom, a park belseje felől nézve - aránylag esztétikus a tisztasági helyiségek tömbje is. Szépek az északi oldalon meghagyott nagy, koros fák és az azokat körülvevő gyepszőnyeg.
A gondjaim az olimpikonok nevét megörökítő betonpiramisokkal kezdődnek. Ezek hátsó oldala enyhe emelkedésű gyepes talaj, amelyre felszaladva a gyerekek egyetlen pillanat alatt a betonpermen találják magukat. Onnan az út egyenesen a leesés vagy leugrás felé vezet, méghozzá a meredek homlokfal alá, az ottani betonjárdára. Mert ott aztán nincs se tartan, se gumi... Ráadásul a betonperem minden végződése éles és hegyes.
A másik probléma nem funkcionális, hanem esztétikai, de súlyos. Autóval érkeztem, és a játszótér előtt parkoltam le. Eredetileg nem a játszóteret figyeltem, annál is inkább nem, mert az olimpiai park helyén még mindíg konténereket véltem látni. Pedig nem azok voltak, hanem pergolával "kendőzött" betonkunyhók sora... A Balassi Bálint utca felől, szemmagasságból nézve, ez a park nem park, hanem valami más: haszontalan fagerendákkal megspékelt betonfal.
Egészében, a terület megjelenésére rányomja a bélyegét a műségesség. Kő, beton, gumi, vaskerítés, fa és újra beton. Az északi pázsit üdítő kivételével, természetellenes képződményt kreáltak természetes elemek felhasználásával, úgy, ahogy azt a Kossuth téren vagy - az újdonász városkertészeti divat non plusz ultrájaként - a Madách Sétányon tették. (Utóbbi helyen a fű már kőkazettákban raboskodik...). A Kossuth téren sokat járok újabban és tanúsíthatom: a benyomás egyre rosszabb. Se megbújni, se játszani, se árnyékba ülni nem lehet, a murvába implantált fák továbbra is senyvednek. A szemhatárt semmi sem tagolja közeli és távoli között, úgyhogy pl. a Földművelésügyi Minisztérium elől nézve, az esti, kivilágított Országház stílusos játékvárnak tűnik. Lego-cucc, még ha annak drágább, cizelláltabb fajtája is.